Skandynawski minimalizm – jakie oświetlenie wybrać?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Styl skandynawski to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Niesłabnącą popularność zawdzięcza połączeniu funkcjonalności z prostotą i niebywałą efektownością. Skandynawskie pomieszczenia są jasne, przestronne oraz – wbrew pozorom – ciepłe i przytulne. Atmosfera, jaka w nich panuje, zachęca do zwolnienia tempa i pozwolenia sobie na chwilę wytchnienia i relaksu. Jak zaaranżować więc wnętrze w stylu skandynawskim?
Podstawowe cechy stylu skandynawskiego
Do najważniejszych elementów stylu skandynawskiego należą bez wątpienia biel i drewno. Białe ściany i meble to najbardziej charakterystyczna cecha aranżowanych wnętrz, popularne są także wszelkie szarości i beże. Dla kontrastu stosuje się na przykład czerń czy grafit. Podłogi wykonane z naturalnego drewna, drewniane krzesła i duży stół jadalniany – to kolejne obowiązkowe elementy tego stylu. Wnętrza skandynawskie są jasne, przestronne i czyste. Panuje w nich spokojna i przytulna atmosfera. Naturalne barwy i minimalistyczny wystrój optycznie powiększają pomieszczenia. Jeśli chodzi o meble, najczęściej wykorzystuje się proste ponadczasowe formy. Z całością idealnie współgrają także meble w stylu vintage, znalezione na przykład na targach staroci albo te celowo postarzane. Sprawdzą się także bardziej designerskie rozwiązania, charakterystyczne dla stylu industrialnego – z elementami ze szkła bądź metalu. Często pojawia się również motyw ściany z cegły, jednak tu – w odróżnieniu od aranżacji industrialnej – jest ona zazwyczaj biała.
Dodatki
Dodatki odgrywają w skandynawskich domach kluczową rolę. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy, niepotrzebnie zagracające przestrzeń, ponieważ ważna jest funkcjonalność. Wszelkie ozdoby stosowane są oszczędnie, dlatego tym bardziej istotny jest ich przemyślany wybór. To one wprowadzają do chłodnych wnętrz ciepło i przytulność, a także podkreślają aranżację – neutralne, stonowane tło sprawia, że są tym bardziej wyeksponowane.
Jakie dodatki są niezbędne, jeśli chcemy stworzyć prawdziwie skandynawski klimat w naszym mieszkaniu? Musimy postawić przede wszystkim na naturalne materiały: drewno oraz różnorodne tkaniny. Jednym z ważniejszych elementów skandynawskiego wnętrza jest duża, wygodna kanapa ozdobiona poduszkami, narzutą czy grubym kocem. Najlepiej, aby były one wykonane z bawełny, wełny albo lnu. Jeśli chodzi o barwy i wzory poduszek, dozwolone jest w zasadzie wszystko. Pastele, kontrasty, mocne kolorystyczne akcenty, czerń, geometryczne wzory, motywy roślin, zwierząt, napisy, itp. – możemy wybrać je według własnych upodobań, ważne jednak, aby tworzyły spójną całość. Popularnym dodatkiem są także okrągłe pufy, wyglądające niczym dziergane na drutach. Przytulności dodadzą też chodniki, bawełniane albo te puszyste, futrzane.
O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno o roślinach – zieleń liści wygląda rewelacyjnie na białym, neutralnym tle. Charakterystyczne są wszelkiego rodzaju sukulenty, ale też kwiaty takie jak monstera czy zamiokulkas. Doniczki to także ważny element aranżacji, powinny być białe albo zwracać uwagę oryginalnym designem. Mogą być wykonane z metalu, wikliny, drewna. Ciekawym pomysłem jest też okrycie ich płóciennym, jutowym, a nawet papierowym workiem.
Nieodłącznym dodatkiem skandynawskich wnętrz są ramki. Ustawione na półkach, powieszone na ścianach – im więcej, tym lepszy efekt. Mogą znaleźć się w nich zarówno niezwykle modne ostatnio grafiki, jak i rodzinne zdjęcia. Warto pamiętać także o różnego rodzaju wazonach, pudełkach i lampionach, bo to właśnie zapalone wieczorem lampiony tworzą wyjątkowy nastrój.
Oświetlenie
Ze względu na klimat i dominującą ponurą aurę, oświetlenie jest bardzo ważne dla mieszkańców krajów skandynawskich. Ich domy mają duże okna, aby do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Wieczorami natomiast niezbędne jest światło sztuczne, dlatego wszelkie lampy i lampki to kolejny niezbędny element wystroju wnętrz w omawianym stylu. Jakie zatem oświetlenie warto wybrać?
Popularne są zarówno proste, delikatne formy, czyli lampy w stylu skandynawskim w odcieniach bieli i szarości (np. Rocky, Feltri, Diva, Galileo, Seville, Constanza, Nordica czy Piano), które idealnie wkomponują się w wystrój, jak i rozwiązania bardziej odważne, czerpiące ze stylu przemysłowego. Lampy industrialne z metalowymi kloszami (np. Anetnne, Cande) klosze ażurowe z widoczną żarówką (np. Siro, Nomi) czy designerskie lampy podłogowe (np. Tripod, Aston, Deventer) znakomicie wpiszą się w minimalistyczny skandynawski klimat.