Salon w stylu skandynawskim. Czego nie może w nim zabraknąć?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Styl skandynawski to jeden z ulubionych trendów meblarskich Polaków. Czym się charakteryzuje? Jest prosty i elegancki, ceniony za komfort i niewymagający wielu elementów wyposażenia, co nie powinno być obojętne zwłaszcza przy niskim budżecie. Czego nie może zabraknąć w pokoju w stylu skandynawskim?
Urządzanie salonu w czysto skandynawskim stylu wbrew pozorom nie jest wcale trudne - każdy z nas instynktownie otacza się tym, co przyjemne, miękkie i komfortowe. Styl skandynawski to nie tylko efekt chwilowej mody, którą serwują nam media społecznościowe, choć bez wątpienia sieć jest motorem napędowym wielu zjawisk i miejscem, skąd czerpiemy inspiracje. Jak sama nazwa stylu wskazuje - wywodzi się on z północy Europy, gdzie panują surowsze warunki atmosferyczne niż na południu. Niemały wpływ na jego rozpowszechnienie miał szwedzki malarz Carl Larsson. Część namalowanych przez niego obrazów przedstawiała wnętrza domu urządzonego przez jego żonę: proste, przytulne, przyjemne dla oka i zmysłów (miękkie, naturalne tkaniny i pledy), z dużą dozą roślinności i z… codziennym bałaganem.
Styl skandynawski - dlaczego jest tak popularny?
Styl skandynawski jest ceniony w głównej mierze za wielopłaszczyznową kompatybilność: w środowisku domowym należy zaspokoić wiele potrzeb. Ważne jest szanowanie gustów domowników, ale i różnych osób, które bywają w domu - dalszej rodziny i przyjaciół. Słowem, które dobrze oddaje styl skandynawski, może być duńskie hygge, które oznacza komfort, wygodę i przytulność. Na kwestiach czysto fizycznych się jednak nie kończy - hygge to także stan, który pozwala na osiągnięcie wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia - odpowiednik francuskiego joie de vivre czy włoskiego la dolce vita, jednak przełożony na chłodne, skandynawskie realia. Jak my to widzimy? To jak podczas mroźnego wieczoru zatopić się w miękkim fotelu uszaku przed kominkiem, z mruczącym kotem na kolanach, filiżanką aromatycznej herbaty na stoliku i z ulubioną książką w ręce.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Styl skandynawski w salonie - najbardziej charakterystyczne elementy
Pokój w stylu skandynawskim charakteryzuje kilka kluczowych elementów, które wpływają na całościowy odbiór pomieszczenia. Skandynawowie słyną z wyczucia stylu i oryginalnych projektów. Styl skandynawski ma określoną osobowość i praktycznie każdy element wyposażenia współgra ze sobą kolorystycznie i stylistycznie. Oto elementy, które powinny się znaleźć w prawdziwie skandynawskim salonie:
- kluczowe meble jak miękkie kanapy i narożniki (np. błękitny narożnik) na nieco ascetycznym stelażu, wygodne fotele uszaki z podnóżkiem, krzesła o prostej bryle, regały i szafki o minimalistycznym kształcie;
- drewno - nieodzowny element kojarzący się ze skandynawskimi lasami;
- jasne kolory - przywodzące na myśl czystość śniegu, ale i harmonijne barwy ziemi;
- oświetlenie - o ciepłej barwie, zazwyczaj w minimalistycznym i nieco loftowym stylu;
- rośliny - symbol spokoju, świeżości, regeneracji.
Meble w stylu skandynawskim - jak urządzić taki salon?
Skandynawowie projektują domy tak, aby żyło się w nich komfortowo. Bardzo niskie temperatury zimą i konieczność odpowiedniego ogrzania pomieszczeń sprowadzają się do stosunkowo niskich stropów. Pożegnaj się zatem z wysokimi meblami, do których można się dostać tylko za pomocą drabiny. W zamian za masywne dekorowane gabloty, które dominują nad resztą pomieszczenia, postaw na otwarte regały i półki. Lekkość to atrybut mebli w stylu skandynawskim: czyste linie i jasne, przyjemne dla oka, eleganckie tony są bardzo charakterystyczne dla mebli skandynawskich np. komód skandynawskich.
Jak osiągnąć skandynawski styl w salonie? Słowo-klucz to naturalność. Celem jest stworzenie klarownego i przestronnego środowiska, bez zbędnych elementów, które zaburzają harmonię. Użyteczność przeważa nad estetyką. Oznacza to, że urządzając salon w stylu skandynawskim, akcent należy położyć na kilka, ale praktycznych mebli. Możesz wstawić „duże” elementy, takie jak regał ścienny czy sofy narożne z dodatkowym podnóżkiem lub duży stół skandynawski, unikając nagromadzenia zbędnych, mało użytecznych rzeczy. Ważne jest, aby zrobić to w taki sposób, aby całokształt nie wydawał się przeciążony.
Sofa, dywany, lampy - styl skandynawski w praktyce
Niech kanapa będzie tak duża, jak tylko pozwala na to metraż salonu. Świetnie sprawdzi się narożnik skandynawski, który jest zaprojektowany tak, aby pomieścić maksimum ludzi. Do narożnej kanapy koniecznie dodaj stolik kawowy - skandynawski sposób życia wymaga, by każdy domownik i gość mógł wygodnie zasiąść w gronie bliskich i delektować się ciepłym napojem.
Niezależnie od tego, czy do salonu wpada światło naturalne (przez duże okna, gdzie zasłony w jasnych kolorach i ze zwiewnych tkanin nie zasłaniają promieni słonecznych), czy sztuczne (lampy stojące do salonu, stołowe lampy skandynawskie, reflektory umieszczone w podwieszanym suficie, a nie na ścianie) - oświetlenie odgrywa kluczową rolę w realizacji skandynawskiego salonu. Czym powinny charakteryzować się skandynawskie lampy podłogowe pasujące do pomieszczeń rodem z północy? Styl skandynawski to naturalne drewno i materiały, jak len czy juta. To także światło w ciepłym, żółtym odcieniu będących opozycją do żarówek o zimnej temperaturze barwowej. Oprócz tego, że obecność światła w salonie skandynawskim jest czynnikiem bezpieczeństwa, umożliwia podkreślenie mebli i dodatków, odpowiednio wykańczając wnętrze.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Oprócz mebli ważne są też akcesoria, w tym dywany scandi (sprawdź dywan skandynawski w naszym sklepie online), które scalają typową dla nordyckiej tradycji kombinację bieli i drewna, podkreślając materiał, naturalny wygląd i neutralne kolory. Zgodnie z powszechnym zwyczajem panującym w krajach nordyckich, ustaw dywan tuż przy drzwiach, aby zaraz po wejściu do domu zdjąć buty i delektować się komfortowym uczuciem, jakie zapewniają miękkie skandynawskie dywany.
Dodatki, czyli jak nadać idealny charakter wnętrzu?
Zimą krajobraz skandynawski jest iście bajkowy: w ciągu dnia przeważa śnieżna biel, a wieczorem ciepły odcień ulicznych latarń. Salon staje się weselszy i bardziej kojący, gdy znajdzie się w nim zieleń w naturalnej postaci. Nie zapomnij zatem umieścić doniczek z wysokimi roślinami w pustych przestrzeniach pokoju. Świetnie sprawdzają się też rośliny w kolorze świeżej zieleni oraz te z liśćmi pokaźnego rozmiaru. Popularne są potężne monstery, ale i niezawodnie sprawdzają się pilee, starce czy drobne sukulenty. Prócz roślin, odpowiednią dekorację zapewnią duże obrazy w minimalistycznych ramach. Niech nie będą krzykliwe - geometryczne wzory, stonowane barwy i proste formy zapewnią pożądaną harmonię.
Elementy wykończenia - czy styl skandynawski to tylko drewno, biel i szarość?
Drewno jest materiałem dominującym w Skandynawii. Rozległe lasy zapewniają obfitość surowców, dlatego meble i akcesoria są zwykle produkowane z naturalnych materiałów, które spełniają wiele wymagań. Odporność, wszechstronność, poszanowanie dla środowiska - oto podstawowe aspekty, które powinny skłonić do wyboru drewnianych mebli do salonu w stylu skandynawskim (np. szafa skandynawska).
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Typowe kolory ściany w salonie to najczęściej te w odcieniach bieli, które kojarzą się ze świeżym śniegiem. Mogą towarzyszyć im szarości w wielu odcieniach: gołębim, kremowym, écru, a także pudrowy róż - dla tych, którzy chcą nadać wnętrzom odrobinę romantyzmu. Kontrast z czernią jest równie wskazany - czarny nadaje pomieszczeniu charakteru, a ten duet to połączenie, które nigdy nie przestanie być na czasie. Skandynawskie barwy to również niebieski. Powszechnie uznaje się, że odcienie niebieskiego i błękitu poprawiają komfort i uspokajają. Granat z kolei, charakterystyczny dla Morza Północnego i wielkich jezior skandynawskich, stanowi mocny akcent kolorystyczny w skandynawskim salonie.
W jakich domach i mieszkaniach sprawdzi się salon w stylu skandynawskim?
W Salonach Agata twierdzimy, że nie ma rzeczy niemożliwych - każdą przestrzeń da się zaadaptować do osobistych preferencji i warunków mieszkaniowych, dlatego styl skandynawski sprawdzi się w absolutnie każdym lokum. Istotną cechą stylu skandynawskiego jest unikanie wrażenia przeładowania przestrzeni. Styl skandynawski dobrze się prezentuje w konstrukcji domów i mieszkań o otwartych przestrzeniach z przewagą prostych linii, choć równie dobrze sprawdzi się w niewielkich kawalerkach w bloku. Ponieważ meble mają przede wszystkim być funkcjonalne (np. krzesła skandynawskie), nawet małe mieszkania z powodzeniem pomieszczą maksimum przedmiotów. Nie jest do końca prawdą, że styl scandi jest ascetyczny i cechuje go minimalizm. Jest to styl skoncentrowany na tym, co małe, ale dobre, na świadomym podejściu do domu i jego wyposażenia, z wyborami nastawionymi na trwałość i ponadczasowość.
Elementy wyposażenia w stylu skandynawskim