Meble retro – oryginalny pomysł na aranżacje wnętrz
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Nawiązująca do przeszłości aranżacja wnętrz nie wychodzi z mody. Pomieszczenia łączące meble retro z nowoczesnością są dziś chętnie wybierane przez osoby poszukujące oryginalnych pomysłów na wyposażenie salonu, kuchni czy sypialni. Nawiązanie do lat 50., 60., 70., a także bardziej odległej przeszłości pozwala na uzyskanie nietuzinkowych i klimatycznych wnętrz. Retro zachwyca zarówno gości, jak i samych mieszkańców. Dzięki mnogości rozwiązań w kwestii wzorów i kolorów z łatwością można spersonalizować każdy urządzony w tym stylu pokój.
Meble retro do salonu – radosne i nietuzinkowe wnętrze
Salon to pomieszczenie, w którym spędza się znaczną część dnia. Warto zadbać, by stało się przytulne i radosne. Pomóc może w tym styl retro. Urządzając tego rodzaju wnętrze, należy zwrócić szczególną uwagę na kolory. Nawiązująca do przeszłości aranżacja pozwala na wykorzystanie butelkowej zieleni, ceglastego odcienia koloru pomarańczowego czy też musztardowej żółci. Dodatki takie jak poduszki, zasłony czy dywany (np. dywan vintage) powinny przyciągać wzrok wzorami w kwiaty, kratę oraz kropki. Mogą być one ozdobione również frędzelkami lub falbankami. Na ścianach warto umieścić czarno-białe fotografie, np. przedstawiające gwiazdy kina poprzedniego wieku – Marilyn Monroe, Charliego Chaplina czy Jamesa Deana. Dobrym wyborem są także obrazy w solidnych drewnianych ramkach, przywodzące na myśl dawne czasy.
Styl retro w domu wymaga kupna sofy tapicerowanej, pokrytej materiałem aksamitnym, gładką i błyszczącą tkaniną lub skórą. Aranżując pokój dzienny, warto również zainwestować w meble na skośnych nóżkach – jest to jeden ze znaków rozpoznawczych wystrojów w stylu retro. W salonie dobrze wyglądają rzeźbione, drewniane komody retro, czy komody vintage oraz szafki. Wykonane z dużą dbałością o detale, pozwalają się cofnąć w czasie. Dobrze postawić na witrynę ze szklanymi drzwiami, która nie tylko zmieści ważne dla domowników rzeczy, ale również wyeksponuje zastawę stołową, szkło, zdjęcia czy dekoracje.
Nad półkami można umieścić kinkiety z ramionami przypominającymi świeczniki. Na kredensie oraz stoliku doskonale będą wyglądać koronkowe serwety, a także wazony o oryginalnych kształtach i nieregularnej strukturze lub gładkie z ręcznie wykonanymi zdobieniami. Należy jednak pamiętać, że również w stylu retro potrzebny jest umiar i wyczucie. Gdy w salonie zgromadzi się zbyt dużo dodatków, można doprowadzić do sytuacji, w której wnętrze stanie się przytłaczające.
Jak urządzić sypialnię w stylu retro?
W aranżacji sypialni styl retro również sprawdzi się doskonale. Doda on pomieszczeniu charakteru i pozwoli stworzyć przytulną atmosferę. W tym przypadku powinno się zainwestować w masywne, drewniane łóżko ze zdobieniami. Warto powiesić nad nim baldachim. W mniejszych wnętrzach dobrze będą wyglądać klasyczne, metalowe meble retro oraz dodatki w postaci lamp podłogowych retro. Inspiracje pokazują, że dobrze jest postawić na grubą narzutę w wyrazistych barwach, takich jak czerwień czy żółć. Na jednej ze ścian można umieścić tapetę nawiązującą do barokowych kompozycji albo taką w delikatne, kwiatowe wzory lub geometryczne kształty. Obok miejsca do spania powinny być postawione drewniane szafki nocne z szufladami. Umieszczona na blacie szafki lampka z abażurem zdobionym frędzelkami lub kryształkami wprowadzi do wnętrza delikatne i nastrojowe światło.
Doskonałym dodatkiem retro dla pań jest zdobiona toaletka o fantazyjnych kształtach. Taki mebel w sypialni sprawi, że poranny makijaż i układanie fryzury stanie się przyjemniejsze, a samo pomieszczenie nabierze oryginalnego charakteru. Dawniej takie wyposażenie wnętrza było obowiązkowe w sypialniach kobiet o wysokim statusie społecznym. Obok łóżka można postawić również wpisujący się w styl retro pikowany puf, najlepiej na drewnianych nogach. Sprawdzi się on jako siedzisko bądź stolik, a jeśli zdecydujemy się na mebel otwierany, zostanie również schowkiem.
Meble retro do kuchni
Kuchnia utrzymana w stylu retro powinna kojarzyć się przede wszystkim z ciepłem i rodzinną atmosferą. Warto umieścić w niej metalową, emaliowaną lampę wiszącą retro, lampę sufitowe vintage i lampę wiszącą vintage bądź lampę sufitową retro. W tej części mieszkania dobrze prezentują się także meble z dekoracyjnymi frontami oraz oryginalnymi dodatkami, takimi jak zdobione uchwyty. Całość dopełni stół vintage wraz z krzesłami vintage.
Należy również pamiętać, że kuchnia w stylu retro lat to nie tylko meble, ale także akcesoria. Uroku każdemu wnętrzu dodadzą ciekawe wzory, np. kropki lub kratka, umieszczone na czajniku czy chlebaku. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w białe porcelanowe elementy zastawy w klasycznym stylu. Takie naczynia doskonale wpisują się w aranżacje nawiązujące do minionych lat.
Przykładowe meble oraz akcesoria i dekoracje w stylu retro
Cena regularna:
Cena regularna: 699,-