Salon z sypialnią – czy takie połączenie jest możliwe?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Nie zawsze jest możliwe rozwiązanie, w którym jeden z pokoi pełni funkcję sypialni. Zdarza się, że ze względów rodzinnych lub metrażowych zachodzi konieczność wydzielenia takiego miejsca w salonie. Okazuje się jednak, że rozwiązanie, w którym łączy się salon z sypialnią, może być komfortowe i bardzo praktyczne.
Salon z sypialnią, czyli jak znaleźć pomysł na przestrzeń
Organizując miejsce do spania w salonie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim obie te strefy pełnią nieco inne funkcje, a każda z nich ma swoją specyfikę. Pokój dzienny to strefa odpoczynku dla całej rodziny: ogląda się tu telewizję, czyta, gra i spożywa posiłki. Sypialnia ma wyciszać i relaksować, ma też zapewniać prywatność. Wydaje się, że trudno to pogodzić. Są jednak na to sposoby.
W pierwszej kolejności znajdź pomysł na sypialnię w salonie. Najlepszym pomysłem jest wydzielenie odrębnej strefy za pomocą mebli, takich jak regały. Czasem nawet w tak wydzielonej sypialni można zmieścić łóżko i mniejszą komodę. To rozwiązanie zapewni minimum prywatności oraz relaksu. Możesz sobie na nie jednak pozwolić tylko wówczas, gdy kształt i metraż pomieszczenia na to pozwalają.
Jeśli Twoje pomieszczenie jest mniejsze i nie ma opcji, by wydzielić w nim przestrzeń na sypialnię, musisz postawić na rozkładany narożnik lub sofę, które w chwilę staną się wygodnym łóżkiem do spania. Zadbaj jednak o miejsce do przechowywania – sypialnia w bloku lub małym domku często pełni również funkcję garderoby oraz pomieszczenia, do którego trafiają osobiste przedmioty. Dlatego przyda się komoda, a dodatkowe miejsce zyskasz nawet stawiając otwieraną ławkę czy pufy.
Narożnik w roli łóżka
Narożniki nie bez powodu zaliczają się do grupy tak chętnie wybieranych mebli tapicerowanych. Spełniają one dwie funkcje: z jednej strony gwarantują wygodę w ciągu dnia, z drugiej zaś – łatwo zamienić je w komfortową przestrzeń do spania. Takie rozwiązanie sprawdza się w czasie pobytu gości, ale z powodzeniem można korzystać z niego również na co dzień, traktując jako miejsce do spania w salonie. Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?
Jeśli chcesz, aby narożnik pełnił też funkcję łóżka, dobierz jego rozmiar tak, aby po rozłożeniu jego powierzchnia wynosiła 140 cm szerokości. To najmniejsza powierzchnia, na której komfortowo mogą wyspać się dwie osoby. Jeśli masz nieco więcej miejsca w pomieszczeniu, to narożnik o powierzchni spania 160 cm będzie jeszcze lepszy! Taki większy narożnik również po złożeniu jest wygodniejszy w użytkowaniu, dzięki czemu salon i sypialnia w jednym staje się całkiem komfortową przestrzenią.
Planując salon z sypialnią, warto znaleźć złoty środek pomiędzy komfortem nocnego wypoczynku a funkcją pokoju dziennego. Jeśli narożnik będzie zbyt duży w stosunku do metrażu może utrudniać funkcjonowanie w ciągu dnia lub przytłaczać wnętrze. Aby tego uniknąć można zdecydować się na bardziej kompaktowy model lub wersję na nóżkach, która wprowadza do aranżacji wizualną lekkość. Czasami kłopotliwe jest każdorazowe przesuwanie stolika kawowego przed snem – wówczas warto zdecydować się na wyższy model stolika usytuowany nieco z boku.
Jak oddzielić sypialnię od salonu? Triki aranżacyjne
Czasami metraż lub kształt pokoju sprawia, że bez kłopotu można wyznaczyć w nim dwa odrębne pomieszczenia. Nie wiąże się to z koniecznością przeprowadzania zaawansowanego remontu i stawiania ścian działowych.
Zatem: jak oddzielić sypialnię od salonu? Można wykorzystać na przykład wyższe meble, między innymi dwustronne regały wypełnione książki i dekoracjami ustawione na granicy stref. Funkcjonalne są także wysokie szafki i witryny (np. witryna w kolorze dąb Sonoma). Płynną granicę stanowi zasłona zawieszona w odpowiednim miejscu. Kolorystycznie dopasowana do salonu może stanowić również ciekawy elementy aranżacyjny.
Sypialnia w salonie – komfort i estetyka
Organizując salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na dobór kolorów i dekoracji. Jednym ze sposobów na urządzenie wnętrza jest utrzymanie go w całości w podobnej kolorystyce. Miłośnicy odważniejszych akcentów często decydują się jednak na wizualne podkreślenie przestrzeni do spania, wprowadzając do niej na przykład kolorowe dodatki kontrastujące z monochromatyczną całością. Duże znaczenie ma także oświetlenie: główne w części dziennej, np. w postaci złotej lampy do salonu, punktowe w sypialnianej. Warto również zwrócić uwagę na komfort podczas snu. W tym celu warto rozważyć montaż rolety dzień noc.
Salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu to rozwiązanie, które ma swoje zalety. Pozwala w pełni wykorzystać każdy centymetr mieszkania i wygospodarować w nim dodatkowy pokój. Spodoba się także miłośnikom otwartych przestrzeni, minimalizmu i porządku. Takie wnętrze ma również ogromny potencjał aranżacyjny, wystarczy tylko w czasie jego urządzania pamiętać o kilku istotnych zasadach i funkcjonalnych rozwiązaniach.
Meble i akcesoria do urządzenia sypialni w salonie