Mid century modern – co to za styl? Charakterystyka i kluczowe elementy wyposażenia
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Lekkość, przestronność, funkcjonalność, ponadczasowość – oto, jak w kilku słowach opisać design połowy stulecia. W tym artykule przeniesiemy się na moment do lat 50., ale... szybko wrócimy do współczesności. Oto jak umeblować wnętrze w stylu mid century w wersji modern - nowoczesne i ze szczyptą historii – absolutnie wyjątkowe.
Mid century modern – skąd pochodzi ten styl?
Dyskusja o tym, kiedy dokładnie narodził się styl mid century, wciąż trwa, ale możemy szacunkowo umieścić go między połową lat 30. a połową lat 60. XX wieku. Istotny wkład w kształtowanie się wyróżników stylu wniósł niemiecki Bauhaus – najsłynniejsza szkoła designu – oraz wpływy międzynarodowe podyktowane szczególnym okresem historycznym. Jakim dokładnie?
W Niemczech wybuchł narodowy socjalizm, który zmusił wielu architektów i projektantów Bauhausu do emigracji, m.in. do Ameryki. To właśnie tam powstawał mid century – styl naznaczony wojną i upadkiem gospodarki, ale podyktowany zwłaszcza czasem jej odbudowy w następnych dziesięcioleciach. Postęp technologiczny dał projektantom istotny impuls do kreatywności w korzystaniu z nowej gamy materiałów, kolorów, wykończeń i kształtów.
Mid century charakteryzował się prostotą i funkcjonalnością każdego elementu: od architektury budynków, po wnętrza, meble i inne elementy użytkowe. Tym, co czyni ten styl szczególnie atrakcyjnym, jest absolutna ponadczasowość. W ten sposób dotarliśmy do współczesności, kiedy „przywłaszczyliśmy” sobie najlepsze cechy stylu mid century i nieco je unowocześniliśmy, dopasowując do obecnych czasów – stąd cząstka „modern” w nazwie. Zobaczmy zatem, czym dokładnie się charakteryzuje.
Minimalny wysiłek – maksymalny efekt, czyli cechy charakterystyczne stylu mid century i mid century modern
Wnętrza w stylu mid century to przede wszystkim przestrzenie klasyczne i funkcjonalne, o czystych, harmonijnych, nieco ascetycznych liniach. Istotnie: przy minimum wysiłku otrzymujemy maksymalny efekt – przekonajcie się sami, jakie elementy go kształtują.
- Kompaktowe, geometryczne kształty – nie można zapomnieć, że styl formował się w okresie powojennym, bardzo trudnym z ekonomicznego punktu widzenia. Dlatego meble mid century można określić jako proste, zwarte, nieskomplikowane, geometryczne, organiczne. Komody, sofy, witryny, stoły krzesła mid century modern – wszystkie sprawiają wrażenie, jakby lewitowały, ponieważ ich długie nóżki często zwężają się ku dołowi, co wzmaga poczucie lekkości.
- Funkcjonalność jako nadrzędny cel – ludzie żyjący w połowie stulecia z pewnością chcieli wymazać z pamięci trudny okres wojny, urządzając piękne wnętrza, ale podstawową potrzebą było to, aby były wygodne i funkcjonalne. Dlatego kształt, wykończenia, a nawet kolory były podporządkowane nadrzędnemu celowi – funkcjonalności.
- Złota zasada – minimalizm, czyli unikanie wszystkiego, co zbędne i przesadzone, również nadmiernych ozdób.
- Koncentracja na naturalnym drewnie – w latach 30. i 60. w produkcji mebli szczególnie popularne było drewno tekowe, z widocznym usłojeniem, często fornirowane.
- Wiele różnych materiałów i kolorów na jednej przestrzeni – we wnętrzach w duchu mid century modern jest sporo miejsca na kreatywność. Choć dominuje drewno, wspaniale koegzystuje z takimi materiałami jak szkło, metal, winyl, sklejka, pleksi czy plastik. Przedmioty tradycyjne i nowoczesne miesza się, bawi się nimi, zestawia na zasadzie kontrastu itd.
- Otwarta przestrzeń w architekturze i designie – projektanci lat 50. skupili się na maksymalizacji przestrzeni i tworzyli projekty na otwartym planie. Pokoje były przestronne, w aranżacji stosowano zasadę „oddechu”, odsuwając meble od siebie, aby nie były względem siebie stłoczone.
Kolory charakterystyczne dla stylu mid century modern
Właściwa kolorystyka to pierwszy krok w planowaniu aranżacji wnętrza w stylu mid century modern. Do odtworzenia klimatu połowy stulecia doskonale sprawdzą się ciemniejsze, neutralne odcienie jak ziemisty brąz, oliwkowa zieleń, terakota, musztarda, zgaszona czerwień, róż i pomarańcz. Wszystkie powinny być wkomponowane w tło – klasyczną biel i beż. Wspomniane kolory bazowe można – a nawet należy – mieszać z nieco bardziej intensywnymi wybarwieniami z tej samej ciepłej palety barw. Ceglasty pomarańcz, ciepłe odcienie żółci, limonkowa zieleń, ale także coś nieco odmiennego – turkusy i granaty – oto najpopularniejsze kolory używane na meblach i dodatkach do wnętrza w stylu mid century modern.
Meble i dodatki w stylu mid-century modern – na co postawić w salonie?
Meble z połowy ubiegłego wieku łatwo rozpoznać po prostych, czystych liniach, czasem wygładzonych narożach, ale zawsze oszczędnej stylistyce i stonowanej kolorystyce. Rzadko są wzorzyste – co innego dodatki. Wspomnieliśmy, że sprawiają wrażenie unoszenia się: wszystko dzięki „oddechowi” między podłogą a podstawą mebla, czyli nóżkom. Przykładowo w salonie design mid century modern wprowadzi sofa lub narożnik na wyższych nóżkach, koniecznie w jednej z wyżej wymienionych barw (np. przygaszony róż czy zgniła zieleń), zestawiona rzecz jasna z pozostałymi meblami w podobnym klimacie.
W aranżacji powinny dominować surowce organiczne, czyli np. drewniane okucia mebli, metal, naturalne tkaniny: skóra, wełna, bawełna, len, wiskoza – te ostatnie można wprowadzać zwłaszcza jako dodatki: koce, poduszki, zasłony. Produkty doskonałe do podkreślenia w salonie stylu mid century modern znajdziesz w sklepie internetowym Salonów Agata. Polecamy uwadze zwłaszcza dywany premium z wiskozy, które znajdziesz w idealnie pasujących do tego stylu wybarwieniach. Nie mniej sprawdzą się wszelkie wzory abstrakcyjne i geometryczne, które wręcz kochano w latach 60. i 70. Wystarczy przywołać z pamięci postać Twiggy – najbardziej znanej modelki tamtych lat.
Abstrakcja i geometria to pojęcia, które powinny przyświecać także pozostałym dodatkom, np. obrazom, lustrom dekoracyjnym, wazonom itd. W kształtowaniu atmosfery salonu nie mniej liczy się oświetlenie – najbardziej charakterystyczne lampy mid century modern to chyba te duże, efektowne, o metalowych okuciach i okrągłych kloszach. Warto również postawić na lampy podłogowe z długim ramieniem w kształcie łuku.
Podsumowanie
Podsumowując, mid century modern to styl o wielu wpływach, ale o bardzo charakterystycznym designie. W projektowaniu tego typu aranżacji liczy się przestronność, lekkość, ergonomia i ponadczasowość. Wnętrza są minimalistyczne, bardzo eleganckie, a jednocześnie przytulne i ciepłe w odbiorze. Mogą stanowić doskonałą alternatywę dla nieco nadużywanego obecnie stylu scandi czy industrialnego. Łączą tradycję z nowoczesnością, a ponadto dają ogromne pole do popisu miłośnikom perełek designu. Doskonale wyeksponują przedmioty znalezione w piwnicy dziadków, zakupione na portalach sprzedażowych czy upolowane na aukcjach. Pomieszczenia mid century modern, są sentymentalne, nostalgiczne, mają duszę – a tego często brakuje w stricte nowoczesnych stylach. Zachęcamy do przyjrzenia się ofercie Salonów Agata, gdzie znajdziesz wiele mebli i dodatków, które pomogą Ci odtworzyć klimat panujący w mieszkaniach z połowy stulecia.
Meble i dodatki w stylu mid century modern
Cena regularna:
Cena regularna: 219,-
Cena regularna:
Cena regularna: 22,90