Mieszkanie dla studenta. Kilka sposobów na praktyczne wnętrze
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Przestrzeń do nauki. Miejsce spotkań. Strefa odpoczynku. To wyznaczniki przemyślanego i dobrze urządzonego studenckiego mieszkania. Tworzą go pomieszczenia, w których można odespać noc, a także odnaleźć wygodne miejsce do pracy i spotkań z przyjaciółmi. Nierzadko wszystkie te funkcje musi spełniać mała kawalerka lub wynajęty pokój. Sprawdź, jak w praktyce stworzyć proste i przyjazne wnętrze mieszkania dla studenta.
Aranżacja przestrzeni do nauki – postaw na komfort pracy i solidne biurko komputerowe
W studenckim mieszkaniu zadbaj o dobrze zaprojektowaną przestrzeń do nauki, która zapewni Ci komfort w czasie pisania prac zaliczeniowych czy przyswajania notatek do egzaminu. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym charakterze wnętrza, sięgnij po lekkie w formie projekty biurek, które odznaczają się funkcjonalnością i są utrzymane w nowoczesnym stylu. Wybierając jasne odcienie blatu zyskasz pewność, że biurko skomponuje się z każdą kolorystyką ścian, a biały odcień dodatkowo rozjaśni pomieszczenie. W sytuacji gdy dysponujesz małym metrażem, dobrze sprawdzi się opcja kompaktowego i łatwego w przenoszeniu biurka komputerowego. Natomiast urządzając pokój w industrialnym stylu, wybierz biurko wykonane z materiałów nawiązujących do klimatu fabryk, np. poprzez imitacje betonowych elementów bądź cięższe, drewniane blaty pasujące do wnętrz w klimacie loftowym.
Obok biurka komputerowego, niezbędnym elementem każdej przestrzeni do nauki są regały, które pomieszczą liczne książki, płyty, ramki na zdjęcia czy dekoracyjne akcesoria. W przypadku małych metraży weź pod uwagę projekty o prostej, harmonijnej formie. Ich niewielki rozmiar pozwala wygodnie je ulokować, a ciekawe kształty półek zapewniają nowoczesny wygląd mebla. Osoby, które mają do dyspozycji większe przestrzenie mogą wziąć pod uwagę regał zamknięty, w którym będą mogły bezpiecznie przechowywać np. ważne dokumenty. Pamiętaj też, że niezawodne, wiszące półki stanowią dodatkowy sposób na praktyczne urządzenie studenckiej przestrzeni do nauki. Są lekkie, nie obciążą ścian, a szeroka paleta kolorów umożliwi dobranie ulubionych odcieni i kształtów.
Aranżacja salonu – stwórz przyjazne miejsce spotkań
Niezaprzeczalne centrum studenckiego salonu bądź kuchni stanowi solidny stół z krzesłami – najlepiej taki, który nie zajmie dużo miejsca, ale będzie funkcjonalny. Dzięki temu stół łatwo wkomponuje się w przestrzeń, a opcja rozkładanego blatu pozwoli odpowiednio manewrować jego wielkością. Z uwagi na spontaniczne odwiedziny znajomych w studenckim salonie bardzo dobrze sprawdzą się nowoczesne wersalki czy rozkładane sofy. Czarno-białe obicie wprowadzi do pomieszczenia minimalistyczny look. By mocniej zaakcentować wnętrze, wybierz obicie we wzory bądź w jednolitym, mocnym kolorze. Dodatkowe miejsce do siedzenia zapewnią miękkie pufy. Jeśli chcesz przełamać klasyczną aranżację wnętrza, wybierz pufy o nasyconych barwach z dekoracyjnymi przeszyciami lub te wyposażone w ozdobne nóżki.
Studencka sypialnia – prywatna strefa relaksu
Studencki pokój to przede wszystkim strefa odpoczynku, w centrum której znajduje się wygodne łóżko. W małych metrażach sprawdzą się jednoosobowe łóżka o prostym designie z jedną bądź dwoma szufladami do przechowywania. Jeśli szukasz mniej standardowych rozwiązań, wybierz łóżko, które wyróżnia się wielością zastosowanych brył – dodatkowe uchwyty vintage czy dekoracyjne ramy nadadzą mu mocniejszego charakteru. W przestrzeni prywatnej ważną rolę odgrywają również osobiste akcenty w formie dekoracyjnych ramek na zdjęcia czy praktycznych tablic korkowych. Ceniąc funkcjonalność, wybierz połączenie ramki, która poza miejscem na fotografie posiada też specjalną korkową przestrzeń umożliwiającą przypinanie kartek z ważnymi informacjami.
System przechowywania – wybierz praktyczne rozwiązania
W studenckim mieszkaniu niezbędny jest praktyczny system przechowywania ubrań i przedmiotów. Obok solidnych komód czy regałów zamkniętych, idealnie sprawdzą się wolno stojące wieszaki. Podwójny wieszak na kółkach z powodzeniem zastąpi gabarytową szafę, a wbudowana, dolna półka ułatwi przechowywanie butów. Pomocnym rozwiązaniem w zapanowaniu nad przedmiotami są również pudełka do przechowywania – ich dekoracyjne wzory dodatkowo ozdobią wnętrze.
Urządzając studenckie mieszkanie, szukaj prostych i funkcjonalnych rozwiązań. Dobrze zaprojektowane strefy do nauki, odpoczynku i spotkań wprowadzą do studenckiego mieszkania ład i ułatwią świeżo upieczonemu studentowi odnalezienie się w nowej przestrzeni.
Przykładowe meble i dodatki do studenckiego mieszkania