Salon w stylu scandi boho, czyli modne łączenie stylów
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Znasz powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają? Scandi boho jest tego doskonałym przykładem! Wydawałoby się, że dwa przeciwstawne style nie mogą funkcjonować ze sobą w zgodzie: scandi jest czysty i minimalistyczny; boho jest żywiołowy i kolorowy. Podczas gdy styl skandynawski przypomina raczej nowoczesną galerię z misternie ułożonymi przedmiotami, boho jest kompletnie nieuporządkowany i frywolny. W tym artykule pokażemy Ci, jak zaaranżować salon w tym absolutnie oryginalnym stylu.
Czym jest styl scandi boho?
Zacznijmy od podstaw: czym jest boho, a czym scandi? Bohemą w szerokim rozumieniu nazywamy wolność i nonkonformizm – cechy, które najlepiej opisywały ludzi żyjących w XIX-wiecznej Francji. Mowa tu zwłaszcza o artystach z obrzeży struktur społecznych, którzy wskutek buntu przeciw panującym normom i obyczajom coraz częściej skłaniali się ku liberalnemu stylowi życia w cygańskich dzielnicach Paryża. Jak przenieść tę wiedzę na wnętrzarski grunt? Boho we wnętrzach będzie wyrażał się w dużej swobodzie aranżacyjnej: nie ma tu sztywnych zasad dotyczących preferowanych kolorów, stylu mebli czy dekoracji: w Twojej przestrzeni powinny znajdować się zwłaszcza te elementy, które lubisz i które są ważne dla Ciebie. Wnętrza są zatem eklektyczne, kolorowe, wesołe i niezwykle osobiste – absolutnie unikatowe.
A czym jest scandi? Wystarczy przenieść się myślami do krajów naszych północnych sąsiadów: wymagający klimat Skandynawii nie rozpieszcza tamtejszych mieszkańców nadmiarem słońca czy wysokich temperatur. Kraje Europy Północnej urzekają za to pięknymi lasami, w których jest pod dostatkiem drewna – doskonałego surowca na trwałe meble o przyjemnym, naturalnym wybarwieniu. Wnętrza Skandynawów są zatem maksymalnie rozjaśnione (by „łapać” maksimum promieni słonecznych), wypełnione meblami z jasnego, niebarwionego drewna oraz pełne ciepłych, miękkich i otulających tkanin. Nie ma tu miejsca na jakikolwiek nadmiar: w aranżacji liczy się minimalizm, praktycyzm i przytulność.
Kiedy jednak spotykają się dwa tak przeciwstawne style – minimalistyczny scandi i frywolna bohema – wnętrza stają się boho scandi. Przyjrzyjmy się bliżej tej modnej, elektryzującej mieszance.
Wszystko, co najlepsze z obu stylów – skandynawska prostota, boho przytulność
Podczas gdy styl skandynawski hołduje wykorzystaniu naturalnych materiałów i stonowanych kolorów, aby przekazać prostotę, harmonię i mentalność w duchu less is more typową dla Skandynawów, styl bohemy łamie wszelkie zasady porządku i symetrii, nadając każdemu wnętrzu silny, osobisty charakter. Pełno w nim dodatków, nieraz dziwacznych lub pozornie niepasujących do siebie: mogą to być kolorowe dywany w orientalne wzory, wzorzyste zasłony i poduszki pochodzące z różnych kultur, najlepiej przywiezione z dalekich podróży po różnych zakątkach świata.
Jak zaaranżować mieszkanie w stylu scandi boho? Najlepiej zacząć od członu „scandi”: zbudować wystrój w oparciu o neutralną podstawę – styl skandynawski, a następnie dodać wyraziste akcenty typowe dla stylu boho. Bazą będzie zatem chłód typowy dla klimatu nordyckiego: szarości, biel i zimne beże – będą one wspaniałym tłem dla żywych kolorów typowych dla bohemy. W kolejnym kroku wprowadź wzorzyste dodatki: dywany, kolorowe pufy, wiklinowe kosze, futrzane koce i narzuty i drewniane meble lub dodatki. Nie zapomnij o osobistym akcencie: starych zdjęciach, obrazach i pamiątkach z przeszłości.
Boho na tle stylu skandynawskiego to w pewnym sensie sztuka łączenia: wzorzystych tkanin, drewna w różnych wybarwieniach, kolorowej ceramiki, szkła, plecionek, nietuzinkowych przedmiotów. Te elementy „rozweselają” skandynawski spokój i doskonale z nim współgrają. To dzięki minimalizmowi stylu skandynawskiego dodatki boho nie są chaotyczną mieszanką kolorów, a wyjątkowym akcentem ocieplającym wnętrza.
Salon w stylu scandi boho – na jakie meble się zdecydować?
Elementem, który w równym stopniu reprezentuje oba style, są wykorzystywane do aranżacji wnętrz naturalne materiały. Meble powinny być zatem wykonane z drewna, najlepiej iglastego (np. sosnowego), ale nie tylko. Może być również dowolne drewno bielone lub przeciwnie – ciemne, celowo postarzane albo wręcz stare, co dodatkowo doda wnętrzu osobowości i autentyczności. Świetnie sprawdzą się również inne naturalne materiały: wiklina lub rattan, np. w formie wiszącego fotela, pufy, półki czy regału.
Nie mniej liczą się tkaniny na meblach wypoczynkowych i dodatkach tekstylnych: sprawdzi się bawełna organiczna, len, trawa morska czy juta. Celem jest zaprojektowanie przestrzeni zgodnej zarówno z naturą, jak i nowoczesną estetyką: stawia się na wykorzystanie różnych tekstur i kolorów, które tworzą żywy, a jednocześnie elegancki wystrój wnętrz. Sofy, narożniki i fotele wypoczynkowe powinny być przede wszystkim miękkie, wygodne i otulające ciało – znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Zwróć uwagę zwłaszcza na gładkie powłoki w jasnym wybarwieniu delikatnej szarości czy beżu, które będą idealnym wyważonym tłem dla poduszek dekoracyjnych w barwnej stylistyce boho i obowiązkowych dywanów z frędzlami.
Dodatki do salonu w stylu skandynawskim z elementami boho – kosze, świece, tekstylia, rośliny
Najlepszym sposobem na nadanie stonowanemu wnętrzu skandynawskiemu osobowości i oryginalności jest wykorzystanie ulubionego elementu stylu bohemy – egzotycznych, barwnych elementów. Nie wahaj się używać wszelkich przedmiotów wykonanych ręcznie w dowolnym zakątku świata: mogą to być dzieła sztuki, drobne rękodzieło, wazony, świeczniki, misternie tkane dywaniki, kolorowe pledy z etnicznymi wzorami itp. Na ścianach mogą zawisnąć makramy, wiszące półki z wikliny, lustra dekoracyjne w fikuśnym kształcie. Ogromną rolę przywiązuje się również do nastrojowego światła: wprowadzą go zwłaszcza świece, latarenki i girlandy z żarówkami świecące ciepłą barwą. Wszelkie żywe, ciepłe kolory użyte na tle neutralnej palety barw wprowadzą życie i nowy wymiar do Twojego salonu, tworząc jednocześnie poczucie pewnej niedoskonałości w obrębie perfekcji linii i kształtów skandynawskiego designu.
Zarówno styl skandynawski, jak i boho korzystają z dobroczynnych właściwości roślin, jednak oba style muszą tu iść na kompromis i znaleźć wspólną płaszczyznę podczas korzystania z tego typu dekoracji. Umieść rośliny o dużych, pięknych liściach w plecionych z trawy morskiej koszach dekoracyjnych i postaw w dowolnym pomieszczeniu: salonie, sypialni, kuchni, przedpokoju, jadalni, a nawet w łazience. Zapomnij jednak o maksymalistycznym trendzie urban jungle: zgodnie z minimalizmem Skandynawów, do udekorowania przestrzeni lepiej wykorzystać tylko kilka roślin, które dodadzą przytulności i życia do wnętrza, ale go nie zdominują.
Podsumowując, styl boho scandi czerpie z wszystkiego, co najlepsze: blisko mu do trzeźwości i pragmatyzmu typowych dla wnętrz nordyckich. Jednocześnie zezwala na spore odstępstwa od sztywnych reguł minimalizmu: wprowadzenie licznych osobistych i pozornie niepasujących do siebie akcentów. Krótko mówiąc, oba style kompensują się, a nawet poprawiają się nawzajem. Czyż taki „kontrolowany nieład” to nie idealna mieszanka? Jeśli zachęciliśmy Cię do obrania tego stylu w Twoich wnętrzach, zapraszamy do Salonów Agata – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne do zaaranżowania oryginalnej przestrzeni scandi boho.