Styl industrialny, choć oszczędny w formie, stał się symbolem dobrego smaku, nowoczesności i wyszukanej elegancji. Nie każdy może sobie pozwolić na mieszkanie w stylu amerykańskiego loftu, ale zmieniając kilka elementów, można wprowadzić loftowy klimat do każdego wnętrza. Które oświetlenie sprawdzi się w otwartej, loftowej przestrzeni? Jakie lampy industrialne wybrać, aby wnętrze nabrało charakteru?
Lampy loftowe
W mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym powinniśmy poczuć się jak w starej, opuszczonej fabryce zagospodarowanej na przestrzeń mieszkalną. Rozglądając się za lampami, warto zatem skupić uwagę na modelach wykonanych z solidnych materiałów (np. metalowe lampy stojące) o zupełnie nietypowym wzornictwie. Geometryczne formy lamp to klasyka loftowych przestrzeni. Konstrukcja abażuru, oparta na metalowych drucikach, w zupełności pozbawiona dodatkowych przesłon czy zdobień, doskonale współgra z surową formą i prostotą. Światło emitowane przez żarówkę, osłoniętą wyłącznie półotwartym kloszem, pięknie załamuje się na metalowych elementach, budując niepowtarzalną atmosferę wnętrza. Taka lampa nie tylko w efektowny sposób oświetla pomieszczenie, ale dzięki niebanalnemu designowi także w dzień pozostaje unikalnym elementem wystroju.
Szczególnie ozdobnie prezentują się lampy wiszące takie jak industrialne lampy wiszące czy rustykalne lampy wiszące, z kilkoma kloszami przytwierdzonymi do wspólnej podstawy. Bardzo dobrze rozświetlają wnętrze, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać je jako oświetlenie do salonu. Taki rodzaj lampy sprawdzi się także nad stołem w jadalni lub jako oświetlenie do sypialni. Pamiętajmy, że zgodnie z duchem industrialnym, wcale nie muszą być one identyczne, a wręcz przeciwnie, dobrze, gdyby sprawiały wrażenie akcesoriów dobranych przypadkowo, jedynie pod względem ich funkcjonalności. W tej roli sprawdzi się lampa sufitowa z kilkoma kloszami odwzorowującymi różne bryły geometryczne.
Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, można pójść o krok dalej, decydując się na skrajny minimalizm i całkowicie rezygnując z klosza. Swobodnie opadające przewody, zakończone mocowaniem na żarówkę, to jeszcze większa wolność w aranżacji pomieszczenia, która pozwala na dowolne upięcie kabli na ścianie lub suficie w intrygujący i ciekawy sposób. Widoczne kable będą doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń, utrzymanych w charakterystycznym dla stylu industrialnego surowym klimacie. Stworzą spójną kompozycję z rzucającymi się w oczy rurami czy innymi elementami konstrukcji budynku.
Industrialne lampy podłogowe i stołowe
Charakterystyczne dla stylu industrialnego są także duże industrialne lampy stojące, które możemy wykorzystać nie tylko w rozległych przestrzeniach, ale także w mniej przestronnych pomieszczeniach aranżowanych w postindustrialnym klimacie. Niewielkich rozmiarów akcesoria, zamiast stanowić wyraźny element dekoracyjny, zagubią się w otoczeniu mebli. W przypadku lamp podłogowych w stylu industrialnym uwagę przykuwa nie tylko rozmiar, ale także niepowtarzalny design. Oryginalna forma często przypomina lampy biurkowe lub studyjne. Wyobraźmy sobie czarną kopułę, wewnątrz której pozostaje skrzętnie ukryta żarówka. Jej światło najpierw odbije się od wewnętrznej części klosza, zanim subtelnie rozświetli pomieszczenie. Lampa podłogowa umieszczona przy biurku rozjaśni przestrzeń do pracy, a przesunięta w stronę kanapy pozwoli w komfortowych warunkach oddać się relaksowi z książką. Zaletą lamp podłogowych jest to, że w zależności od potrzeb, możemy je swobodnie przesuwać. Tym bardziej, że w pomieszczeniach typowo loftowych zarówno biurko, jak i kanapa zazwyczaj znajdują się w sąsiedztwie, bez wyraźnego podziału na przestrzeń do pracy i odpoczynku.
W żadnym z pomieszczeń nie można zapomnieć także o lampach stołowych. To niewielkie źródło światła dodaje wnętrzu głębi, a ustawione przy lustrze będzie optycznie powiększać jego przestrzeń. Lampy stołowe wykorzystuje się nie tylko ze względów praktycznych, ale także jako jeden z najbardziej klimatycznych elementów całej aranżacji. Lampy stołowe industrialne, podobnie jak zresztą pozostałe elementy oświetlenia, powinny być utrzymane w typowo fabrycznym kolorze metalu, ponadczasowej, eleganckiej czerni lub modnej w ostatnim czasie miedzi. Przyciągającym spojrzenia elementem wystroju surowych wnętrz będą z pewnością lampy stołowe wykonane z betonu, które fantastycznie wzbogacą efekt dekoracyjny na przykład cegły zastosowanej na ścianie.
Oświetlenie dekoracyjne w stylu industrialnym
W stylu industrialnym ilość ozdób zostaje sprowadzona do minimum, pozostawiając jedynie najbardziej stylowe akcenty. Jednym z nich są z pewnością girlandy wykonane z geometrycznych lampek, będące pełną uroku ozdobą dziecięcego pokoju, okna lub parapetu. Jeśli oprócz mieszkania posiadamy też ogród albo chociaż balkon, styl industrialny może wkroczyć poza obręb czterech ścian. Nowoczesną i minimalistyczną dekoracją, która pomoże wyczarować na zewnątrz przyjemny nastrój wieczorową porą jest oświetlenie dekoracyjne, bazujące na żarówkach typu LED. Na tarasie lub balkonie sprawdzi się także stolikowa latarenka, która w połączeniu z zapachową świecą stanie się atrakcyjnym sposobem na dodatkowe oświetlenie przestrzeni wokół mieszkania.
Przykładowe lampy w industrialnym stylu
Cena regularna:
Cena regularna: 279,-