Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek do lamp?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Odpowiednie oświetlenie mieszkania czy domu to nieodłączny element aranżacji wnętrz. Światło fantastycznie kreuje atmosferę, wpływa na samopoczucie domowników, a także pomaga w wykonywaniu wielu obowiązków. Aby uzyskać pożądany efekt aranżacji, przy wyborze odpowiednich żarówek należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, m.in. barwę światła, rodzaj lampy, budowę żarówki, a także typ pomieszczenia, w którym będzie używana.
Lampa podłogowa, wisząca lub biurkowa – którą żarówkę wybrać?
Podczas zakupu żarówki do danego rodzaju oświetlenia należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wielkość gwintu. To on decyduje, czy żarówka będzie pasować do lampy, którą chcemy oświetlić mieszkanie. Najpopularniejszy rodzaj gwintu to E27. Mniejszy – taki jak np. E14 – może okazać się potrzebny, gdy szukamy na przykład żarówki do lampy na biurko lub nowoczesnej lampy do biura. Informację o wielkości gwintu znajdziemy na opakowaniu żarówki, należy jednak pamiętać, że w tym samym rozmiarze kupić możemy zarówno świetlówki, żarówki halogenowe, jak i żarówki LED. Jak zdecydować, która z nich jest najlepsza?
Na jakie parametry żarówek warto zwrócić uwagę?
Jednym z najważniejszych parametrów określających charakter żarówki jest tzw. skuteczność świetlna. To stosunek strumienia świetlnego, jaki emituje żarówka, do ilości pobieranej przez nią energii. Wartość strumienia świetlnego określana jest w lumenach. To całkowita moc światła, jaką uzyskamy dzięki zakupionej żarówce. Aby jednak porównać ze sobą dwie żarówki, należy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę emitowanych lumenów, ale także zapotrzebowanie na energię elektryczną. Widząc ilość watów zapisanych na opakowaniu, wiele osób błędnie kojarzy tę wartość z intensywnością światła, jaką uzyska dzięki zakupionej żarówce. Moc żarówki oznacza jednak zupełnie coś innego – pobór energii koniecznej do jej działania.
Szacuje się, że lampa wisząca lub lampa stojąca umieszczone w dużym salonie powinny być wyposażone w świetlówki o mocy około 15–20 watów. Z kolei ok. 5 watów wystarczy, aby lampa biurkowa doświetliła odpowiednio przestrzeń do pracy. Dopiero stosunek strumienia świetlnego do mocy żarówki może nam podpowiedzieć, który rodzaj warto kupić, aby żarówka dobrze oświetlała dedykowaną powierzchnię, a zarazem nie generowała wysokich rachunków. Dla przykładu, skuteczność świetlna świetlówek oscyluje w granicach 50-60 lm/w. Z kolei w przypadku żarówek LED potrafi być ponad dwukrotnie wyższa.
Podobnie jak na urządzeniach elektrycznych, na żarówkach można znaleźć oznaczenie klas energetycznych, co stanowi sposób rozróżnienia żarówek ze względu na wielkość zużycia energii elektrycznej. Poziom sprawności energetycznej określa siedmioklasowa skala oznaczona literami od A do G. Najbardziej energooszczędne są żarówki w klasie A, tradycyjne żarówki, które zostały wycofane ze sprzedaży, plasowały się na poziomie klas E i F.
Zastanawiając się, którą żarówkę wybrać, warto wziąć pod uwagę także jej żywotność, która decyduje o tym, jak często będzie trzeba wymienić żarówkę na nową. Może się okazać, że droższa żarówka zapewnia nam kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy, podczas gdy tańszą w tym samym czasie trzeba będzie kilkukrotnie wymienić.
Barwa światła – rola żarówek w kreowaniu niepowtarzalnej atmosfery wnętrza
Zanim odpowiemy sobie na pytanie jaką żarówkę kupić, warto zastanowić się, do jakiego celu chcemy ją wykorzystać. Inny rodzaj oświetlenia sprawdzi się przy biurku, a innego będziemy oczekiwać w sypialni lub wydzielonej w salonie strefie relaksu. Lampa biurkowa powinna emitować światło zimne, dzięki któremu łatwiej się skoncentrować na obowiązkach zawodowych lub nauce. Światło zimne będzie zatem lepszym wyborem do gabinetu lub sypialni dziecka czy nastolatka w wieku szkolnym. Zimna barwa światła doskonale podkreśla również detale, może zatem służyć na przykład jako oświetlenie blatu w kuchni lub jako dodatkowe oświetlenie eksponujące dekoracyjne elementy mieszkania.
Bywa, że po ciężkim dniu marzymy o tym, aby w domowym zaciszu znaleźć chwilę odprężenia i spokoju. Od lampy wiszącej w salonie będziemy zatem oczekiwać przyjemnej, ciepłej barwy światła. Ciepły kolor o delikatnym żółtym zabarwieniu sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, a wnętrze sprzyja odprężeniu. Do określenia temperatury barwowej wykorzystuje się skalę wyrażoną w Kelvinach. Zakres pomiędzy 2700–3500K to barwa ciepła, światło zimne mieści się w granicach ok. 6000–7000K.
Ogromną rolę w kreowaniu niepowtarzalnej atmosfery wnętrz odgrywają także żarówki dekoracyjne. W sprzedaży dostępne są zarówno żarówki emitujące kolorowe światło, jak i celowo pokryte różnego rodzaju zniekształceniami, które po zmroku wspaniale dekorują pomieszczenie. Niecodzienne kształty żarówek sprawdzą się w przypadku lampy podłogowej z transparentnym kloszem, natomiast lampa wisząca wykonana z żarówki dekoracyjnej w pomysłowy sposób doda wnętrzu salonu lub jadalni industrialnego charakteru. Dekoracyjne żarówki, wypełnione drobnymi zniekształceniami, to także idealny sposób na podkreślenie intymnej atmosfery w sypialni. Ostatecznie wybór oświetlenia zawsze zależy od osobistych preferencji domowników. Odpowiednia wiedza ułatwia jednak zakup dokładnie takiej żarówki, jakiej potrzebujesz, by cieszyć się upragnionym efektem.