W każdym domu są tysiące przedmiotów, które niektórzy zbierają nawet przez całe życie. Część z nich stanowi dekorację pomieszczeń, część z nich używamy na co dzień lub lubimy się nimi otaczać, inne z kolei przechowujemy w piwnicach, na strychach czy w garażach. Z większością tych rzeczy nie chcemy lub nie umiemy się rozstać, więc musimy je przechowywać, a tu z pomocą przychodzą nam regały.
Dziś mebel z wieloma półkami kojarzy nam się nieco inaczej niż naszym babciom i mamom, które ciągle utożsamiają regały ze sprzętami skręcanymi domowymi sposobami, służącymi do przechowywania weków z własnoręcznie przygotowanymi specjałami na zimę. Jak więc dziś wyglądają regały i gdzie są wykorzystywane?
Regał metalowy
Regał metalowy kiedyś można było spotkać tylko w garażach i warsztatach, bardzo rzadko w piwnicach. Metal wytrzymuje duże obciążenia, stąd głównie wykorzystywany był do przechowywania narzędzi i innych cięższych sprzętów. Dziś metalowe regały zagościły w naszych mieszkaniach i mogą stanowić wyposażenie każdego pomieszczenia. W minimalistycznych i industrialnych salonach służą do eksponowania różnych przedmiotów. W kuchniach przechowuje się na nich na przykład garnki, a w młodzieżowych, hipsterskich pokojach można znaleźć na nich wszystko.
Oczywiście do dziś regały metalowe są idealnym sprzętem garażowym, ale już na pierwszy rzut oka zobaczymy, czym różnią się regały do piwnicy i regały pokojowe. Regały metalowe przeznaczone do wszelkiego rodzaju pomieszczeń gospodarczych mają prostą formę i z reguły ciężką konstrukcję. Te pokojowe charakteryzują się delikatnością, często wyszukanym wykończeniem oraz ciekawymi formami.
Regały pokojowe
Tego typu meble, przeznaczone do mieszkań i domów, mają różne formy, począwszy od tych klasycznych, aż po nowoczesne, asymetryczne kształty. Regał drewniany, o klasycznej formie znajduje miejsce w wielu salonach i gabinetach. To na nim świetnie prezentują się książki, pamiątki i inne przedmioty o dużej wartości sentymentalnej. Taki mebel świetnie odnajdzie się we wnętrzu urządzonym w klasyczny, tradycyjny sposób.
W jadalniach, regał drewniany oraz regał narożny służy do ekspozycji zastawy stołowej. Niektórzy dla wygody ustawiają nim talerze, filiżanki i kubki używane codziennie. Inni wręcz przeciwnie, ustawiają piękną porcelanę, znakomicie zdobiącą pomieszczenia, w których serwuje się posiłki.
W domowym gabinecie zawsze przydadzą się regały biurowe, dzięki którym z łatwością można przechować nawet dużą dokumentację. Regały takie zwykle mają prostą, minimalistyczną formę oraz są dość wysokie, co pozwala na przechowywanie dużej ilości papierów firmowych na stosunkowo małej powierzchni. Ten typ regałów jest też idealny wszędzie tam, gdzie zgromadzono bogaty księgozbiór. Tak więc miłośnicy domowych bibliotek najczęściej wybierają właśnie ten typ.
Nowoczesne formy
Na szczególną uwagę zasługują regały o niestandardowych formach. Regał schodkowy, o asymetrycznym kształcie znakomicie sprawdza się w różnych sceneriach. To funkcjonalny regał na zabawki, który umożliwia zaprowadzenie porządku w kolorowym, dziecięcym pokoju. W pokoju nastolatka pomieści zarówno książki szkolne, jak i mnóstwo innych drobiazgów. Polecić go można też do domowych gabinetów i pracowni artystycznych. Nie wygląda on tak standardowo, jak te regały, do których przyzwyczajono nas w dzieciństwie, stąd pomieszczenia wyposażone w taki sprzęt nabierają ciekawszego charakteru.
Projektanci i producenci mebli proponują coraz więcej regałów o nowych kształtach, a przykładem może tu być regał Savio. Przełamuje on monotonię innych mebli, o tradycyjnych formach, a jednoczenie umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni. Warto więc szukać niestandardowych rozwiązań, bo to czyni pomieszczenia oryginalnymi i niepowtarzalnymi.
Przykładowe regały