Oświetlenie pokoju – inspiracje na długie zimowe wieczory
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Zimą w norweskim Tromsø przez dwa miesiące nie wschodzi słońce. A jednak mieszkańcy tego miasta, przez wielu nazywanego wrotami do Arktyki, odkryli sekret bycia szczęśliwym: swoje domy wypełniają nastrojowym światłem. Dowiedz się, jak rozjaśnić zimowe miesiące na wzór Norwegów – ekspertów od koselig.
Dlaczego odpowiednie oświetlenie pokoju dziennego jest tak ważne zimą?
Tromsø znajduje się w kole podbiegunowym, gdzie pory dnia i nocy dosłownie szaleją: latem słońce świeci o północy, a zimą nie wschodzi całymi dniami, wypełniając ciemnością każdy skrawek domu.
Przytoczmy teraz nieco faktów ze świata nauki: światło jest nam potrzebne do produkcji serotoniny (odpowiedzialnej za aktywność i uczucie szczęścia), a jego brak stymuluje produkcję melatoniny (działającej usypiająco na organizm). A jednak Norwegowie nie zapadają w zimowy sen, niczym niedźwiedzie – doskonale radzą sobie z takimi anomaliami. Ich domy emanują światłem, które oprócz tego, że pozytywnie wpływa na samopoczucie, pomaga również w regulacji okresów snu i czuwania.
W aranżacji wnętrz przyświeca im jednak koncepcja koselig. Nie da się jednym słowem przetłumaczyć tego słowa, jednak w szerokim znaczeniu oznacza uczucie przytulności i komfortu. Jest to jednocześnie sposób Norwegów na odnalezienie radości wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe: podczas ciemnych i długich zim. Co jeszcze ich uszczęśliwia? Celebracja chwil w przyjemnym otoczeniu – dlatego właśnie tak dużą uwagę przykładają do aranżacji wnętrz. Nie daj się ograniczyć przez ciemność i stwórz prywatne centrum terapii światłem – poznaj nasze pomysły na funkcjonalne, a jednocześnie modne oświetlenie salonu.
Kolor światła żarówek ma znaczenie!
Wiesz już, że urządzając wnętrza, powinnaś skupić się na właściwej aranżacji oświetlenia w salonie oraz pozostałych pomieszczeniach, w których przebywasz w trakcie codziennych aktywności. Ale czy wiesz, że prócz odpowiedniej ilości punktów świetlnych liczy się również barwa żarówek? Ciepłe światło, w naturze występujące przy wschodzie i zachodzie słońca (2700-3300 K), tworzy nastrojową atmosferę i wspiera relaks. Zimne z kolei (5000-6500 K) pobudza, pomagając w skupieniu się na wykonywanej pracy. Jest jeszcze barwa neutralna (3500-4500 K), która ma obojętny wpływ na człowieka; przypomina intensywnością światło naturalne o porze popołudniowej.
Idąc tym tokiem rozumowania, gabinet, w którym na co dzień pracujesz, a dokładniej blat biurka, powinna rozświetlać lampa o białej barwie światła, która pomoże w skoncentrowaniu się na wykonywanych zadaniach. Podobnie jest w przypadku blatu roboczego w kuchni: jasne, kierunkowe światło punktowe spotów lub halogenów świetnie oświetli potrzebny podczas gotowania obszar. Z kolei pokój dzienny służy innym celom, dlatego aranżacja oświetlenia w salonie powinna opierać się na lampach z żarówkami o żółtej temperaturze barwowej.
Światło górne kontra lampy podłogowe i stołowe
Barwa światła i jego natężenie to jedno; liczy się jednak także jego typ. W każdym pomieszczeniu powinny znajdować się trzy typy oświetlenia: główne, kierunkowe i dekoracyjne. Pierwsze rozświetla wnętrze „globalnie” – służą do tego lampy sufitowe typu spoty i reflektory montowane w suficie podwieszanym oraz lampy wiszące. Drugie kieruje wiązkę światła na określoną strefę (lampy podszafkowe do kuchni, lampy podłogowe, lampy biurkowe), trzecie natomiast buduje klimat (lampki stołowe z dekoracyjnym abażurem, kinkiety, girlandy świetlne). Kilkaset lamp uszeregowanych według typów znajdziesz w naszym sklepie internetowym – jesteśmy przekonani, że idealnie wpiszą się w wystrój Twojego domu lub mieszkania.
Tyle teorii – czas na praktykę! Jaką lampę wybrać do salonu, jadalni, a jaką do sypialni? Poznaj nasze triki na oświetlenie w duchu koselig.
Inspiracje oświetlenia pokoju – zrób to jak Norwegowie!
Aranżację oświetlenia salonu jako przestrzeni wielofunkcyjnej powinno się traktować priorytetowo: pomieszczenie może rozświetlać np. duży, reprezentatywny żyrandol dopasowany do stylu panującego we wnętrzu. Z kolei strefę z fotelem wypoczynkowym, w którym relaksujesz się wieczorami z dobrą książką, dopełni lampa podłogowa.
Pracujesz przy konsoli lub toczycie rodzinne, zaciekłe planszówkowe rozgrywki przy stole? Do oświetlenia tej strefy użyj lamp kierunkowych. Ten schemat odtwórz również w przypadku aranżacji oświetlenia w sypialni; jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca, zamiast lamp stołowych stojących na stolikach nocnych możesz rozważyć mocowane w ścianie kinkiety.
Aranżujesz jadalnię? Niech lampa wisząca dokładnie oświetla przestrzeń na blacie, by mogła uwydatniać serwowane posiłki. Jednocześnie nie powinna oślepiać ani zasłaniać oczu rozmówców. Aranżując przestrzeń, zawsze miej na względzie słowo powtarzane w Norwegii niczym mantrę: koselig.
Przejdźmy wreszcie do sedna: określenie to, prócz tworzenia wizualnie atrakcyjnej atmosfery w domu, wskazuje na silną potrzebę przebywania we wspólnocie. Koselig może zatem opisywać dom, sytuację, posiłek, rozmowę lub osobę, a każde z nich powinno nieść poczucie bezpieczeństwa, ciepła i dobra. Kluczem jest zatem stworzenie takiego wnętrza, które ułatwi spędzanie czasu z bliskimi – całego ekosystemu, który wykracza poza przytulne otoczenie i obejmuje zwłaszcza relacje międzyludzkie. Przykład? Gorąca herbata popijana na stojąco przy kuchennym blacie – a na dodatek przy rażącym oświetleniu lampy górnej – to stanowczo NIE JEST koselig. Jeśli natomiast przygotujesz aromatyczny napar z cynamonem i konfiturą malinową i podasz go do stolika, na którym pali się świeca zapachowa, a w pokoju panuje przyjemny półmrok, który rozświetlają żarówki girland, to już jest bardzo koselig.
Takich właśnie zimowych wieczorów Ci życzymy: oby minęły Ci w atmosferze spokoju, ciepła i w towarzystwie bliskich. Wszystko, czego możesz potrzebować do aranżacji przytulnego domu znajdziesz w Salonach Agata.
Wyjątkowe lampy to Twoich wnętrz
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-