Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Łóżko tyłem do okna – czy to dobry pomysł?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łóżko tyłem do okna z pewnością nie należy do najpopularniejszych ustawień, jakie możemy spotkać w wystroju wnętrz. W większości sypialni łóżko znajduje się na środku ściany bez drzwi i okien. Jednak nie w każdym pomieszczeniu taki układ jest możliwy. Poza tym właściciele mieszkania mogą samodzielnie zdecydować, jakie ustawienie łóżka względem okna najbardziej im odpowiada. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać i sprawdzisz, czy łóżko w sypialni pod oknem to rozsądny pomysł.

Łóżko tyłem do okna a wezgłowie – jakie wybrać?

Podobają Ci się luksusowe łóżka kontynentalne z wysokimi, tapicerowanymi zagłówkami? Zastanawiasz się, czy możesz postawić takie łóżko pod oknem w sypialni? Tak, jednak wezgłowie powinno kończyć się pod lub na równi z parapetem. Nie może zasłaniać okna ani w żaden sposób utrudniać jego otwierania. Pamiętaj, że sypialnię powinno się często wietrzyć.

Zanim udasz się na zakupy, dobrze wymierz przestrzeń, w której ma stanąć łóżko. W naszych salonach stacjonarnych i sklepie internetowym kupisz nowoczesne łóżka dwuosobowe zarówno z wysokimi, jak i niskimi wezgłowiami. Model z niskim zagłówkiem świetnie sprawdzi się jako łóżko na tle okna – również w sypialni na poddaszu. Jeśli posiadasz w sypialni wystarczająco miejsca, warto rozważyć zakup łóżka dwuosobowego 160 × 200 cm.

Jeśli Twoje łóżko ustawione jest pod oknem w sypialni, pamiętaj, aby w czasie mycia okien dokładnie je zabezpieczyć – najlepiej wówczas odsunąć łóżko, aby mieć swobodny dostęp do okna. Przy braku takiej możliwości, warto przykryć łóżko ręcznikiem lub innym grubym materiałem, dzięki czemu unikniesz zachlapania mebla wodą czy płynem do mycia szyb.

Łóżko kontynentalne tyłem do okna

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Łóżko tyłem do okna – co z kaloryferem?

Jeśli planujesz ustawić łóżko pod oknem z kaloryferem, musisz zachować odpowiednią odległość od grzejnika – 10 cm to absolutne minimum. Zaleca się, by odległość ta wynosiła około 50 cm. Zasłonięcie kaloryfera wezgłowiem spowoduje, że w sezonie grzewczym utrudniona zostanie cyrkulacja powietrza, więc ogrzewanie stanie się nieefektywne. Grozi to niższym komfortem cieplnym w pomieszczeniu, a być może i wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Poza tym spanie z głową pod oknem i tuż przy grzejniku nie jest do końca dobre dla zdrowia ze względu na różnice temperatur i suchość powietrza.

Gdy pod oknem znajduje się kaloryfer, możesz spróbować zmienić kierunek ustawienia łóżka w sypialni. Dosuń je dłuższym bokiem do ściany z oknem i kaloryferem – dzięki temu Twoja głowa znajdzie się dalej od źródła ciepła. W taki sposób często ustawiane są mniejsze łóżka i tapczany, choć wiele zależy od dostępnego miejsca. Ponadto rzadziej na taki układ decydują się pary, zwłaszcza wstające w nocy do dziecka, ponieważ jedna osoba ma zdecydowanie utrudniony do niego dostęp.

Ustawienie łóżka i szafy w sypialni – jak ustawić meble względem siebie?

Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, planowanie rozkładu mebli w sypialni zaczyna się od decyzji, gdzie ustawić łóżko. W tym pomieszczeniu jest bezapelacyjnie najważniejszym meblem i nie może go zabraknąć – w przeciwieństwie do innych elementów wyposażenia.

Zakładamy, że wiesz już, jak ustawić łóżko w sypialni, więc możesz zająć się rozmieszczeniem kolejnych mebli. Zacznij od tych największych, czyli od szafy i komody. Jeśli dysponujesz szerokim pokojem, gdzie łóżko stoi tyłem do okna, optymalnym miejscem na szafę będzie ściana prostopadła do okna. Upewnij się, że masz swobodny dostęp do wnętrza szafy i możesz wygodnie poruszać się po sypialni. Alternatywą dla drzwi z uchylnymi skrzydłami są drzwi przesuwne, które w mniejszych pomieszczeniach zdają egzamin zdecydowanie lepiej.

Łóżko tyłem do okna

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przy aranżacji sypialni z łóżkiem pod oknem warto zrezygnować z masywnych szaf, które w niewielkiej i wąskiej sypialni, zdominowałyby przestrzeń. W zamian tego świetną alternatywą jest ustawienie lżejszej wizualnie skrzyni na końcu łóżka – jest to nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe rozwiązanie. W miarę możliwości możesz również niewielką szafę przesuwną z lustrem ustawić naprzeciwko okna. Wpadające promienie słoneczne będą odbijać się od jego powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej rozświetlone i optycznie większe.

Nie zapomnij również o szafkach nocnych, które powinny znaleźć się po obu stronach łóżka dwuosobowego. Co w przypadku, kiedy nie ma się wystarczającej ilości miejsca? Rolę szafek mogą pełnić dwie mniejsze półki.

Toaletka w sypialni i łóżko tyłem do okna

Stawiając łóżko tyłem do okna w przestronnej sypialni, może się okazać, że w pomieszczeniu pozostało jeszcze sporo miejsca na inne meble – także na te „opcjonalne”, np. na klasyczną toaletkę lub biurko z lustrem. Wykonywaniu makijażu sprzyja naturalne światło. Dlatego najlepiej, jeśli toaletka będzie ustawiona przy ścianie prostopadłej do okna. Idealnie, jeżeli promienie słoneczne będą wpadać z lewej strony w przypadku praworęcznego użytkownika albo z prawej w przypadku osób leworęcznych. Dzięki temu nie będziesz sobie zasłaniać światła ręką.

W przypadku łóżka ustawionego pod oknem w wąskiej sypialni toaletkę najlepiej ustawić przy jednej ze ścian za łóżkiem lub naprzeciwko okna, aby słońce odbijało się w lustrze. Jeżeli mebel stoi daleko od naturalnego światła, warto wówczas wybrać model z ledowym oświetleniem – twarz będzie cała oświetlona, a robienie makijażu będzie łatwiejsze.

Łózko tyłem do okna na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Łóżko tyłem do okna i oświetlenie nocne

Łóżko przy oknie pozwala cieszyć się dużą ilością naturalnego światła za dnia. Jednak po zmroku potrzebne jest oświetlenie nocne. Powinno ono emitować rozproszony, ciepły, subtelny blask, który buduje relaksujący nastrój, umożliwia czytanie w łóżku i zwiększa komfort podczas oglądania telewizji.

Jak zaaranżować oświetlenie nocne w przypadku łóżka ustawionego tyłem do okna? Poza oświetleniem ogólnym warto zwrócić uwagę na oświetlenie miejscowe – jego funkcję mogą pełnić np. kinkiety, lampy stojące czy stołowe. Te pierwsze nie zabierają cennego miejsca, ponieważ montowane są na ścianach. Warto je umieścić po obu stronach łóżka. Jeżeli posiadasz szafki nocne, dobrym rozwiązaniem są lampki stołowe. Ozdobione w różne abażury i klosze mogą stanowić także świetną dekorację. Z kolei lampę stojącą możesz ustawić przy łóżku jeśli masz taką możliwość lub użyć jej do wykreowania subtelnego klimatu i postawić w kącie pokoju.

W stacjonarnych Salonach Agata i w sklepie online znajdziesz różne rodzaje lamp, zaprojektowane we wszystkich modnych obecnie stylach wnętrzarskich. Na pewno uda Ci się wybrać oświetlenie nocne na miarę potrzeb i dopasowane do wystroju.

Zasłony czy rolety – co wybrać, kiedy pod oknem stoi łóżko?

Co zamontować na oknie w przypadku, gdy łóżko ustawione jest tyłem do niego? Okazuje się, że tutaj nie ma złych wyborów, a wszystko zależy od naszych indywidualnych wymagań. Pokrótce przedstawimy wady i zalety wszystkich wariantów.

Wśród zasłon możemy wyróżnić modele zaciemniające oraz dekoracyjne. Te pierwsze wykonane są z grubych tkanin, które zatrzymują większość światła – nadają się do zaciemnienia pomieszczenia oraz wspomagają regulację temperatury. W efekcie latem pokój wolniej się nagrzewa, a zimą blokują chłód. Z kolei zasłony dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do dekoracji. Są zdecydowanie lżejsze, ale przez to słabiej blokują promienie słoneczne. Plusem obu rodzajów jest to, że możemy je łatwo wymienić i za ich pomocą stworzyć naprawdę intrygującą dekorację okna. Natomiast minusem możliwość osiadania kurzu, co nie sprzyja alergikom.

Łóżko tyłem do okna w pokoju młodzieżowym

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Rolety cenione są za minimalizm i oszczędność miejsca. Produkowane są z naturalnych tkanin lub mieszanek naturalno-syntetycznych. Można je zamontować nad oknem, do ramy okna lub sufitu – są na tyle uniwersalne, że pasują do wszystkich pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się nawet na oknach dachowych. Możesz nawet wybrać modele automatyczne – za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie sterujesz roletą według własnych potrzeb. Opcja ta przyda się szczególnie wtedy, gdy sterowanie ręczne jest utrudnione np. przez zbyt wysokie osadzenie okien. Plusem rolet jest łatwość czyszczenia, natomiast minusem dla niektórych może być cena – szczególnie jeśli chodzi o wariant automatyczny.

Podsumowanie

Łóżko tyłem do okna w wielu przypadkach tworzy funkcjonalną, komfortową i oryginalną aranżacją. Planując ustawienie łóżka względem okna, weź pod uwagę przede wszystkim swoje przyzwyczajenia i upodobania. Możesz zainspirować się gotowymi aranżacjami sypialni lub skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Również nasi specjaliści służą cenną wiedzą i praktycznymi wskazówkami – zapraszamy!

Wybierz idealne łóżko do swojej sypialni

Łóżko drewniane LIMEA 160x200 cm ze stelażem
2699,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko ALBEA 160x200 cm ze stelażem
3199,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko kontynentalne CAYA 160x200
5149,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko tapicerowane FABRIZZIO ONE KP 25 160x200
2699,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko SANTE 90x200 z pojemnikiem, ze stelażem
1649,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: