Nowoczesne mieszkanie w kamienicy, czyli tradycja w nowym wydaniu
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wysokie i przestronne lokale stanowią coraz silniejszą konkurencję dla apartamentów na deweloperskich osiedlach. Nowoczesne mieszkanie w kamienicy, zwłaszcza położonej w centrum miasta, stało się synonimem prestiżu, luksusu i nieograniczonych możliwości aranżacyjnych. Jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy? Jak połączyć w nim tradycję ze współczesnym designem? Zebraliśmy pomysły na wyjątkowe aranżacje wnętrz mieszkań w kamienicy.
Nowoczesne mieszkanie w kamienicy — od czego zacząć jego urządzanie?
Aranżacja mieszkania w starej kamienicy to zadanie, na które czeka chyba każdy projektant wnętrz. Wysokie sufity, nasłonecznione wnętrza i ogromne przestrzenie pozostawiają imponujące pole do popisu. Historyczne mury, piękne stiuki i drewniane parkiety w naturalny sposób budują klimat mieszkania z duszą - bez większych wysiłków dekoracyjnych.
Oczywiście standard takich lokali bywa różny. Nie wszystkie stare kamienice są odrestaurowane i zmodernizowane pod względem dostosowania funkcjonalności do współczesnych kryteriów. Takie nowoczesne kamienice po renowacji znajdziesz głównie w centrach dużych miast. Inwestorzy nierzadko muszą zmierzyć się z nietypowym układem pomieszczeń, przestarzałymi instalacjami i innymi rozwiązaniami charakterystycznymi dla starego budownictwa. Mogą to być np. ściany, które uniemożliwiają montaż cięższego wyposażenia, łazienka oddalona od sypialni czy tzw. „pokój berliński”, czyli oddzielne, mroczne pomieszczenie, pełniące kiedyś rolę jadalni. Wiele z tych rozwiązań jest nie do przyjęcia w nowoczesnym budownictwie. Dlatego planując budżet na inwestycję, weź pod uwagę nie tylko, ile kosztuje mieszkanie w kamienicy, ale również ile kosztować będzie jego ewentualny, generalny remont.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Urządzanie lokalu zacznij zatem od dokładnego sprawdzenia możliwości wnętrz i ich wymierzenia. Następnie znajdź swój styl. Inspiracji na to, jak urządzić mieszkanie w kamienicy, możesz poszukać w Internecie. W serwisach wnętrzarskich znajdziesz mnóstwo ciekawych aranżacji. Nie staraj się na siłę kopiować pomysłów ani ukrywać starego ducha. Oswój go przez przemyślany dobór nowoczesnych mebli i dodatków.
Klasyczna, wysoka kamienica — czy da się w niej urządzić nowoczesne wnętrze?
Jak najbardziej! Wysokie, nierzadko mierzące ponad 3 metry sufity i duże przestrzenie umożliwiają realizację najśmielszych wizji aranżacyjnych. Możesz urządzić w wysokiej, klasycznej kamienicy eleganckie mieszkanie w nowoczesnym stylu. Zachowasz przy tym naturalny dla starych murów klimat vintage. Pozostaw stare drewniane parkiety, stiuki, dwuskrzydłowe drzwi i inne epokowe detale architektoniczne. Wystarczy, że je odrestaurujesz, przywracając im dawną świetność. Wypełnij wnętrza nowoczesnymi dodatkami: meblami, tekstyliami i dekoracjami. Uzyskasz perfekcyjną mieszankę dawnego ducha i współczesnego designu.
Urządzając mieszkanie w wysokiej kamienicy pamiętaj, żeby nie ograniczać się do aranżowania wyłącznie dolnych partii pomieszczeń. To częsty błąd inwestorów. Jeśli nie wiesz, jak zagospodarować okazałe ściany, sięgnij do tzw. zasady trójek. Podziel ścianę na 3 równe części i dla każdej z nich przygotuj konkretny plan. Nie rezygnuj z dekoracji pod sufitem. Wykorzystaj rozety, stiuki czy obszerne, dekoracyjne żyrandole i lampy wiszące na długich kablach. Poczuj się wyjątkowo, bo niewielu właścicieli mieszkań w blokach może pozwolić sobie na zastosowanie takiego oświetlenia.
W bardzo wysokim pomieszczeniu, np. na poddaszu kamienicy, możesz rozważyć zbudowanie antresoli, na której urządzisz sypialnię – swoją lub dziecka. Z wizualnym obniżeniem wnętrz rewelacyjnie radzą sobie też wielkoformatowe obrazy i grafiki oraz ciemne kolory ścian i sufitów.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Połączenie klasyki i nowoczesności, czyli kompromis idealny
Przestronne, stare wnętrza stanowią idealną przestrzeń do przeplatania nieśmiertelnej tradycji z nowoczesnym wyposażeniem.
Salon w starej kamienicy nie może się obyć, po pierwsze bez podłogi w jodełkę, a po drugie - bez obszernej, nowoczesnej sofy. Postaw na prosty, elegancki model z obiciem w stonowanym, klasycznym kolorze, np. beżach, kremach czy szarościach. W strefie wypoczynkowej może oczywiście znaleźć się elektronika, ale powinna zostać estetycznie wkomponowana w przestrzeń – bez wszystkich urządzeń na widoku i plątaniny kabli na podłodze. Co powiesz np. na duży telewizor zawieszony na tle niewykończonej ściany z cegły?
W roli koloru dominującego wykorzystaj jasne, neutralne odcienie. Dodadzą one starym murom wizualnej lekkości i świeżości. Co więcej, jeśli urządzasz małe mieszkanie w kamienicy, dzięki jasnej kolorystyce optycznie je powiększysz i rozjaśnisz. Ściany udekoruj designerskimi dodatkami. Może to być np. oryginalna grafika związana z Twoim hobby. W skutecznym i stylowym doświetleniu wnętrza przydatne są nowoczesne kinkiety.
Aby dodać mieszkaniu w kamienicy jeszcze więcej klimatu modern, możesz rozważyć wymianę starych, dekoracyjnych drzwi wewnętrznych na proste, z nowoczesnym, geometrycznym wzorem. Niektórzy producenci stolarki posiadają w swojej ofercie modele podwójne, idealne do lokali w kamienicach.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Nowoczesne mieszkanie w kamienicy — minimalizm na pierwszym miejscu
Mieszkanie w starej kamienicy to idealne pole do eksperymentowania ze stylami, które stawiają na minimalizm, a nawet ascetyzm. Zaproś do wnętrz klimaty industrialne, loftowe i skandynawskie. Nie bój się łączenia na jednej powierzchni różnych trendów wnętrzarskich. Eklektyzm jest supermodny! Dodatki i dekoracje dobieraj rozważnie. Nowoczesne mieszkanie w kamienicy powinno być piękne, przytulne i funkcjonalne.
Meble do nowoczesnego mieszkania w kamienicy
W salonie powinna znaleźć się np.narożnik szary z funkcją spania lub sofa szara rozkładana - zestaw ją z fotelem uszakiem i komodą retro lub vintage. Do zestawu wypoczynkowego dobierz metalowy stolik kawowy ze szklanym blatem w stylu loft. Część podłogi okryj kolorowymi, miękkimi grafitowymi dywanami shaggy. Dodadzą one aranżacji przytulności. Powinny być to dywany premium.
Nowoczesna kuchnia w kamienicy aż się prosi o wprowadzenie wracającego do łask lastryko, czyli tzw. sztucznego kamienia. To rodzaj betonowego materiału, w którego skład wchodzą woda, cement, grys bazaltowy lub marmurowy i kolorowy pigment. Z lastryko wykonuje się blaty kuchenne, parapety i różnego rodzaju dodatki. Oczywiście zamiast produktów stworzonych z naturalnych surowców, możesz wybrać wysokiej jakości imitacje.
Zabudowę kuchenną niech dopełnią minimalistyczne fronty z dekorem o nietypowym odcieniu, np. oliwki, błękitu lub pudrowego różu. Taką estetykę z pewnością doceni właścicielka mieszkania. Bardziej uniwersalną alternatywą będą fronty szare, beżowe lub imitujące drewno o jasnym wybarwieniu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Podsumowanie
Mieszkanie w kamienicy to marzenie wielu inwestorów, zwłaszcza młodych. Można przeobrazić je w nowoczesną przestrzeń, idealną do życia i twórczej pracy. Kluczowe elementy architektoniczne, jak drewniane podłogi, ceglane ściany czy stolarka okienno-drzwiowa, zwykle wymagają jedynie drobnego liftingu. W Salonach Agata znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by urządzić piękne mieszkanie w kamienicy. Takie, w którym historia tworzy zgrany duet ze współczesnością, a Ty nareszcie czujesz się sobą.
Sofy i narożniki do mieszkania w kamienicy
Cena regularna:
Cena regularna: 2649,-
Cena regularna:
Cena regularna: 2799,-
Cena regularna:
Cena regularna: 3199,-