Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Stoły z regulacją wysokości czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu jest stół. Kupując go, warto zastanowić się, czy będzie on pełnił konkretną funkcję w kuchni, jadalni lub salonie, czy jednak potrzebujemy mebla wielofunkcyjnego, przy którym jemy, pijemy kawę, ale też przyjmujemy gości, a nawet pracujemy. Od tego zależy, czy sprawdzi się w domu model tradycyjny, czy należy zdecydować się na stół z regulacją wysokości oraz odpowiednia lampa czarna do jadalni nad stół.

Zalety stołu z regulacją wysokości

W sytuacji, gdy z różnych względów ilość przestrzeni w domu lub mieszkaniu jest ograniczona, strzałem w dziesiątkę okazuje się ławostół podnoszony i rozkładany lub stół rozkładany. Wiele modeli tego typu stołów wyposażonych jest jednocześnie w regulację wysokości blatu. Taki mebel nie zajmuje wiele miejsca, a w razie potrzeby może posłużyć do spożywania posiłków lub przyjmowania gości. Stół z regulacją wysokości zdecydowanie najlepiej sprawdza się w niewielkim salonie lub pokoju dziennym.

Gdzie sprawdza się stół z regulacją wysokości?

Bardzo dobrym pomysłem na aranżację salonu lub pokoju dziennego jest wykorzystanie ławostołu podnoszonego z regulacją wysokości. Meble tego typu zazwyczaj mają nowoczesny, atrakcyjny design, zbudowane są z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, czy szkło i wyróżniają się lekką konstrukcją. Można je przenosić i ustawiać na dowolnej przestrzeni. Ze względu na możliwość regulacji wysokości blatu, świetnie sprawdzają się zarówno jako stoliki kawowe, jak i stoły o tradycyjnej wysokości przeznaczone na większe przyjęcia. Dlatego dzięki takiemu meblowi można na co dzień skomponować przytulny kącik z sofą, narożnikiem czy pufami, a po regulacji ława służy jako stół. 

W zależności od potrzeb można nie tylko podwyższyć stół o kilkadziesiąt centymetrów, ale także powiększyć jego powierzchnię. Mechanizm regulujący wysokość jest mało widoczny, a ponadto prosty w obsłudze. Natomiast nowoczesne podnośniki montowane w nowoczesnych ławostołach pozwalają na zmianę wysokości o dowolną ilość centymetrów w zakresie regulacji. 

Kiedy wybrać stół bez regulacji wysokości?

Stoły do jadalni, podobnie jak stoły kuchenne lepiej sprawdzają się natomiast w wersji bez regulacji, zwłaszcza gdy dysponuje się większą przestrzenią. O wiele łatwiej wówczas zadbać, by stół z krzesłami stanowił funkcjonalny i przyciągający wzrok komplet. Taki mebel jest zazwyczaj większy i ma to znaczenie, gdy potrzeba sporo miejsca do spędzania czasu z rodziną albo przygotowywania posiłków. Oprócz tego brak mechanizmu do regulacji zapewnia stołowi stabilność, dając gwarancję, że blat stoi równo i pewnie. Odpada też problem zużycia mechanizmu i gromadzenia się brudu w łączeniach i szczelinach mebla. Dlatego stół bez regulacji jest solidny i łatwiejszy, jeśli chodzi o utrzymanie czystości.

Stół z regulacją wysokości to wspaniałe rozwiązanie w przypadku niewielkiego wnętrza – jeden zakup daje dwie możliwości wykorzystania mebla. W zależności od sytuacji, z dekoracyjnej i eleganckiej ławy zamienia się w praktyczny stół i odwrotnie. W kuchni i jadalni lepiej sprawdzają się natomiast stoły bez regulacji. To właśnie od potrzeb i możliwości domowników zależy, jaki model z wielu dostępnych na rynku zostanie wybrany.

Przykładowe stoły