Ściana telewizyjna — pomysły, inspiracje, najmodniejsze materiały wykończeniowe
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Urządzanie domu wymaga wyobraźni, zaangażowania i umiejętności dokonywania właściwych wyborów, które najlepiej odpowiadają naszym gustom. Ważnym pomieszczeniem każdego domu i mieszkania jest salon, w którym można odpocząć, oglądając telewizję. Nie oszukujmy się — to wokół telewizora toczy się życie większości współczesnych domowników. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak zrobić ścianę telewizyjną, aby ten jeden z najbardziej lubianych zakątków w naszych domach był jeszcze bardziej spektakularny.
Mocny akcent — ściana telewizyjna w intensywnych kolorach
Dobór koloru ścian to jeden z najtrudniejszych momentów aranżacji ściany telewizyjnej. Barwa oczywiście będzie zależała głównie od stylu, jaki chcesz nadać salonowi.
Często praktykowaną opcją jest ściana za telewizorem pomalowana na szaro połączona z bielą na pozostałych powierzchniach. Takie rozwiązanie dodaje więcej elegancji salonowi i sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach w skandynawskim i nowoczesnym stylu, w których sofa lub narożnik do salonu występują w nieco odważniejszych barwach. Biel i szarość wyglądają bardzo harmonijnie, zapewniając ponadto odpowiedni poziom jasności w pomieszczeniu.
Jeśli bliskie są Ci loftowe wnętrza, na ścianę telewizyjną wybierz beton. Może być to surowy beton architektoniczny albo dekoracyjny stiuk. W podobnym klimacie sprawdzi się ściana telewizyjna z cegły, zwłaszcza jeśli do jej aranżacji wykorzystasz cegłę rozbiórkową. Jeśli z kolei cenisz sobie we wnętrzu minimalizm, ale wolisz nieco cieplejsze w odbiorze projekty, wybierz kamień lub wyłóż ścianę za telewizorem drewnem. Ściana w pionowych lamelach będzie prezentowała się wyjątkowo korzystnie i z całą pewnością urzeknie zarówno domowników, jak i gości.
Inną sugestią może być użycie tapety: możesz wybrać tapetę w formie powtarzalnych wzorów albo fototapetę przedstawiającą ciekawą grafikę w dużym rozmiarze. Obecnie modne są tapety na ścianę telewizyjną w stylu domów nowojorskich — charakteryzują się powtarzalnymi geometrycznymi wzorami, ponadczasowością i elementem vintage. Będą zatem odpowiadały zarówno zwolennikom wielkomiejskiego stylu, jak i miłośnikom stylu art déco czy glamour.
Nowoczesne ściany telewizyjne w odcieniach głębokiej butelkowej zieleni, nasyconego indygo czy ponadczasowego burgundu są obecnie wysoce pożądane. Nie możemy w tym zestawieniu pominąć czerni. Ten głęboki odcień mimo negatywnych konotacji ze smutkiem i żałobą, wbrew pozorom jest uznawany za najbardziej elegancki we wnętrzach. Ponadto sprawdza się zwłaszcza na ścianie telewizyjnej, ponieważ czarna oprawa telewizora umieszczona na ścianie o tym samym odcieniu pozwala uniknąć efektu „plamy”. Czerń podsyca ponadto kolory wyświetlane na ekranie, podnosząc komfort oglądania telewizji, a ich żywsze barwy pozwalają się poczuć niczym w prawdziwym kinie.
Galeria — ściana telewizyjna z obrazami i zdjęciami
Jeśli jesteś zwolennikiem korzystania z telewizora, ale nie lubisz jego uderzającego czarnego kształtu wyróżniającego się na jasnym tle, możesz wybrać ciemną ścianę, ale możesz też umiejętnie wkomponować telewizor w galerię ścienną, łagodząc nieco jego wyróżniający się kontur. Ekran będzie pełnił wówczas rolę największego z „obrazów”, wokół którego zawiesisz swoje ulubione rodzinne zdjęcia, grafiki czy ilustracje. Warto w takim wypadku porzucić pomysł symetrycznego ułożenia ramek i wprowadzić w jego miejsce „kontrolowany chaos”. Wybierz zatem ramki o różnych kształtach, wielkościach, wykończeniach, a nawet odcieniach, aby stworzyć niepowtarzalną ścienną instalację bliską Twojemu sercu. Zobacz setki produktów w zakładce „Ramki na zdjęcia” na stronie agatameble.pl, a na pewno uda Ci się wybrać modele adekwatne do wystroju Twoich wnętrz.
Nowoczesna meblościanka, czyli klasyczna ściana telewizyjna w nowej odsłonie
Kombinacja jednolitych elementów i dodatków, które połączone razem tworzą kompletną konstrukcję na ścianę skupioną wokół telewizora, to jedno z najmodniejszych obecnie rozwiązań w strefie dziennej, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Nowoczesna meblościanka będzie zatem świetnym pomysłem na ścianę telewizyjną, którym możesz się zainspirować, jeśli chcesz stworzyć udaną przestrzeń w Twoim salonie.
Meblościanka na ścianę telewizyjną racjonalizuje przestrzeń dzięki połączeniu podwieszanych szafek i otwartych półek, witryn oraz regałów. Całość tworzy oprawę dla telewizora — bo to wokół niego toczy się obecnie życie współczesnych domowników. Liczne meble dostępne w Salonach Agata opierają się na systemie modułowym, dzięki czemu możesz je dostosować do własnych upodobań i dostępnej powierzchni, osiągając zabudowę nawet o długości kilku metrów. Popuść wodze fantazji i stwórz oryginalny układ mebli, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Ponadto specjalne oświetlenie dołączone do takiej ściany telewizyjnej w formie meblościanki wprowadzi subtelne światło, które wprawi Cię w nastrojowy ton, a dodatkowo doskonale wyeksponuje Twoją ulubioną kolekcję książek, płyt czy dekoracji.
Ściana telewizyjna — telewizor wiszący czy stojący?
Oprócz stylu pomieszczenia, wybranych mebli i koloru ściany, nie mniej liczy się funkcjonalność, zwłaszcza jeśli urządzamy ścianę telewizyjną w małym salonie.
Powszechną praktyką we współczesnym wnętrzarstwie jest zawieszanie telewizora na ścianie za pomocą dedykowanego uchwytu. Jest do estetyczne rozwiązanie, jednak należy je ująć już w fazie projektowej ściany telewizyjnej. Można przewidzieć dyskretne miejsce na okablowanie np. za dekoracyjnym panelem albo lamelami z drewna — w przeciwnym wypadku ryzykujemy tym, że zwisający kabel będzie nam wizualnie przeszkadzał. W takiej sytuacji lepiej postawić sprzęt TV na odpowiedniej szafce RTV. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że unikniemy jednocześnie wiercenia dziur w ścianie, a w przyszłości będziemy mogli swobodnie zmieniać położenie telewizora.
Szafki RTV muszą być jednak dobrane do typu telewizora, który będą „obsługiwać”. Powierzchnia powinna być wówczas wystarczająco duża, aby pomieścić nie tylko telewizor, ale i konsole, dekodery itp. Niektóre szafki RTV mają praktyczne szuflady do przechowywania np. kolekcji filmów, pilotów lub instrukcji obsługi oraz wszelkich niezbędnych w przypadku elektroniki ładowarek.
Podsumowanie
Ściana telewizyjna — to wokół niej toczy się życie większości współczesnych domowników. Z tego powodu aranżacje wokół telewizora muszą być przemyślane zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Całość ma bowiem podobać się wizualnie, ale musi też umożliwiać użytkownikowi korzystanie z tej przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem. Mamy nadzieję, że inspiracje przedstawione w tym artykule sprawią, że ściana telewizyjna w Twoim salonie spełni wszystkie Twoje oczekiwania, a po wszelkie niezbędne meble i dodatki zapraszamy do Salonów Agata.
Przykładowe meble RTV