Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Narożne meble kuchenne – jak dobrze wykorzystać przestrzeń w kuchni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W kuchni liczy się każdy centymetr. Potrzebujemy miejsca na przechowywanie przyborów kuchennych, naczyń, zastawy stołowej oraz produktów spożywczych. Jeśli wnętrze nie jest zbyt duże, powinniśmy zadbać o maksymalnie funkcjonalną i przemyślaną zabudowę, a także miejsce do spożywania posiłków i jedzenia, przy czym pomocne mogą okazać się tapicerowane krzesła barowe. Warto wówczas wykorzystać całą dostępną przestrzeń, wykorzystując narożne meble kuchenne.

Funkcjonalny projekt kuchni

Projektowanie kuchni, szczególnie na niewielkiej przestrzeni, to prawdziwe wyzwanie. Kuchenne szafki i półki wiszące powinny być rozmieszczone w jak najbardziej praktyczny sposób. Projekt kuchni powinien umożliwiać także wygodne gotowanie oraz łatwe sprzątanie. Tutaj pomocna będzie zasada tzw. trójkąta roboczego, zgodnie z którą trzy kluczowe strefy w kuchni, czyli lodówka, kuchenka i zlewozmywak, należy zlokalizować tak, aby poruszanie się pomiędzy nimi było szybkie i sprawne.

By maksymalnie dostosować meble do konkretnej przestrzeni, można zdecydować się na projektowanie kuchni przy wykorzystaniu systemu mebli modułowych Qubik. Umożliwia on indywidualny dobór zarówno wielkości, jak i układów szafek, blatów, frontów, uchwytów, a także dodatkowego wyposażenia, jak systemy cargo, baterie czy zlewy. Najpopularniejsze układy w małych kuchniach to układ liniowy, w którym wszystkie meble umieszczone są obok siebie, a także układ w kształcie litery L, łączący dwie sąsiadujące ze sobą ściany.

Róg kuchni najprościej zaaranżować, wykorzystując szafkę narożną, wyposażoną w specjalne systemy półek z prowadnicami, które ułatwiają wyjmowanie przechowywanych tam sprzętów. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Projekt kuchni może również zakładać zlokalizowanie w narożniku strefy zmywania – wówczas przyda się dopasowany do wielkości szafki zlewozmywak narożny. Wnętrze szafki pod zlewem przeznaczyć możemy na zestaw pojemników, z których część będzie służyła jako kosze na śmieci, a część przeznaczymy np. na środki czystości.

Narożne meble kuchenne – zalety

Współczesne narożne meble kuchenne w niczym nie przypominają starszych modeli, które wymagały wyjmowania jednych sprzętów, aby uzyskać dostęp do tych schowanych za nimi. Obecnie, dzięki specjalnym systemom, każdą półkę można wysunąć jednym płynnym ruchem, zyskując pełen dostęp do jej zawartości. Wykończone antypoślizgową powierzchnią ruchome półki, z których każda może udźwignąć sprzęty o wadze do 25 kg, pozwalają na komfortowe przechowywanie garnków i naczyń. Co więcej, każdą z nich można wysunąć oddzielnie, istnieje też możliwość jej obniżenia lub podwyższenia, aby dostosować do wysokości przechowywanych akcesoriów kuchennych.

Półki wiszące – praktyczne rozwiązanie w kuchni

W małych kuchniach warto wykorzystać każdą dostępną przestrzeń. W tej roli doskonale sprawdzą się półki wiszące, które można rozmieścić nad dolnymi szafkami w taki sposób, by jedną z krawędzi dotykały ściennego narożnika. Do wyboru mamy zarówno półki wiszące otwarte, pozwalające wyeksponować kuchenne akcesoria czy doniczki z aromatycznymi ziołami, jak i zabudowane – w postaci szafek, w których można swobodnie przechowywać naczynia oraz elementy kuchennego wyposażenia.

Projekt kuchni wykorzystujący róg pomieszczenia powinien być starannie przemyślany. Jego realizację ułatwiają nowoczesne systemy modułowe, pozwalające na swobodny dobór szafek w zależności od indywidualnych potrzeb, a także specjalne systemy przechowywania, które umożliwiają maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Dzięki nim można stworzyć wygodne rozwiązania, które posłużą nam przez długie lata.