Mały pokój - jak efektownie zaaranżować małą przestrzeń
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Czy mały pokój oznacza duży problem? Właściciele niewielkich mieszkań na pewno muszą się wykazać większą kreatywnością i znajomością trików aranżacyjnych niż posiadacze dużych, otwartych przestrzeni. Jednak nawet kilkumetrowe pomieszczenie w starym bloku można zamienić w nowoczesne, przytulne i funkcjonalne gniazdko. Potrzebujecie tylko odpowiednich mebli i dodatków, znajomości kluczowych zasad aranżowania niewielkich przestrzeni i dobrego pomysłu. Jak urządzić mały pokój — salon, sypialnię czy pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!
Mały pokój nie musi oznaczać zagracenia, czyli jak go NIE aranżować
Na początek mamy dla Was kilka grzechów głównych popełnianych przez osoby aranżujące mały pokój. Jak NIE należy go urządzać? Krzywdę małej, nieustawnej przestrzeni wyrządzicie:
Niewłaściwą kolorystyką – kolory mają potężną moc budowania klimatu oraz optycznego powiększania i pomniejszania przestrzeni. Jeżeli mały, ciasny pokój pomalujecie na ciemne kolory, zapanuje w nim mroczna, przytłaczająca atmosfera. Co więcej, wnętrze będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego i ciaśniejszego. Rozmyślając jak urządzić mały pokój w bloku, nie musicie całkiem rezygnować z głębokich, ciemnych barw, jednak nie powinny one dominować. Wprowadźcie je w formie pojedynczych akcentów.
Zbyt dużą ilością dodatków i dekoracji – z jednej strony w małych wnętrzach obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”, a z drugiej pusta, jasna przestrzeń może sprawiać wrażenie zbyt sterylnej, zimnej i zwyczajnie nudnej. Zamiast zagracać mały pokój kolejnymi bibelotami, spróbujcie poeksperymentować z fakturami. Wprowadźcie do pomieszczenia różnorodne tkaniny, materiały i sposoby wykończenia, jak mat + połysk, drewno + cegłę itd. Całość powinna być utrzymana w bieli lub jasnych kolorach. Unikniecie zarówno efektu nudy, jak i zagracenia czy chaosu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Brakiem punktu centralnego – czyli strefy pomieszczenia, której zadaniem jest przyciągnięcie uwagi od razu po przekroczeniu progu. W centralnym punkcie powinno znaleźć się coś, co przełamuje monochromatyczny charakter wnętrza. Może to być kominek z fotelem uszakiem, wzorzysta tapeta na jednej ze ścian czy wielkie lustro w dekoracyjnej ramie.
Źle dobranym oświetleniem – mała przestrzeń, do której wpada niewiele naturalnego światła, wymaga dużej ilości światła sztucznego, generowanego przez różne źródła. Unikajcie lamp podłogowych, które zajmują sporo miejsca. Jako oświetlenie główne świetnie sprawdzi lampa wisząca o poziomej konstrukcji lub nowoczesny plafon, a jako oświetlenie dodatkowe – kinkiety i lampki stojące, najlepiej o prostej, industrialnej budowie, bez dekoracyjnych kloszy.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Do małych pokoi wybierajcie kompaktowe, wielofunkcyjne meble, np. sofy rozkładane łączące funkcję kanapy i łóżka, pufy ze schowkiem czy tzw. lampostoliki. Zamiast szerokich, masywnych stojących szafek i komód, które zagracają przestrzeń i budują klaustrofobiczną atmosferę, wybierzcie smukłe meble albo półki. Dobrym wyborem może też okazać się mały narożnik lub narożnik mały rozkładany.
Mały pokój w bloku jako salon — mniej oznacza lepiej
Zastanawiacie się, jak urządzić mały pokój dzienny w mieszkaniu w bloku, by połączyć funkcjonalność z przytulnością i oryginalnym stylem? Poznaliście już 5 grzechów głównych i wiecie, jak ich nie popełniać. W małym salonie również obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”, co nie oznacza, że nie powinny się w nim znaleźć żadne dekoracje. Niewielki salon najlepiej ozdobią użyteczne meble i dodatki: wzorzysty dywan, designerski stolik kawowy, zasłony ze zwiewnych tkanin, duże lustro w dekoracyjnej ramie czy nowoczesne lampy. Do strefy wypoczynkowej wybierzcie taki mebel, jak stylowa sofa 3 osobowa rozkładana. Gdy odwiedzą Was goście, zapewnicie im wygodne miejsce do spania.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
O czym pamiętać, urządzając bardzo mały pokój młodzieżowy?
To, jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy nie wydaje się tak ogromnym wyzwaniem, jak urządzenie małego pokoju dla dwójki dzieci. Pokój młodzieżowy jest miejscem nauki, zabawy, wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Czasem zdarza się, że jeden niewielki pokój w mieszkaniu w bloku musi dzielić rodzeństwo. Jak urządzić mały pokój dla dwóch nastolatków, aby każde z dzieci miało swój własny kąt? Rozwiązania, które na pewno się sprawdzą w małym pokoju młodzieżowym dla rodzeństwa to:
- nowoczesne, wielofunkcyjne meble młodzieżowe – do wyboru pozostają różne kolekcje;
- neutralna kolorystyka – często niemożliwe jest połączenie gustów dwójki młodych ludzi;
- spersonalizowane dekoracje – o elementach dekoracyjnych pozwólcie nastolatkom zadecydować samodzielnie;
- łóżko piętrowe – najlepiej z pojemną szufladą w dolnej części;
- dwa kompaktowe biurka i krzesła – każde dziecko powinno mieć swoje;
- dużo półek – warto wykorzystać miejsce pod oknem.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Mały pokój jako sypialnia – pomysły na zagospodarowanie przestrzeni
Na koniec podpowiemy Wam, jak urządzić mały pokój dla dorosłych, czyli niewielką sypialnię. Najważniejsze w sypialni jest łóżko. Powinno mieć co najmniej 160 cm szerokości, aby mogło w nim wygodnie spać dwoje dorosłych ludzi. Warto wybrać model wyposażony w szuflady. Zyskacie dodatkowe miejsce na pościel i odzież sezonową. W małej sypialni sprawdzą się klimatyczne dodatki, ale unikajcie wrażenia przepychu. Zamiast bibelotów, postawcie na ciekawy wzór na jednej ze ścian albo na designerskie wezgłowie łóżka. Zamiast szafek nocnych, zamontujcie półki obok łóżka i nad nim. Zainwestujcie też w pojemną szafę o jednorodnej, prostej budowie i w organizery.
Podsumowanie
Nawet najmniejszy pokój w bloku może zostać efektownie, klimatycznie i funkcjonalnie urządzony. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad dotyczących doboru kolorystyki, oświetlenia, mebli i dekoracji oraz tworzenia punktu centralnego. Meble i dodatki, które pozwolą Wam zaaranżować małą przestrzeń, znajdziecie w naszych Salonach Agata i na agatameble.pl.
Meble i wyposażenie do aranżacji małych pomieszczeń