Pranie kanapy - co warto wiedzieć o czyszczeniu kanapy w domowych warunkach
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kanapa to serce salonu - podstawowy mebel, który dzielimy z domownikami i gośćmi, ciesząc się wzajemnym towarzystwem i miejsce wypoczynku po ciężkim dniu w pracy. Jest meblem najbardziej narażonym na zabrudzenia, dlatego trzeba poświęcić mu sporo uwagi. Systematyczne pranie kanapy nie tylko utrzyma ją w dobrym stanie wizualnym, ale i ograniczy ilość bakterii i roztoczy w domu. Jak czyścić tapicerkę w domowych warunkach?
Pranie kanapy - od czego zacząć?
Czyszczenie tapicerki meblowej wcale nie jest takie trudne, jak może się nam wydawać. Pranie kanapy, sofy, czy foteli najczęściej nie wymaga wzywania fachowej pomocy, a usunięcie zabrudzeń jest tak samo możliwe do wykonania, jak pozbycie się plam z wykładzin. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju tapicerki wykonano nasz mebel. To, czy do obszycia kanapy użyto tkaniny, czy skóry wpływa na sposób pielęgnacji jej powierzchni.
Od czego zacząć czyszczenie kanapy? Nie obędzie się bez odkurzacza. Na początku należy skutecznie wyczyścić materiał z kurzu, używając zwykłego sprzętu odkurzającego o wymiennych końcówkach. Bardzo ważne jest, aby sprzęt dotarł w każde, nawet trudno dostępne miejsce kanapy. Niedokładnie usunięty kurz i brud spowoduje zmniejszenie efektywności kolejnych kroków prania.
Jeśli mamy zwierzęta, warto pozbyć się sierści z tapicerki przed przystąpieniem do prania zabrudzeń. Kanapę, z której korzystają również nasi pupile, najłatwiej doprowadzić do normalnego stanu za pomocą rolki do czyszczenia odzieży. Do usuwania brudu zawsze używajmy miękkiej ściereczki. Podczas czyszczenia tkaniny wykonujmy długie, okrągłe ruchy.
Im świeższa plama, tym łatwiej usunąć zabrudzenie, dlatego tak ważne jest, aby reagować jak najszybciej. Pamiętajmy również, że materiał materiałowi nierówny. Różnorodne tkaniny potrzebują regularnego odświeżania, a skórzane tapicerki wymagają kompleksowej konserwacji co najmniej 3 razy w roku.
Czyszczenie tapicerki kanapy w domowych warunkach - niezbędne środki
Istnieją różne środki do mycia kanap i narożników. W Salonach Agata można zakupić preparaty przeznaczone do czyszczenia najróżniejszych rodzajów tapicerek. Sugerujemy, aby sprawdzić zastosowanie kosmetyków na mało widocznym miejscu przed jej aplikacją na większej powierzchni. Inne środki są przeznaczone do prania kanapy z tkaniny obiciowej, inne pomogą w czyszczeniu skórzanej tapicerki. Można również posiłkować się domowymi sposobami - oto nasze sprawdzone sposoby.
Czy słyszałeś o piance do czyszczenia kanapy? Mamy tu na myśli produkt, który znajdziesz nie w sklepie meblowym, a w… drogerii. Męska pianka do golenia sprawdza się doskonale w roli preparatu do tapicerki. To idealny, skuteczny i bezpieczny produkt, który szybko i skutecznie upora się z plamami na kanapie, także tej w samochodzie. W dodatku jest prosta w użyciu. Nakładamy piankę i czekamy, aż dojdzie do reakcji z zabrudzeniami. Ogromną zaletą pianki jest jej gęsta konsystencja, dzięki której produkt nie wsiąka w głąb tapicerki i nie powoduje przemoczenia materiału.
Kuchnia to istna skarbnica składników, które możemy wykorzystać, tworząc osobistą armię do walki z zabrudzeniami.
- Zrób roztwór z soku z cytryny, sody i wody: wystarczą dwa litry wody, dwie łyżeczki sody i sok z jednej cytryny, aby stworzyć skuteczną miksturę na zabrudzone powierzchnie. Doskonale sprawdza się w przypadku uciążliwych plam na kanapie materiałowej.
- Ocet i oliwa z oliwek to środek idealny do pielęgnacji mebli obitych skórą. Ocet usuwa zabrudzenia, a oliwa natłuszcza powierzchnię.
- Mąka ziemniaczana to równie skuteczny środek do pielęgnacji i czyszczenia materiałowej tapicerki. Na plamę należy nałożyć mąkę, wetrzeć w materiał, odczekać kilka minut, po czym usunąć ściereczką i wodą. Na podobnej zasadzie działa talk.
- Płyn do mycia naczyń – każdy w swojej kuchni go posiada, ale nie każdy wie, że ten specyfik poza oczywistym przeznaczeniem, nada się do zmywania wszelkich tłustych plam, nie wyłączając tapicerki kanapy.
Pranie kanapy - jakie zabrudzenia można wyczyścić na sucho w domu?
Pranie na sucho to skuteczna metoda czyszczenia tkanin i obić meblowych, a nawet wykładzin. Jak wyprać kanapę na sucho bez użycia wody? Świetnie w tej roli sprawdzi się soda oczyszczona, która usunie zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Wystarczy zasypać kanapę i wetrzeć sodę w tapicerkę za pomocą miękkiej szczotki, pozostawić na co najmniej godzinę, po czym odkurzyć. Zdecydowaną zaletą prania kanapy na sucho jest możliwość ponownego szybkiego korzystania z mebla.
Do metody czyszczenia na sucho możesz również wykorzystać skrobię kukurydzianą i sól kuchenną. Przed i po czyszczeniu kanapy na sucho, pamiętaj o dokładnym odkurzeniu powierzchni. Tak odświeżona kanapa poprawi nastrój (i zdrowie!) wszystkich domowników.
Środki ostrożności, czyli jak nie zniszczyć kanapy, czyszcząc ją w domu?
Jeżeli czujesz, że z Twojego czyszczenia domowymi sposobami może wyjść więcej złego niż dobrego, pozwól wykonać pracę profesjonaliście. Aby nie zniszczyć kanapy, używaj wyłącznie naturalnych składników, które znajdziesz w domu lub dedykowanych preparatów do odpowiedniego materiału, które możesz nabyć w sklepie.
Pamiętaj, aby przed całościowym czyszczeniem, wypróbować sposób działania substancji na małym i niewidocznym fragmencie. Sprawdź, jak zachowa się preparat w połączeniu z materiałem. Czy kolor nie blaknie? Czy plama usuwa się w estetyczny sposób? Dopiero później zastosuj wybraną metodę na większej powierzchni. Unikaj usuwania wyłącznie drobnych zabrudzeń i małych fragmentów kanapy, ponieważ po takim zabiegu często czyste miejsce wyraźnie odznacza się od pozostałej części tapicerki. Pamiętaj, aby nie przesadzić z wodą. Przemoczona kanapa długo schnie, a to - przy niesprzyjających warunkach pogodowych i grzewczych - doskonała pożywka dla pleśni.
Kiedy oddać kanapę do profesjonalnego czyszczenia, czyli zabrudzenia, których nie da się usunąć samemu
Z większością plam przy odrobinie chęci poradzimy sobie sami. Środki do czyszczenia kanapy – przyrządzone własnoręcznie lub zakupione w sklepie powinny wystarczyć na zabrudzenia powstałe wskutek codziennego użytkowania mebla, o ile zadziałamy szybko. Jednak w niektórych przypadkach czyszczenie tapicerki meblowej powinno się zlecić profesjonalistom.
Są plamy, z którymi ciężko sobie poradzić. Można próbować, ale takie odważne działanie może się skończyć potrzebą wymiany kanapy na nową lub oddaniem jej do tapicera. Niezwykle trudno usunąć zabrudzenia z olejów i farby. Ciężko też pozbyć się plam z ciemnych owoców np. jagód oraz rozlanego czerwonego wina lub trawy. Pozostałości po starej gumie? Zdecydowanie nie są łatwe do usunięcia. Tylko ekspresowe działania uchronią kanapę przed wyrzuceniem.
W razie poważnych zabrudzeń można wypożyczyć profesjonalne urządzenie do prania tapicerki, które przeprowadzi pranie ekstrakcyjne. Odkurzacz piorący wraz ze skutecznymi środkami: piankami, proszkami płynami czy woskami może sprawić, że wygląd kanapy powróci do zadowalającego stanu.
Kanapa to mebel, który prócz praktycznego zastosowania, pełni funkcję estetyczną, wpływając na charakter całego pomieszczenia. Warto wobec tego poświęcić kilka chwil na pielęgnację, tym bardziej że w znacznej większości przypadków nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku ani wygórowanych nakładów finansowych.
Środki do czyszczenia kanapy