Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Nie tylko w rogu, czyli pomysły na funkcjonalne ustawienie narożnika

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Komplet wypoczynkowy czy sofa to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia pokoju dziennego, kluczowy dla ogólnego wrażenia. W ostatnich latach coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnego zestawu, składającego się z kanapy i foteli. Dziś to narożniki do salonu są najchętniej wybieranymi meblami.

Po pierwsze praktycznie wszystkie modele są rozkładane, wobec czego łatwo zamienić je w dodatkowe łóżko. Po drugie stanowią zwarte bryły, które mogą jednak zmieścić całkiem pokaźną liczbę osób. Po trzecie narożnik w salonie to mebel bardzo podatny na rozmaite aranżacje, pomagający efektywnie dzielić przestrzeń w pomieszczeniu. Jeśli wybierzesz mały narożnik z funkcją spania, nie tylko przedzielisz nim przestrzeń, ale też zyskasz wygodne miejsce zarówno do siedzenia, jak i spania. Warto!

Narożnik w rogu?

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ mebla swoim kształtem idealnie wpasowuje się w róg pokoju. I choć takie usytuowanie nie jest jedyną możliwością, to klasyczne rozwiązanie ma swoje zalety. W bliskim sąsiedztwie dwóch ścian sprawdzi się narożnik rozkładany, który pełni funkcję łóżka codziennego. Wówczas kącik sypialniany nie znajduje się w przejściu lub na środku salonu. To także dobre rozwiązanie w wypadku niedużych, zamkniętych pomieszczeń, takich jak tradycyjne blokowe pokoje w starym budownictwie. Takie rozstawienie mebli pozwala wówczas uzyskać nieco wolnego miejsca w centrum.

Jednakże większość pokoi dziennych w nowoczesnych mieszkaniach cechuje otwartość i przestronność. Właśnie wtedy warto odsunąć narożnik z funkcją spania od ściany.

Narożnik w centrum

Komplet wypoczynkowy to serce salonu – spędzamy tu większość czasu przeznaczonego na relaks. Wspólne oglądanie filmów, rodzinne gry i zabawy: do tego wszystkiego najlepiej nadaje się spory, wygodny narożnik. Warto zatem wyeksponować go i ustawić na środku pomieszczenia. W centralnej części salonu idealnie sprawdzi się narożnik modułowy, elegancki narożnik skórzany lub narożnik w kształcie U. Pamiętajmy, że przy takim usytuowaniu mebel powinien być dość niski, aby nie przytłoczył wnętrza. Możemy także zdecydować się na narożnik na nóżkach, by pokój wydawał się bardziej przestronny. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej odległości od ścian, zostawiając miejsce na regały z książkami czy komody oraz swobodne przejście wokół narożnika. Taka centralna aranżacja idealnie nadaje się zatem do salonu o dużej powierzchni.

Dziel i rządź!

Narożniki do spania, narożniki do siedzenia, ale także narożniki spełniające funkcję ścianki działowej. Brzmi enigmatycznie? Wystarczy obrócić narożną sofę o 90 stopni i przestronny pokój dzienny zostaje podzielony na dwie strefy. Taki sposób wyodrębniania przestrzeni jest najbardziej użyteczny w niedużych, ale otwartych mieszkaniach i kawalerkach. Wstawienie ścianki działowej czy nawet ażurowego przepierzenia w takich wypadkach optycznie zmniejsza pokoje, zaburzając naturalny przepływ energii.

Tylne części narożników są masywne i jasno wyznaczają granice stref, jednak sięgają maksymalnie do pasa, wobec czego nie zakłócają komunikacji w obrębie mieszkania. Najczęściej w ten sposób wydziela się część jadalnianą od salonowej. Linię podziału można dodatkowo wzmocnić, ustawiając stół równolegle do narożnika.

Pokój wielofunkcyjny

Oprócz wspomnianej funkcji sypialnianej, którą pełni niejeden pokój dzienny, salon może stanowić jednocześnie nasze miejsce pracy. Nie każdy jednak lubi pracować na sofie czy przy stole kuchennym. Czasami niezbędne okazuje się biurko. Aby wydzielić przestrzeń gabinetową w obrębie dużego pokoju, można się posłużyć właśnie odpowiednim ustawieniem narożnika, tak by jego plecy przylegały do biurka. Wówczas z pozycji siedzącej można także oglądać telewizję, a blat za sofą niekiedy – na przykład podczas przyjęć – może zastąpić bufet z napojami i przekąskami.

Jeśli jednak zależy nam na kameralności miejsca do pracy, warto za narożnikiem ustawić komodę lub ażurowy regalik o wysokości zależnej od naszych potrzeb. Biurko wówczas powinno stać pod kątem prostym do półek, tworząc idealny kącik do pracy wydzielony z pokoju dziennego.

Przykładowe narożniki

BURGOS Narożnik z 2 pojemnikami, turkusowy
2999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

STONERIS Narożnik szary
1999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

FARO NEW Narożnik rozkładany, ciemnoszary
2059,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: