Mistrzowskie sposoby usuwania plam: dawniej i dziś
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Czy wiesz, że Twoja babcia znała co najmniej 10 sposobów na to, jak skutecznie usunąć plamę? Używała do tego swojej wytrenowanej pamięci, anielskiej cierpliwości i laboratoryjnej dokładności. Ty na szczęście nie musisz mieć tego wszystkiego. Zobacz, jak plamy usuwano dawniej, a jak współcześnie radzi sobie z nimi właścicielka sofy pokrytej tkaniną z systemem EASY CLEAN lub WATER REPPELENT. Usuwanie plam nigdy nie było tak proste, jak obecnie!
Plamy z kawy - jak usunąć?
Dlaczego plamy po kawie są tak trudne do usunięcia? Kawa zawiera garbniki, które wprawdzie dają nam wiele korzyści zdrowotnych, ale działają jak barwnik, pozostawiając na tkaninach ciemne ślady.
DAWNIEJ:
Gdy koleżanka Twojej babci niechcący wylała kawę na wersalkę, było wiadomo, że popołudnie nie zakończy się spontaniczną pogawędką. Taką plamę należało zaprać od razu.
Świeżą plamę z kawy na tkaninach z bawełny czy lnu przelać trzeba było wrzątkiem i spierać w mydlinach. Ponieważ jednak nie było mowy o zdejmowaniu tapicerki, Twoja babcia pewnie zdecydowała się na nacieranie gliceryną, osuszanie ręcznikami frotte, a także prasowanie przez ręcznik.
Można było też nanieść na plamę specjalnie przyrządzoną mieszankę: boraksu i wody, którą następnie trzeba było osuszać. Jeśli plama nie zniknęła, czynność należało powtarzać do skutku.
DZIŚ:
Właścicielka sofy pokrytej nowoczesną tapicerką z technologią EASY CLEAN nie musi się przejmować takimi drobiazgami jak niewinna plama po rozlanej kawie. Wie, że wystarczy ją odsączyć papierowym ręcznikiem, a gdy krople nie będą już widoczne, delikatnie docisnąć, aż wchłonie cały rozlany napój.
Plamy z wina - jak usunąć?
Wino swoją intensywną barwę zawdzięcza antocyjanom, które pochodzą ze skórek ciemnych odmian winogron. Zapobiegają starzeniu i powstawaniu zakrzepów, ale też powodują, że plamę po czerwonym winie trudno jest wywabić.
DAWNIEJ:
Babcia nie czekałaby ani chwili aż plama całkowicie wsiąknie. Kazałaby natychmiast zagotować na piecu mleko, którym następnie (na zmianę z wodą) przemywałaby plamę w skupieniu.
Gdyby plama okazała się wyjątkowo perfidna, posypałaby ją obficie solą, potraktowała białym winem lub natarła łojem, by po 3 dniach zmywać wodą z mydlinami.
DZIŚ:
Gdy wino wyleje się na nowoczesną sofę z systemem WATER REPELLENT, jej właścicielka spokojnie delektuje się tym, co w kieliszku jeszcze zostało. Przygląda się urokliwym, rubinowym kroplom, które powstały na powierzchni materiału, następnie udaje się do kuchni po papierowy ręcznik, którym odsącza rozlaną ciecz.
Plamy z długopisu
Atrament z długopisu zawiera pigment zawieszony w wodzie oraz rozpuszczalniki organiczne m.in. toluen, glikoetery i alkohol propylowy. Do tego często dochodzą żywice, środki zwilżające i konserwanty. Wszystko to, co sprawia, że długopisem pisze się tak dobrze, jak piórem jest także przyczyną trudnych do usunięcia plam.
DAWNIEJ:
Gdy dzieciom zdarzyło się ubrudzić ulubiony fotel dziadka długopisem, babcia musiała wstawić się za nimi, by ten nie sięgnął po pas. Sięgnęła za to po alkohol, by udobruchać dziadka i … wywabić plamę.
Plamy na tkaninach bawełnianych i lnianych przemywało się spirytusem lub gorącą gliceryną. Tkaniny wełniane i jedwabne posypywało się suchym kwaskiem cytrynowym. Za każdym razem plamę należało przemywać i osuszać.
DZIŚ:
Kiedy dzieci właścicielki sofy pokrytej nowoczesną tkaniną EASY CLEAN smarują na niej artystyczne esy-floresy, ta ze stoickim spokojem grozi im palcem. Przynosi blok rysunkowy, by mogły w bezpiecznych warunkach zrealizować swoje kreatywne pomysły. Plamy z długopisu usuwa szybko za pomocą ręcznika papierowego, wody i zwykłego mydła.
Plamy z czekolady, ketchupu, oliwy
Dlaczego nie delektujesz się słodkim deserem lub przekąską z sosem pomidorowym czy oliwą w trakcie oglądania ulubionych seriali? Obawiasz się plam z czekolady, spowodowanych przez kwaśne polifenole, pomidorowych zabrudzeń po ulubionym sosie czy tłustych śladów oliwy, które tak trudno usunąć z tapicerki.
DAWNIEJ:
Do walki z plamą po tłustym sosie trzeba było zaangażować dziadka. Musiał się ubrać i pójść do piwnicy po benzynę ekstrakcyjną, którą następnie należało zwilżyć szmatkę do przecierania plamy. Dalej w ruch szedł talk, którym trzeba było posypać plamę.
Z czekoladą było ciekawiej. Babcia mieszała surowe żółtka ze spirytusem denaturatowym, ale nie … nie robiła drinka dla dziadka, lecz specyfik, którym następnie mogła obłożyć plamę po czekoladzie.
Aby usunąć zabrudzenie z sosu pomidorowego, babcia mieszała ocet z wodą. Natychmiast w domu można było wyczuć zapach „czystości”.
DZIŚ:
Właścicielka mebla z łatwo czyszczącą tapicerką może bez strachu raczyć się ulubionymi przekąskami, siedząc na sofie. Pozostałości czekolady, sosu czy oliwy zbierze z kanapy łyżeczką, a zabrudzenie usunie szybko za pomocą wody, zwykłego mydła i ręcznika papierowego.
Życie bez plam jest możliwe
Dziś nie wyobrażasz sobie nowego samochodu bez wspomagania kierownicy lub klimatyzacji. To standardowe wyposażenie, na które może sobie pozwolić już niemal każdy. Tak samo jest z tkaninami o właściwościach ułatwiających czyszczenie. Sprawiają, że możemy czuć się swobodnie w naszych domach i pojawiają się już w standardowej ofercie sof, narożników, krzeseł, łóżek czy dekoracji.
Tkaniny z systemem EASY CLEAN posiadają specjalne wykończenie z nanocząsteczek, które skutecznie blokują wnikanie zabrudzeń. Dzięki temu do usuwania nawet najgorszych plam wystarczy woda lub woda i mydło. Tkaniny z systemem WATER REPELLENT mają za to warstwę ochronną, która zabezpiecza przed szybkim przesiąkaniem płynów. Dzięki niej ciecz skrapla się na powierzchni materiału, a Ty masz czas na wytarcie rozlanego napoju.
Zastanawiasz się, które z naszych mebli zostały pokryte tkaninami o supermocach?
Zobacz nasze propozycje!
Meble z tkaninami łatwymi w czyszczeniu