Narzuty na narożniki – prosty sposób na szybką metamorfozę
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jeśli gustujesz w dodatkach, które łączą walory estetyczne z praktycznym zastosowaniem, prawdopodobnie docenisz potencjał, jaki ukrywa w sobie narzuta na narożnik. To element dekoracyjny, który mocno wpływa na ostateczny efekt aranżacji, podkreślając charakter wnętrza lub wprowadzając do niego ciekawy kontrast. Narzuty chronią także meble przed zabrudzeniem. Wykorzystaj możliwości tekstyliów również wtedy, gdy lubisz częste zmiany wystroju, ale niekoniecznie chcesz za każdym razem przeprowadzać je na szeroką skalę.
Narzuta na narożnik – must have w salonie
Meble tapicerowane, ze względu na swoje zastosowanie, wymiary i funkcje, bardzo często nadają charakter całemu pomieszczeniu. Aby w pełni wykorzystać ich wnętrzarską moc, warto zaaranżować je w ciekawy sposób, wykorzystując do tego celu dodatki z szerokiej gamy tekstyliów. Przykładem jest narzuta na narożnik. W zależności od swoich upodobań i stylu dominującego w salonie możesz wybrać warianty jednokolorowe, z nowoczesnym deseniem lub ciekawymi ornamentami.
Czym kierować się, wybierając narzutę?
Duże zróżnicowanie wzorów i kolorów narzut w ofercie rynkowej przekłada się na szerokie możliwości wyboru, ale rodzi także pytania. Jak dobrać ten dodatek do mebli i do stylu panującego w salonie? Czy przyzwyczajenia mieszkańców odgrywają tu rolę?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał. Jeśli wśród domowników są małe dzieci, priorytetem może okazać się łatwe czyszczenie. Sprawdzi się wówczas narzuta na narożnik odporna na zabrudzenia, szybkoschnąca i niewymagająca prasowania. Jeżeli stawiasz na miękkość, wybierz wersję z bawełny lub mikrofibry.
W przypadku gdy narzuta ma być stałym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, warto zwrócić uwagę na to, by pasował do niej nie tylko kolor narożnika, lecz także barwa innych mebli i dodatków. Duże znaczenie ma również wzór i detale. Wzornictwo współgrające z wystrojem danego pomieszczenia to znak, że tekstylia stanowią przemyślany akcent. W salonach nowoczesnych korzystnie prezentują się na przykład narzuty pikowane, utrzymane w neutralnych barwach. Natomiast te wykończone falbanką to propozycja w stylu romantycznym lub vintage.
Jak dobrać kolor narzuty do mebli? Istnieją różne sposoby na stworzenie atrakcyjnego połączenia. Możesz zdecydować się intensywną barwę lub oryginalny wzór, aby przełamać stonowane wyposażenie salonu. Jeśli w Twoim salonie znajduje się narożnik beżowy, warto wówczas dobrać do niego różnej wielkości poduszki, jednak w podobnej tonacji. Jeśli meble są wyraziste, można dobrać do nich tekstylia w bieli czy szarości, albo w tym samym kolorze o nieco innym odcieniu. Narożnik czarny z kolei świetnie skomponuje się z niemal każdym kolorem - może odważysz się sięgnąć po np. poduszki w nasyconych kolorach, jak czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, różowy i stworzyć niebanale połączenia?
Przegląd trendów
Wnętrzarskie trendy dotyczą także świata tekstyliów. Narzuty w jakich kolorach są więc obecnie modne? Niezmienną popularnością cieszą się szarości. Ich atutem jest uniwersalność pozwalająca tworzyć dowolne zestawienia. Nic nie wskazuje na to, aby tendencja miała ulec zmianie w najbliższym czasie. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon skandynawski, czy romantyczny, kolor narzuty w odcieniach od jasnoszarego po antracyt będzie prezentował się ciekawie.
W ostatnim czasie na popularności zyskały także kontrasty. To rozwiązanie pasuje przede wszystkim do nowoczesnych i awangardowych wnętrz. Połącz pomarańczową lub żółtą narzutę z granatowym narożnikiem albo przełam butelkową zieleń czerwienią – a to tylko kilka spośród wielu opcji. Ciekawym wyborem są narzuty dwustronne, które pozwalają na szybką zmianę wystroju i zwiększają możliwości w zakresie doboru dodatków. Aby podkreślić oryginalność, mieszaj barwy i wzory wykorzystywanych tekstyliów, łącząc różnokolorowe poduszki, koce i pledy.
Narzuta czy koc na narożnik?
Zamiast narzuty możesz wybrać koc na narożnik. Pełni on podobną funkcję, a dodatkowo jest ciepły i miękki. Dzięki temu sprzyja relaksowi także w jesienne i zimowe wieczory. Nierzadko brzegi materiału wykończone są gustownymi detalami, na przykład pomponami lub frędzlami, wprowadzającymi do wnętrza urok i wrażenie przytulności. Wybór: koc czy narzuta, uzależniony jest więc od efektu, który chcesz uzyskać. Jeśli np. masz mały narożnik z funkcją spania, dobrze będzie wyglądała zarówno narzuta, jak i koc. Koc jednak możesz użyć również do przykrywania się, jest więc nieco bardziej uniwersalnym dodatkiem.
Narzuta na narożnik czy narzuta na łóżko to niepozorny dodatek, za pomocą którego szybko odmienisz wystrój wnętrza i sprawisz, że meble tapicerowane nabiorą nowego charakteru. Jeśli uznasz, że potrzebujesz odmiany, wystarczy, że wymienisz właśnie ten element i dopasujesz do niego kilka dodatkowych akcentów w postaci poduszek czy dywanika. To najlepszy dowód na to, że mała i przemyślana zmiana pozwala uzyskać duży efekt. Nawet jeśli posiadasz tak oryginalny mebel, jak narożnik sztruksowy, dobra i gustowna narzuta pomoże Ci przedłużyć jego walory estetyczne.
Przykładowe narzuty, pledy, koce i poduszki