Wakacje to doskonały czas, by odświeżyć pokój dziecka i dostosować wnętrze do jego zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb. Córka lub syn sami mogą poprosić o przemalowanie ścian, ponieważ dotychczasowy kolor przestał im się podobać oraz wymianę mebli na takie, które wyglądają bardziej młodzieżowo. O czym warto pamiętać przygotowując pokój ucznia na powrót do szkoły?
Odpowiednia aranżacja pomieszczenia
Niewielki pokój dziecięcy najłatwiej zaaranżować, dobierając odpowiednie meble. W ten sposób wnętrze zostanie podzielone na strefy nauki i wypoczynku, a nastolatkowi łatwiej będzie utrzymać w nim porządek. Jakie meble są niezbędne w pokoju ucznia? Solidne biurko i krzesło do biurka, regał na książki i pomoce naukowe, szafa na ubrania oraz komoda na bieliznę i rozkładana sofa lub łóżko – to podstawa. Jak je rozmieścić, by pokój był wygodny i funkcjonalny?
Meble do strefy nauki
W strefie nauki powinno stanąć biurko oraz krzesło do biurka. Blat może być wyposażony w szafkę i szuflady do przechowywania pomocy naukowych. Krzesło do biurka powinno mieć pełną regulację siedziska i oparcia, by można je było dostosować do wzrostu dziecka. Obicie może być wykonane z kolorowej tkaniny i przyciągać wzrok. Dwie półki to za mała powierzchnia przechowywania - uczeń z kilkuletnim stażem na pewno jest właścicielem książek, słowników, gier komputerowych czy figurek. Najlepiej ustawić je na wysokim regale składającym się z części otwartej i zamkniętych półek. Warto urządzić pokój dziecięcy meblami z jednej kolekcji młodzieżowej, by wszystko do siebie pasowało, a pomieszczenie tworzyło spójną całość. Nastolatkowi na pewno przypadną do gustu modne szare meble z szerokimi uchwytami lub białe sprzęty w stylu skandynawskim.
Meble do strefy relaksu
Dorastające dziecko lubi spędzać czas wolny od szkoły i nauki przed ekranem laptopa lub ze znajomymi, dlatego jego pokój dziecięcy powinien mieć funkcjonalnie urządzoną strefę relaksu. Warto w niej postawić rozkładaną sofę lub łóżko. Który mebel będzie lepszy? Wszystko zależy od tego, jak często dziecko przyjmuje gości – sofa jest wygodniejsza do siedzenia, a konieczność składania spania na dzień uczy nastolatka utrzymania porządku. Jeśli pokój dziecięcy ma niewielki metraż, dobrym wyborem będzie łóżko z kolorowymi poduszkami, na których goście będą mogli oprzeć się podczas siedzenia lub wykorzystać jako pufy. W malutkim wnętrzu fotel lub krzesło do biurka może służyć jako wieszak na ubrania, a blat pełnić funkcję stolika. Koc, miękkie poduchy, pufa do siedzenia czy lampka do czytania – to tylko niektóre akcesoria, dzięki którym pokój ucznia nabierze charakteru i stanie się komfortowym miejscem do życia. O co jeszcze warto zadbać? Nastolatek sam powinien dokonać wyboru, jaki kolor ścian i mebli najbardziej mu odpowiada. Warto rozmawiać z dzieckiem i nie przyjmować każdego pomysłu bezkrytycznie, zwłaszcza że niektóre odważne realizacje trudno cofnąć.
Przygotowaniem pokoju na powrót ucznia do szkoły najlepiej zająć się w wakacje, gdy jest więcej czasu i spokoju. Wszystkie meble i akcesoria warto wybierać wspólnie z nastolatkiem, by zapewnić mu poczucie komfortu i wygody we własnych czterech ścianach.
Przykładowe meble do pokoju ucznia
Cena regularna:
Cena regularna: 999,-
Cena regularna:
Cena regularna: 949,-
Cena regularna:
Cena regularna: 999,-
Cena regularna:
Cena regularna: 999,-
Cena regularna:
Cena regularna: 999,-