Pomysły i inspiracje na kuchnię rustykalną. Dodatki i meble
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kuchnia rustykalna jest przytulna i sielska, pachnąca ziołami i domowym ciastem. To kuchnia w starym stylu. Meble kuchenne i dodatki mają duszę i opowiadają własne historie. A widziały wiele… Jeśli marzysz o urokliwym kuchennym wnętrzu rodem z domku na wsi, podpowiemy Ci, jak wprowadzić do kuchni styl rustykalny. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu idealną dla siebie inspirację na kuchnię w stylu rustykalnym.
Kuchnia rustykalna — charakterystyka stylu
Łacińskie słowo rusticus w języku polskim oznacza „wiejski”. Po inspiracje na kuchnię rustykalną należy udać się właśnie na wieś, ale cofając się w czasie o co najmniej 100 lat. Styl rustykalny narodził się z tęsknoty za spokojnym, zgodnym z rytmem natury, sielankowym życiem na dawnych wsiach. Nurt ten prezentuje dość wyidealizowany obraz wystroju wiejskich chałup i dworków.
Rustykalne kuchnie są urządzone w sposób prosty, ale bardzo ciepły, urokliwy i przytulny. Na pierwszy plan wysuwają się ciężkie meble z drewna o wyraźnym usłojeniu, dodatki naznaczone zębem czasu i naturalne materiały. Można się tu poczuć jak we wnętrzu starej chaty albo w domku babci na wsi. W powietrzu unosi się zapach świeżych ziół i pieczonego ciasta. Pomieszczenie tętni życiem. Panuje w nim gościnna, przyjazna atmosfera. Rzeczy jest tu dużo, ale są idealnie uporządkowane. W kuchni w stylu wiejskim nie chodzi o skumulowanie staroci. Ozdoby rustykalne do domu tworzą harmonijną, spójną całość. Zdecydowana większość pełni rolę użytkową albo ma dla domowników wartość sentymentalną. Jeśli nie masz takich przedmiotów, odwiedź pchli targ lub poszperaj na strychu. Może znajdziesz stary zegar z kukułką albo obraz z wiejskim krajobrazem?
Co powinno znaleźć się w kuchni rustykalnej?
Klasyka to kuchnia rustykalna drewniana, bazująca na starych lub umiejętnie postarzanych meblach z naturalnego drewna lub jego wiernej imitacji. Wyposażenie powinno sprawiać wrażenie rękodzieła, wydawać się niedokończone lub podniszczone. Wszelkie oznaki upływającego czasu działają wyłącznie na jego korzyść. Korpusy szafek uzupełniają eleganckie fronty frezowane, z ażurową plecionką albo z przeszkleniami. Bardzo ważną rolę odgrywają uchwyty do szafek kuchennych, które nierzadko przypominają miniaturowe dzieła sztuki. Meble kuchenne rustykalne przepięknie prezentują się w połączeniu z porcelanowymi gałkami, kutymi rączkami albo uchwytami wykończonymi w kolorze patynowanego mosiądzu lub stali oksydowanej.
Obok tradycyjnej zabudowy kuchennej lub zamiast niej, w pomieszczeniu może się znaleźć stary elegancki kredens, który będzie dumnie eksponować porcelanę z babcinej kolekcji. Przydadzą się także otwarte półki rustykalne do kuchni – proste, drewniane, na których spoczywać mogą przetwory w słoikach, przyprawy w ręcznie malowanych pojemniczkach czy gliniane naczynia. Aranżację dopełniają stylizowane sprzęty AGD oraz ceramiczny zlewozmywak z baterią w klimacie retro.
Gdy już wybierzesz meble rustykalne do kuchni, należy dopasować do nich blat kuchenny. Kuchnie w stylu wiejskim stanowią idealną przestrzeń dla blatów drewnianych, kamiennych, marmurowych i granitowych. Tańszą, lżejszą i bardziej bezproblemową w eksploatacji alternatywą dla blatów wykonanych w całości z naturalnych materiałów są wysokiej jakości modele laminowane. W Salonach Agata znajdziesz szeroką gamę blatów laminowanych, których dekor wiernie imituje granit, marmur, kamień albo drewno o różnych wybarwieniach. Blat może mieć ten sam kolor, co meble.
Jeśli tylko masz taką możliwość, zaaranżuj kuchnię w stylu rustykalnym z wyspą — koniecznie zlokalizowaną w centrum pomieszczenia i uzupełnioną o charakterystyczny wiejski okap. Kuchnia rustykalna z wyspą zwiększy powierzchnię roboczą i dostarczy sporo miejsca do przechowywania akcesoriów.
Kuchnia rustykalna stanowi tętniące życiem serce domu lub mieszkania, dlatego warto wygospodarować w niej miejsce na stół, przy którym gromadzić się będą domownicy i zaproszeni przez nich goście. Powinien być on duży, masywny — drewniany lub metalowy i posiadać wyraźnie postarzaną fakturę. Dosuń do niego proste tapicerowane krzesła, których obicie nawiązuje kolorystycznie do wystroju pomieszczenia.
Kolorystyka kuchni rustykalnej — biel, brąz, zieleń
Rustykalna kuchnia z reguły jest jasna. Kolorystyka bazuje na bieli lub ciepłych odcieniach beżów, brązów i zieleni, tworząc w ten sposób neutralne tło dla eleganckich mebli, stylizowanych dodatków, ludowych motywów i kolorowych wzorów: kwiatów, krat i pasów. Wyraziste akcenty znakomicie ożywiają wnętrze i dodają mu przytulności.
Drewno jest podstawą aranżacji rustykalnej, dlatego może pojawić się nie tylko pod postacią mebli i blatów, ale również na całych powierzchniach, tj. na podłogach, ścianach czy pod sufitem. Odpowiednim wyborem będą także białe płytki rustykalne. Te na ścianach mogą być gładkie i eleganckie, a te na podłodze – wyglądające na stare. Gdzieniegdzie warto umieścić kafle z ludowym motywem lub innym kolorowym wzorem.
Charakterystyczna dla kuchni rustykalnej jest również surowa cegła pomalowana na biało. W sklepach z materiałami budowlanymi można kupić płytki imitujące białą cegłę. Jeśli decydujesz się na ceglaną ścianę za zlewozmywakiem lub kuchenką, koniecznie zabezpiecz ją transparentną szybą.
Tkaniny i tekstury, czyli materiały do aranżacji kuchni rustykalnej
W kuchniach w starym stylu istotną rolę odgrywają naturalne materiały: drewno o wyraźnym usłojeniu i postarzanej fakturze, a także kamień, ceramika, żelazo, miedź, wiklina, płótno czy włókna konopne. Obrusy, serwetki i zasłony wykonane są z bawełny lub lnu. Na tkaninach, meblach i ścianach pojawiają się ludowe i kwiatowe motywy. Mile widziane są koronki i hafty.
Rośliny w kuchni rustykalnej? Obowiązkowo!
Do rustykalnej kuchni koniecznie zaproś żywą roślinność – w formie ciętych kwiatów polnych, roślin w klasycznych donicach i plecionych koszach czy suszonych gałązek lawendy. Inspiracji poszukaj w ogrodach podmiejskich posiadłości. W wiejskim ogródku znajdziesz mnóstwo kwiatów i ziół. Sprawia on wrażenie nieuporządkowanego, zarządzanego nie przez profesjonalnego ogrodnika, ale przez matkę naturę.
W rustykalnej kuchni powinno pachnieć, a w tym pomogą Ci zioła posadzone w porcelanowych doniczkach oraz wysuszone, skomponowane w bukiety i zawieszone np. na okapie. Wybierz gatunki, które lubisz najbardziej, np. miętę pieprzową, lubczyk ogrodowy, melisę, rumianek czy oregano. Pod sufitem, na okapie lub pod górnymi szafkami zawieś warkocze polskiego czosnku.
Eklektyzm, czyli kuchnia w stylu rustykalnym z nowoczesnym zacięciem
Kuchnia w stylu rustykalnym może zostać uzupełniona o nowoczesne akcenty w celu nadania jej supermodnego, eklektycznego charakteru. To idealny kompromis pomiędzy wiejską przytulnością a użytecznością współczesnych rozwiązań wnętrzarskich, zwłaszcza mebli, blatów, oświetlenia i sprzętów AGD. Bardziej nowoczesne mogą być m.in. lampy wiszące z dużymi chromowanymi kloszami czy szafki wyposażone we frezowane lub przeszklone fronty. Czasem wystarczy przemalować posiadane meble i zamienić designerskie uchwyty na stylizowane gałki, by natychmiast wydobyć z nich rustykalny sznyt. Łącząc stare z nowym, ochronisz wnętrza przed efektem skansenu albo zagraconego strychu. Uzyskasz ponadczasowe, funkcjonalne i niesamowicie klimatyczne pomieszczenie.
Podsumowanie
Kuchnia to idealna przestrzeń dla rustykalnego stylu. Emanująca przytulną, gościnną atmosferą wiejska kuchnia stanowi wymarzoną propozycję dla miłośników naturalnych materiałów wykończeniowych, folkowych dodatków i eleganckich, jasnych przestrzeni. Rustykalna kuchnia kocha wiekowe wyposażenie. Z pewnością przyniesie wiele radości i satysfakcji osobom, które uwielbiają odnawiać stare meble i dekoracje, by podarować im drugie życie. Na szczęście dzisiaj nie trzeba posiadać antyków, aby nadać kuchennym wnętrzom rustykalnego charakteru. Rynek obfituje w meble, blaty, ozdoby i urządzenia stylizowane na stare, np w formie witryny rustykalnej, czy witryny z szufladami. Dzięki temu możesz zbudować w kuchni prawdziwie sielską atmosferę przy zachowaniu najwyższej funkcjonalności wyposażenia.
Meble i dodatki do kuchni w stylu rustykalnym
Cena regularna:
Cena regularna: 21,-
Cena regularna:
Cena regularna: 17,-
Cena regularna:
Cena regularna: 413,-
Cena regularna:
Cena regularna: 25,-
Cena regularna:
Cena regularna: 417,-
Cena regularna:
Cena regularna: 21,-
Cena regularna:
Cena regularna: 17,-
Cena regularna:
Cena regularna: 413,-