Styl angielski jest znacznie mniej popularny w Polsce niż nowoczesny czy wręcz minimalistyczny, ale trzeba przyznać, że ma też swoich zagorzałych zwolenników. Prawdą jest też fakt, że wiele osób nie jest w stanie określić, czym charakteryzuje się tak urządzone wnętrze, więc siłą rzeczy nie może doceniać niezwykłego ciepła, przytulności i bogactwa form towarzyszącego temu klimatowi.
Dom w stylu angielskim jest niezwykle charakterystyczny. Zanim wstawione zostaną meble, wszelkie dodatki i bibeloty, powinno się zadbać o właściwy wygląd podłóg i ścian. Tego typu wnętrza to naturalne, drewniane podłogi. To także ściany, które tradycyjne dzieli się poziomo na dwie części. Dolna, mniej więcej 25-30% wysokości ściany, oddzielona jest specjalną listwą, a poczynając od podłogi montuje się tam boazerię, panele lub po prostu maluje się ten fragment dość jasnymi farbami. Powyżej listwy powinny znajdować się tapety w stylu angielskim, o delikatnym kwiatowym lub geometrycznym wzorze. Dziś często się odchodzi jednak od tych wzorzystych ścian na rzecz tych malowanych, w pastelowych barwach, głównie w beżu i bieli.
Pokój w stylu angielskim to także kominek, który w zasadzie powinien stanowić jeden z głównych elementów wystroju. Klasyczna obudowa kominka z ozdobnymi listwami i gzymsami podkreśla przytulność wnętrza i wabi domowników do wspólnego spędzania czasu. Dziś często nie ma możliwości zainstalowania kominka, szczególnie w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, ale nawet bez tego można wyczarować piękny salon w stylu angielskim.
Komody, stoły, witryny…
…utrzymane w stylu angielskim zdecydowanie wyróżniają się na tle innych mebli. Wykonuje się je najczęściej z drewna jak np. krzesła bujane, czy krzesła retro. Ich charakterystyczną cechą są zdobienia, które są bardzo podobne do ozdobnych gzymsów, przypominających te stosowane na ścianach i sufitach. Meble najczęściej występują w białym kolorze i świetnie prezentują się na tle ścian utrzymanych w stylu angielskim. Na uwagę zasługują szczególnie witryny (np. białe witryny czy witryny retro), które umożliwiają ekspozycję najcenniejszych pamiątek o wartościach sentymentalnych, na które lubimy patrzeć każdego dnia. Miłośnicy porcelany mogą bezpiecznie wystawiać tam swoje ulubione serwisy kawowe lub przepiękne figurki tak dobrze wpisujące się w styl angielski. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe komody, a wśród nich stylizowane sekretarzyki, które co prawda dziś pełnią raczej funkcję podręcznego barku, ale wyglądają niezwykle stylowo.
W pokojach dziennych i salonach nawiązujących do stylu angielskiego stosunkowo rzadko spotkamy tapicerowane narożniki. Tu królują głównie sofy, fotele i nawet stylowe pufy. Ich obicia to zwykle przepiękne, często kwiatowe desenie, które tworzą ten niezwykły, wyspiarski klimat. Tu idealny przykład to niska sofa z dużą ilością poduch, która jest wprost wymarzonym meblem do każdego, reprezentacyjnego pomieszczenia. Usytuowana przy kominku, w towarzystwie kilku foteli i podnóżków, tworzy idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, a herbata podana w salonie w jesienne lub zimowe popołudnie z pewnością będzie smakowała wyjątkowo. W styl ten dobrze wpisują się też dodatki takie jak czarne lampy do salonu, wazony czy dywany (np. dywan shaggy niebieski).
Przykładowe sofy do salonu
Cena regularna:
Cena regularna: 1499,-
Cena regularna:
Cena regularna: 1759,-
Cena regularna:
Cena regularna: 1759,-