Materac do sypialni – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Sypialnia z prawdziwego zdarzenia, w której stoi duże, stylowe łóżko małżeńskie z materacem czy też równie wygodne i atrakcyjne łóżko jednoosobowe z materacem to marzenie wielu osób. Nie można się temu dziwić, gdyż jest to niebywale komfortowe rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to odpowiednio dobrane łóżko z materacem. Musisz bowiem mieć świadomość tego, że nawet najdroższy i najlepszy jakościowo materac nie zda egzaminu, jeśli będzie to model, który z różnych przyczyn nie do końca wychodzi naprzeciw Twoim wymaganiom i potrzebom. Te zaś są bardzo indywidualną kwestią. Na szczęście ogromny wybór wśród materaców do sypialni sprawia, że każdy ma szansę znaleźć ten najlepszy dla siebie. Twój stary materac już się zużył? Poprzednio dokonałeś niezbyt trafnego wyboru? A może nigdy dotąd nie miałeś okazji korzystać z takiego rozwiązania? Już teraz sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, aby właściwie dopasować materac do swoich potrzeb i tym samym być w pełni zadowolonym z inwestycji!
Materace do sypialni – jakie są ich rodzaje?
Materac lateksowy, materac piankowy, materac sprężynowy, a może materac kieszeniowy? Z pewnością hasła te nie są Ci obce, ale czy na pewno wiesz, czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów? Oto krótki przewodnik:
Materace piankowe są niezwykle elastyczne, doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Można je wykorzystywać w stelażach składanych. Warto zwracać uwagę na materace z warstwą pianki termoelastycznej, która zapewnia niesamowitą wygodę podczas snu i odpoczynku.
Materace sprężynowe, czyli bonnellowe, są wyjątkowo popularnym rozwiązaniem. Ich ogromną zaletą jest duża wytrzymałość, dzięki której niezawodnie służą przez długi czas. Odmianą materaców sprężynowych są materace kieszeniowe. Różnica pomiędzy standardowymi materacami sprężynowymi a kieszeniowymi polega na tym, że w tych ostatnich każda ze sprężyn umieszczona jest, jak można się domyślić, w specjalnych, oddzielnych kieszeniach. Dzięki temu możliwe jest stworzenie kilku stref twardości i doskonałe dopasowanie materaca do kształtu ciała.
Materac lateksowy zapewnia świetną cyrkulację powietrza, przez co rozwój niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów jest mocno utrudniony. Jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które cierpią na alergię.
Wyżej wymienione to podstawowe rodzaje materaców. Obecnie materiały te często są ze sobą łączone, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze lepszy efekt – materac trwały, bezpieczny dla kręgosłupa i jednocześnie niezmiernie wygodny. Niczym nadzwyczajnym jest w tej chwili łączenie np. pianki termoelastycznej ze sprężynami kieszeniowymi i dodatkowo wzmocnienie konstrukcji popularną płytą kokosową, która zapewnia świetne podparcie ciała.
Twardość materaca – rzecz subiektywna
Na materacach można znaleźć informacje dotyczące ich twardości. Zazwyczaj używa się do tego pięciostopniowej skali – H1, H2, H3, H4 oraz H5. Gdzie kolejno:
H2 – materac miękki (względnie średnio twardy),
H3 – materac średnio twardy (względnie twardy),
Warto tu wskazać jedną ogólną zasadę – im większa jest waga osoby, która ma użytkować materac, tym powinien on cechować się większą twardością. Z materacami bardzo miękkimi raczej już się nie spotkasz, bowiem są one uznawane za szkodliwe dla zdrowia kręgosłupa. Najtwardsze materace (H5) są z kolei polecane osobom o bardzo dużej wadze i także nie spotyka się ich często. Najbardziej popularne, i optymalne ze względu na zdrowie oraz komfort, są materace średnio twarde i twarde.
Jak skutecznie zawęzić obszar poszukiwań?
Wybór wśród materaców jest ogromny. To oczywiste, że nie jesteś w stanie przetestować każdego modelu, zatem musisz ustalić pewne priorytety. Najpierw ustal, jakiego rozmiaru materaca poszukujesz – do łóżka małżeńskiego czy pojedynczego. Następnie, po dokładnym zapoznaniu się z ofertą (koniecznie poproś o pomoc sprzedawcę, który dokładnie wszystko Ci wytłumaczy!), wybierz maksymalnie trzy materace, które najbardziej wychodzą naprzeciw Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Co dalej?
Teraz już musisz tylko… poleżeć! Zarezerwuj sobie nieco więcej czasu na wybór materaca, bowiem każdemu z wybranych modeli musisz poświęcić co najmniej 15 minut, a najlepiej pół godziny. Pamiętaj o jednej niezmiernie istotnej kwestii – nie testuj materaca w kurtce czy grubym swetrze, bo przecież w domu nie śpisz w takim ubraniu. To bardzo częsty błąd – po zakupie okazuje się, że odczucia w sklepie były zupełnie inne i materac jednak nie pasuje.
Zwróć również uwagę na pokrowiec materaca. Ta część materaca może być wykonana z bardzo różnych materiałów, np. z wełny owczej czy z poliestru i wiskozy. Warto wybierać wśród propozycji pokrowców antyalergicznych. Ponadto sprawdź, czy pokrowiec można prać (jeśli tak, to w jakiej temperaturze), czy posiada wygodny zamek. Istnieją ciekawe propozycje, jak np. pokrowce nasączone żelem aloesowym, który wspaniale pielęgnuje skórę.
Ach te ceny…
Wcześniej czy później przyjdzie Ci zmierzyć się z tym tematem. Na pewno jednak nie rób tego na samym początku. To oczywiste, że każdy chciałby kupić doskonały materac w jak najniższej cenie, ale ustalając pewien próg nie do przeskoczenia, zamykasz sobie drogę do poznania naprawdę wartościowych ofert. Dobry materac nie zawsze musi być drogi, ale nigdy nie będzie też należał do najtańszych. Podczas wyboru pamiętaj o jednym – materac to inwestycja na całe lata. Inwestycja w Twoje zdrowie i komfort snu, a jak wiesz, nie ma nic ważniejszego. Poza tym bardzo tanie materace do spania zużywają się znacznie szybciej niż te o wiele bardziej jakościowe. Kiedy zaś materac utraci swoje właściwości, stanie się zwyczajnie niewygodny i niebezpieczny dla kręgosłupa. Chcąc czy nie, będziesz zmuszony do kolejnego zakupu i w konsekwencji wydasz więcej niż zapłaciłbyś za jeden porządny materac.
Małżeński kompromis
Jeśli wybierasz materac jednoosobowy, nie ma problemu – wówczas patrzysz wyłącznie na własną wygodę. Nieco inaczej wygląda rzecz w przypadku zakupu materaca 160x200 lub materac 200x200 do łóżka małżeńskiego. Na rynku dostępne są doskonałej jakości materace, które mogą spełnić wymagania każdego z partnerów, nawet jeśli ci różnią się od siebie wagą i preferencjami co do twardości materaca. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również materace, które niwelują drgania podczas gdy jeden z partnerów ma tendencje do nocnego „wiercenia się” w łóżku. Dzięki temu drugie z partnerów nie jest narażone na dyskomfort związany z ciągłym wybudzaniem ze snu.
Jeśli mimo wszystko nie uda się dobrać jednego materaca do łóżka małżeńskiego, nic straconego. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dwa materace do jednego łóżka. Wówczas każdy z partnerów otrzyma swój materac, odpowiedni do potrzeb. W takim przypadku koniecznie trzeba pamiętać o tym, że materace muszą mieć tę samą wysokość. Dwa oddzielne materace można połączyć przy pomocy toppera, czyli materaca nawierzchniowego. Warto w niego zainwestować, ponieważ znacząco wydłuża żywotność „materaca właściwego” – nawet o kilka lat!
Na zakończenie, wracając do wspomnianej już wysokości materaca, jaka powinna ona być, aby produkt zapewniał komfort snu? Tutaj także przyjmuje się, że im większa, tym lepiej. Choć oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że nowoczesne materace zbudowane są z różnych materiałów, odmiennymi metodami. Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, że wyższy materac z pewnością jest lepszy od konkretnego niższego modelu. Niemniej, warto wybierać materace w przedziale od 16 do 25 cm, bo w przypadku większości modeli jest to optymalna wysokość zapewniająca zdrowy i komfortowy sen. W profilaktyce zdrowego snu doskonale pomaga również materac przeciwodleżynowy.