Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój w stylu japońskim – harmonijna egzotyka

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Czy wiesz, że na Dalekim Wschodzie przed wybudowaniem domu czy umeblowaniem mieszkania konsultuje się z mistrzem feng shui? Zgodnie z założeniami tej starożytnej filozofii chińskie „chi”, a japońskie „ki”, musi swobodnie poruszać się we wnętrzach, a każdy przedmiot może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na przepływ tej życiodajnej energii. W pokojach panuje zen – niczym niezmącona harmonia i jedność ze wszechświatem. Poszanowanie do niego objawia się również w wabi-sabi – zachwytem nad... niedoskonałością. Poznaj najgorętsze trendy we wnętrzarstwie i razem z nami urządź wnętrza w stylu japońskim.

Kraj Kwitnącej Wiśni intryguje od lat. To dzięki niemu na nowo odkryliśmy dziś zen, feng shui i wabi-sabi – zgodnie z tymi filozofiami możesz zaprojektować swoje życie i... swoje wnętrze. Wyobraź sobie, że wchodzisz do domu po nerwowym dniu w pracy. W przedpokoju – w Japonii zwanym genkan – niewygodne szpilki zamieniasz na miękkie kapcie, a dalej dzieje się magia: natychmiast opuszczają Cię negatywne myśli, odzyskujesz spokój, a zmysły koi porządek i harmonijny wystrój. Brzmi zachęcająco, prawda? W tym artykule pokażemy Ci, jak urządzić pokój w stylu japońskim – zaparz ulubioną herbatę i rozsiądź się wygodnie. Kto wie, może wkrótce będziesz ją parzyć na wzór japońskiego rytuału cha-no-yu?

Pokój w stylu japońskim

Japoński styl zen we wnętrzach – na czym polega?

Zen znamy głównie jako filozofię – praktykę kontrolowania procesu myślenia, koncentracji myśli na jednym punkcie i kontemplowaniu życia poprzez medytację. Dzięki niemu oczyszczamy umysł i możemy funkcjonować „tu i teraz” – w zgodzie z samym sobą, innymi, z naturą, z całym wszechświatem. Zen stał się również estetyką: jej cechy charakterystyczne to maksymalna prostota, surowość, spójność, łączność z naturą i oszczędność formy, którą urozmaica „gra z umysłem i postrzeganiem”. Ów minimalizm w mieszkaniu można zatem przełamać tym, co podświadomie podpowiada nam własna intuicja: może to być np. nietypowa kolorystyka na ścianach, odbiegające od całości wyposażenie, kontrasty. Inyo (japoński odpowiednik chińskiego yin-yang), które symbolizuje dwie przeciwstawne, lecz uzupełniające się siły, dla Japończyków jest bowiem równie ważne.

Tradycyjny styl japoński kreuje wnętrza, które sprzyjają osiągnięciu zen: minimalistyczne, ale funkcjonalne. Zawsze gości w nich natura. Pomieszczenia najczęściej są małe, ale nie brakuje w nich przestrzeni, ponieważ znajduje się w nich tylko niezbędne umeblowanie. Japończycy w salonie (zwanym washitsu) zamiast dywanów kładą bambusowe maty ze słomy ryżowej (tatami) – są jednak delikatne, dlatego meble japońskie – zwłaszcza krzesła – nie mają nóg. Towarzyszy im niski stolik (kotatsu), przy którym pije się herbatę, sake, je posiłki w naczyniach z laki. Za suwanymi drzwiami (fusuma) chowa się futon – niezwykle wygodne posłanie o wielu zastosowaniach.

Nie musisz jednak sprowadzać do swojego mieszkania dalekowschodniego umeblowania – pokój w stylu japońskim: salon, sypialnię, przedpokój, kuchnię, pokój dziecięcy czy japoński pokój młodzieżowy – z powodzeniem urządzisz z Salonami Agata.

Styl japoński dekoracje

Kolory i faktury w pokoju w stylu japońskim, czyli pomiędzy japońskim perfekcjonizmem a nieperfekcyjnym wabi-sabi

Wybór stylu japońskiego do swoich pomieszczeń oznacza przede wszystkim eliminację zbyt mocnych, ciemnych lub jasnych kolorów na rzecz barw, które odzwierciedlają naturę i wszystkie materiały z nią związane. Śnieżnobiała biel ustąpi zatem miejsca beżom, kości słoniowej i szarości. Sprawdzą się również nieco rozbielone i przydymione kolory: szmaragdowo-zielony, błękitny, miętowy, pastelowy różowy, które to w przeciwieństwie do tych pierwszych, nie będą grały pierwszych skrzypiec, a raczej je uzupełniały, stanowiąc barwny akcent. Mogą się pojawić na jednej ścianie, na podłodze w postaci dywanu, jako dodatki tekstylne takie jak zasłony, poduszki czy dekoracje ścienne.

W aranżacji japońskiej liczą się przede wszystkim faktury materiałów – ceni się tutaj naturalne drewno w ciepłych wybarwieniach (klon, cyprys, czerwona sosna, cedr), które pokrywa podłogi i ściany. Szczególnie pożądane jest tu w postaci drewnianych listew imitujących elementy konstrukcyjne pomieszczeń rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Drewna używa się zwłaszcza do stworzenia mebli – meble są proste, geometryczne, minimalistyczne. Mogą być perfekcyjnie gładkie lub wręcz przeciwnie – w myśl najnowszego trendu wabi-sabi – szorstkie, chropowate, nadgryzione zębem czasu. W tym nurcie wszelkie ślady zużycia i drobne niedoskonałości stają się cennymi elementami, a nie defektami. W świecie materiałów również stawia się na kontrasty: idealnie gładka satyna i jedwab doskonale współgrają z szorstką jutą i niebieloną bawełną czy lnem. Pożądanym materiałem jest wytrzymały bambus – powstają z niego parawany, meble, dodatki.

Pokój w stylu japońskim - inspiracje

Styl japoński we wnętrzu – jak wprowadzić go do salonu, a jak do sypialni?

W stylu japońskim panuje minimalizm, ponieważ domy w Kraju Kwitnącej Wiśni charakteryzują się w znacznej większości ograniczonym metrażem – to dlatego tak istotne jest, aby wszystko było na swoim miejscu. To świetna opcja w niewielkich domach czy mieszkaniach w mieście, a zwłaszcza doskonały wybór w przypadku lokum pociechy – w końcu każdy rodzic wie, co oznacza „tracić swoje zen” po wejściu do pokoju dziecięcego, prawda? W stylu japońskim każdy pokój, nawet mały, jest perfekcyjnie zaaranżowany: oszczędnie, ale bez tracenia na przytulności. Oto nasze pomysły na salon i sypialnię w duchu zen.

Minimalistyczny salon powinien być utrzymany w naturalnych barwach. Niech dominuje w nim drewno, np. w postaci drewnianej podłogi i lameli na ścianach. Wstaw do niego dużą, wygodną kanapę, najlepiej w jasnych kolorach – taką, która na sam widok będzie zachęcała do odpoczynku. Relaks spotęgują miękkie poduszki dekoracyjne, a komfort pod stopami zapewni dywan utrzymany w neutralnej kolorystyce ziemi. Wrażenie głębi zapewnią geometryczne lub abstrakcyjne wzory oraz efekt 3D, który uzyskuje się dzięki łączeniu niskiego i wysokiego runa. Nie zapomnij o dodatkach. Na komodzie czy stoliku postaw wiklinowy wazon lub lampę z ażurową podstawą, a na ścianach zawieś abstrakcyjne grafiki. Jeśli nie masz ręki do roślin, do szklanych wazoników włóż gałązki drzewa owocowego pozbawione liści albo postaw na sztuczne kwiaty. Sprawdzą się np. trawy, egzotyczne sansewierie, draceny, a także gałązki kwiatów kwitnącej wiśni czy magnolii – te z Salonów Agata wyglądają jak prawdziwe.

Nic tak nie ukoi zmysłów, jak japońska sypialnia – to w istocie prawdziwa oaza spokoju, gdzie funkcjonalność idzie w parze z prostotą i minimalizmem. Symbolem japońskiej sypialni jest futon, ale jeśli nie chcesz wiernie odtwarzać japońskiego środowiska, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać proste łóżko na niskiej drewnianej konstrukcji. Możesz użyć gotowego plecionego wezgłowia lub wykorzystać do tego... wiklinowy parawan. Ten element wyposażenia przyda Ci się szczególnie w sypialni – będziesz mogła odgrodzić część sypialnianą od garderobianej. W sypialni inspirowanej Japonią szafa jest, ale (prawie) niewidoczna: zwykle jest wkomponowana w ścianę. Możesz skorzystać z gotowych szaf z przesuwnymi drzwiami z naszej oferty lub skonfigurować ją samodzielnie na stronie naszego sklepu internetowego. Twoją uwagę powinny zwrócić modele w bieli, z frontami z mlecznego szkła i z widocznymi szprosami. Dąż do prostoty, a na pewno się nie pomylisz.

Salon w stylu japońskim

Jak urządzić pokój dla dziecka w stylu japońskim?

Pokój dla dziecka w stylu japońskim będzie miał podobne przeznaczenie, jak sypialnia, dlatego i tu postaw na pokrewną stylistykę. Koniecznie jednak zadbaj o maksimum miejsca do przechowywania, np. w postaci regałów i spoczywających na nich koszy bambusowych lub imitujących drewno czy wiklinę. Mniejszym dzieciom wyznacz strefę zabawy – sprawdzą się tu np. nasze dywany do prania w pralce, które nie dość, że są piękne, to jeszcze praktyczne.

Pokój w stylu japońskim nastolatka lub nastolatki warto wzbogacić o ciekawą fototapetę, np. z motywem bonsai czy lubianymi postaciami z popularnych japońskich anime. Starajcie się obracać wokół stonowanych barw, przeplatając je gdzieniegdzie intensywniejszym kolorem. Sprawdzi się również kolorystyka opierająca się na kontrastach jak w yin-yang, ale zwróćcie uwagę zwłaszcza na modny obecnie styl japandi – doskonały mariaż japońskiego minimalizmu i skandynawskiej estetyki.

Przede wszystkim jednak wspólnie utrzymujcie porządek – być może właśnie nadszedł idealny moment, by wprowadzić zasady japońskiej guru sprzątania – Marie Kondo? Dla Japończyków sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem, a rytuałem. Skoro jednak niczego niepotrzebnego nie gromadzą i nie kolekcjonują, sprzątanie w pokoju dziecięcym urządzonym na styl japoński powinno być samą przyjemnością (przynajmniej w teorii).

Dekoracje w stylu japońskim, czyli czego nie może zabraknąć, by go dopełnić?

Styl japoński to uwielbienie natury – tutaj wszystko, co naturalne, jest bohaterem: przedmioty z litego drewna, tekstylia z juty czy lnu, ceramiczna zastawa stołowa, bambus, rattan, wszelkie plecionki, glina, kamionka, papier. Możesz postawić na dekoracje świetlne – jako oświetlenie sprawdzą się papierowe klosze lamp czy łańcuchy latarenek, których miękkie, nierażące światło działa kojąco na zmysły. Postaw na parapecie figurkę Buddy, która przypomni Ci o wyciszeniu i harmonii. Możesz nawet pokusić się o zrobienie ozdób samodzielnie, np. z origami.

Styl japoński w salonie

Japońskie dekoracje – jak wszystko w aranżacji – wyróżnia minimalizm, ale także umiłowanie niedoskonałości, widoczne we wspomnianym trendzie wabi-sabi. To także poszanowanie tradycji – patynowanych przedmiotów vintage, pękatych szklanych wazonów z bąbelkami powietrza, wyszczerbionego rękodzieła: kubków, misek czy talerzyków. Wszystko jednak pojawia się z umiarem, nie przytłacza, nie przeszkadza – wbrew przeciwnie – koi i uspokaja. W japońskim wnętrzu nie może też zabraknąć dodatków w postaci roślin: łodyg bambusa, drzewek bonsai, traw, liści bananowca. Za pomocą roślinności wprowadzisz naturę domu i oczyścisz powietrze, a zatem poczujesz się zdrowiej.

Zainspirowaliśmy Cię do stworzenia wnętrz w stylu japońskim? Podaruj sobie chwilę odpoczynku i relaksu i odnajdź swój zen.