Mieszkanie w stylu francuskim — krótki przewodnik po stylu rodem z Paryża
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Czy na hasło „wnętrza w stylu francuskim” widzisz klasyczny elegancki buduar pełen kobiecych akcentów godnych prawdziwej damy z czasów baroku, rokoka i romantyzmu? A może przed oczami staje Ci sceneria z filmu „Amelia”, gdzie zdecydowana, nowoczesna czerwień miesza się z elementami vintage, tworząc istny eklektyzm? Jest jeszcze spokojna, pachnąca lawendą Prowansja – zgoła odmienna od dwóch wcześniejszych. Jaki w końcu jest typowy styl francuski? W tym artykule bierzemy pod lupę wnętrza kamienic w mieście nad Sekwaną.
Styl francuski – wnętrza barokowe, rustykalne czy nowoczesne?
Musimy Cię zmartwić: na pytanie, „jakie są francuskie wnętrza” możemy odpowiedzieć jedynie zdawkowo: są bardzo niejednorodne. Pokój w stylu francuskim istotnie może być urządzony w stylistyce charakterystycznej dla tradycyjnych, urokliwych domów na Lazurowym Wybrzeżu. W rustykalnej, prowansalskiej kuchni pachnie lawendą, suszonym rozmarynem i świeżymi bagietkami. To jednak zupełnie inny widok, jaki staje nam przed oczami, myśląc o nowoczesnym stylu francuskim w dużych miastach. Temu bliżej do preferowanego przez wspominaną Amélie Poulain eklektyzmu.
Mieszkanie tej paryżanki jest oryginalne i ekscentryczne: wymyka się jakimkolwiek schematom, ale zachwyca absolutną klasą – jak typowe Francuzki. Niektórzy twierdzą, że mieszkanie w bloku w stylu francuskim wygląda właśnie tak: jest urządzone w zdecydowanych barwach, nowoczesne, z elementami vintage. Notabene te ogniste barwy nie wzięły się znikąd: reżyser „Amelii” nie ukrywał, że jest zafascynowany pracami brazylijskiego malarza Juareza Machada, i to od niego właśnie czerpał inspiracje na małe paryskie mieszkanie Amélie.
W prawdziwym stylu francuskim – kojarzonym zwłaszcza z typową architekturą Paryża – próżno jednak szukać nasyconych, wyrazistych barw. Można za to w filmie dopatrzyć się pewnych elementów typowych dla paryskich wnętrz: starannych wykończeń i struktur, klasy i przestrzeni, czyli buduaru, ale w bardziej oszczędnej formie. Jak więc urządzić wnętrza w stylu paryskim?
Główne wyznaczniki stylu francuskiego – jak wygląda typowy salon w stylu paryskim?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim, cofnijmy się do historii - bez niej niemożliwe byłoby zrozumienie istoty tego osobliwego nurtu. W XIX wieku, gdy rządy nad Francją sprawował Napoleon III Bonaparte, zabudowa Paryża niczym nie odróżniała się od tej typowej dla średniowiecznych miast. Ten francuski mąż stanu miał w planach zbudowanie nowoczesnej metropolii, co uczynił z pomocą urbanisty barona Georgesa Haussmanna. Stolica została doszczętnie zburzona (wraz z wieloma średniowiecznymi zabytkami) i wzniesiona na nowo: powstały okazałe gmachy, szerokie aleje, bulwary i parki. To właśnie wtedy wzniesiono kamienice, które po dziś dzień stanowią wizytówkę miasta, skrywając w swoich murach najpiękniejsze paryskie mieszkania. Co ciekawe, istniała w nich już łazienka. Oryginalny styl francuski powinien oddawać klimat tych wnętrz. Są to następujące elementy architektoniczne:
- wysokie, przestronne pomieszczenia;
- frezowana stolarka drzwiowa;
- ornamenty, sztukaterie - charakterystyczne rozety na ścianach i suficie;
- duże okna porte-fenêtre;
- drewniane parkiety ułożone w jodełkę;
- rzeźbione marmurowe kominki;
- ściany podzielone na pola (panneau).
Typowy salon w stylu francuskim (paryskim) czerpie inspiracje głównie z baroku, okresu regencji i rokoko. Wnętrza są „pałacowe”, ale znacznie mniej dekoracyjne, skromniejsze, urządzone z większym wyczuciem. Oprócz wymienionych elementów architektonicznych ogromną funkcję pełnią charakterystyczne meble i dekoracyjność innych przedmiotów użytkowych takich jak lustra (najlepiej w złotych ramach), oświetlenie (zwłaszcza rozłożyste żyrandole i kute kinkiety). Meble w salonie mogą mieć cechy stylu ludwikowskiego: sprawdzą się zatem stoły, krzesła, komody, witryny, sofy i fotele o charakterystycznych „pękatych” kształtach i nóżkach zakrzywionych w literę „s”. Wskazane są tu antyki, zwłaszcza te z dekoracyjnymi sztukateriami.
Mieszkanie w stylu francuskim – kolory, faktury, kontrasty
Przeglądając w sieci aranżacje salonów w stylu francuskim, oprócz dekoracyjności we wnętrzach rzuca się w oczy charakterystyczna biel. Nic w tym dziwnego: wnętrza w bieli należą do najbardziej eleganckich, a na dodatek wzmagają wrażenie przestronności. Biel przełamują kontrastujące akcenty, zwłaszcza te w złocie i czerni. Mogą to być lampy, okucia meblowe, drobne dekoracje: ramy obrazów, świeczniki itp. Jeśli śnieżnobiała biel wydaje się zbyt sterylna, tak jasne wnętrza można zastąpić subtelnym beżem. Jako kolor mebli preferuje się wspomnianą biel, w mniejszej ilości nawet czerń. Elegancję wprowadza także drewno w ciemniejszym wybarwieniu i z widocznym usłojeniem. W tym segmencie prym wiodą fornirowane antyki.
Mieszkania w stylu francuskim są pełne ciekawych faktur: gładkie łączy się z szorstkim i chropowatym, twarde z miękkim, dzięki czemu pomieszczenia nie wydają się „płaskie”. W oknach wiszą długie zasłony z naturalnych, lekko prześwitujących tkanin, a na meblach tapicerowanych leżą poduszki z welwetowych tkanin.
Mieszkanie w stylu francuskim we współczesnej wersji, czyli jak odtworzyć nowoczesny salon w paryskim stylu?
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w kamienicy i planujesz odtworzyć typową paryską aranżację we własnym salonie, masz sporo szczęścia: wykorzystaj wysokie sufity, a szykowny nastrój we wnętrzu osiągniesz dodatkami: w sklepach budowlanych kup styropianowe sztukaterie i dekoracyjny panel – rozetę – który umieścisz np. na suficie. Całość (łącznie ze sztukateriami) pomaluj na biało, ewentualnie w jasnych odcieniach beżu. Jeśli planujesz również wymianę podłogi, charakteru doda ułożony w jodełkę parkiet lub panele. Być może masz salon z kominkiem – wówczas jako obudowę możesz wybrać marmur. Jeśli nie masz kominka, możesz wstawić jego atrapę, gdzie zamiast drewna opałowego umieścisz... świece lub świecznik. Sprawdzi się również umiejętnie dobrany biokominek. Nad nim koniecznie zawieś dekoracyjne lustro w złotej oprawie.
Stylizowane meble znajdziesz w większości sklepów meblowych, również w Salonach Agata. Nie musisz jednak kurczowo trzymać się oryginalnych inspiracji starodawnym szykiem. Styl paryski uwielbia eklektyzm i doskonale czuje się zestawiony ze stricte nowoczesnymi meblami. Wybierz modne sofy na smukłych nóżkach, najlepiej z dekoracyjnym pikowaniem, które nada jej elegancji. Aranżacja zyska dzięki dodatkom: polecamy Twojej uwadze zwłaszcza dywany premium z naszej kolekcji. Wprowadzą do salonu przytulny klimat, ale przede wszystkim pożądany luksus. Dodatkami mogą być też mocno współczesne plakaty i abstrakcyjne grafiki. Nade wszystko pamiętaj o właściwym oświetleniu - wybierz sporych rozmiarów żyrandol oraz nawiązującą do jego designu lampę podłogową. Tak urządzone wnętrza stanowią kwintesencję francuskiego stylu. Wszystkie wspomniane przedmioty możesz bez problemu wyszukać w naszym sklepie internetowym i zamówić z dostawą do domu.
Mieszkanie w stylu francuskim – dla kogo?
Choć ogólny design aranżacji w stylu paryskim jest mocno historyzujący, pomieszczenie nie sprawia wrażenia przeładowanego; jest przytulne, eleganckie i urządzone ze smakiem. To doskonała opcja dla osób mających szacunek dla historii. Paryskie wnętrza nie powinny być wiązane jedynie z grupą dojrzalszych gospodarzy – tu stare łączy się z nowym, tworząc fuzję dobrego smaku, nonszalancji, a jednocześnie niewymuszonego luzu. Sprawdzą się zatem także u osób młodszych z silnie wykształconym poczuciem estetyki i w których sercach tętni artystyczny duch.
Mamy nadzieję, zachęciliśmy Cię do wprowadzenia paryskiego szyku do swojego domu lub mieszkania. Po ciekawe inspiracje wnętrzarskie zapraszamy do Salonów Agata.
Wyposażenie w stylu francuskim