Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Styl orientalny w mieszkaniu. Inspirujące pomysły na wnętrze w klimacie orientu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl orientalny w mieszkaniu oznacza życie w otoczeniu nasyconych barw, tradycyjnego rzemiosła i niepowtarzalnych wzorów. Jeśli marzysz o przeniesieniu chociaż cząstki orientu do swojego mieszkania, przeczytaj nasz poradnik. Przekonasz się, jak wiele odsłon ma styl orientalny we wnętrzach.

Styl orientalny w mieszkaniu — cechy charakterystyczne

Orientalizm oznacza „wschodni”. Polega na uzewnętrznianiu i akcentowaniu fascynacji kulturami Wschodu, w szczególności kulturą indyjską, japońską, arabską, perską i chińską. Często do kręgu tego zalicza się także kultury krajów Afryki Północnej, zwłaszcza Maroka i Tunezji oraz Bliskiego Wschodu. Cechy stylu orientalnego będą zatem różnić się w zależności od kultury, która stała się dla Ciebie główną inspiracją. Przykładowo, styl indyjski jest pełen radosnych kolorów i wzorów, a nurt japoński – oszczędny i wyważony.

Styl orientalny aranżacja salonu

Spróbujmy jednak wskazać pewne uniwersalne wyznaczniki stylu orientalnego, które pozwalają odróżnić aranżację orientalną od innych. Nurt ten cechuje się różnorodnością i wyrazistością - barw, materiałów i wzorów. Bez wątpienia oddaje hołd tradycyjnemu rzemiosłu i rękodzielnictwu.

  • Moc kolorów

Mieszkanie w stylu orientalnym jest pełne intensywnych kolorów. Dominują w nim ciepłe, nasycone odcienie czerwieni, fioletu, zieleni, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego i brązowego. Swoją obecność wyraźnie zaznacza drewno o ciemnym wybarwieniu. W roli kolorów dodatkowych występują biel, czerń, chłodne szarości, błękit, mięta i jasne odcienie drewna. Gdzieniegdzie pojawiają się złote i inne, połyskujące akcenty.

  • Bogactwo materiałów

Styl orientalny w mieszkaniu wprowadza się za pomocą m.in. egzotycznych gatunków drewna, głównie palisandru. Pojawia się również bambus, wiklina, trawa morska, metal, szkło i papier. Tkaniny są mięsiste, luksusowe, wykonane z naturalnych surowców, jak jedwab, aksamit, len i bawełna. Często posiadają intensywne kolory oraz zdobione są złotą lub srebrną nicią lub koralikami.

  • Różnorodność wzorów

Wśród wzorów dominują motywy florystyczne - kwiaty i marokańska koniczyna, wizerunki azjatyckich zwierząt, zwłaszcza ptaków, staroindyjski symbol mandala oraz motyw paisley. Ten ostatni wywodzi się z Iranu i jest bardzo popularny we wzornictwie krajów Bliskiego Wschodu. W Polsce funkcjonuje pod nazwą „wzór turecki”. Ma kształt łzy z zakręconym, węższym końcem.

  • Magia dodatków i dekoracji

Dekoracje w stylu orientalnym to przede wszystkim lampiony, kadzidła, porcelana, figurki oraz tekstylia w azjatyckie wzory. Atmosferę przytulności i ciepła potęgują barwne poduszki. Na podłogach znajduje się dywan orientalny charakterystyczne dla krajów arabskich – miękkie, wzorzyste i soczyście kolorowe. Warto wspomnieć także o przepięknych, bogato zdobionych, metalowych klatkach dla ptaków, które do Europy przywędrowały właśnie z Dalekiego Wschodu.

Styl orientalny dodatki

Skąd pochodzi styl orientalny?

„Orient” oznacza kraje wschodnie, czyli głównie azjatyckie. Orientalizm występował już w starożytności. W średniowieczu Daleki Wschód uznawano za bajkową krainę szczęścia i dostatku. Liczne motywy orientalne wykorzystywano w zdobnictwie w epoce oświecenia. Rozkwit zainteresowania Wschodem w Europie miał miejsce w 2. połowie XVIII wieku, głównie w Niemczech. W epoce wiktoriańskiej szczególną popularnością cieszyły się motywy indyjskie. XIX wiek, dzięki rozwojowi transportu, umożliwił Europejczykom podróżowanie i bliższe poznawanie kultur krajów azjatyckich. I tak fascynacja Wschodem nabierała coraz większego rozpędu, wkraczając do poezji, architektury wnętrz, malarstwa, rzemiosła czy sztuki ogrodowej.

W Polsce prawdziwy boom na styl orientalny w mieszkaniu miał miejsce w latach 80. XX wieku. Jednak przez dążenie do wiernego odwzorowania wnętrz azjatyckich i niską dostępność produktów, aranżacje zamiast zachwycać, straszyły kiczowatością, nienaturalnością i bazarowym przepychem.

Dzisiaj zarówno projektanci, jak i sami inwestorzy potrafią coraz umiejętniej czerpać z orientalnych trendów. Wynika to nie tylko ze swobodnego dostępu do mebli, dodatków i dekoracji w rozmaitych stylach, ale także z możliwości zdobycia wiedzy na temat kultur krajów orientu.

Czego nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu orientalnym?

W typowo orientalnych wnętrzach nie może zabraknąć intensywnych kolorów, naturalnych materiałów, azjatyckich wzorów oraz dodatków charakterystycznych dla kultur Wschodu. Pisaliśmy już o nich wcześniej, więc w tym miejscu rozwiniemy temat.

Zacznijmy od ścian i podłóg, które powinny tworzyć efektowne, spójne tło dla mebli w orientalnym stylu. Na podłodze sprawdzi się drewno o ciemnym wybarwieniu, np. deski z palisandru. Zdajemy sobie sprawę, że to poważna inwestycja, dlatego możesz zdecydować się na wysokiej jakości imitację egzotycznego drewna. Dopełnieniem lub alternatywą dla ciemnego drewna są barwne płytki ułożone w mozaikę. Te spotkasz przede wszystkim w aranżacjach marokańskich.

Poduszki dekoracyjne w stylu orientalnym

Ściany pomaluj na kolory orientu. W przestronnych wnętrzach możesz śmiało zastosować intensywną barwę na ścianach. W mniejszych dominować powinny jasne, chłodne odcienie, np. błękit lub szary albo klasyczna biel. Na soczysty kolor możesz wówczas pomalować tylko jedną ze ścian albo ozdobić ją azjatyckim wzorem. W sklepach znajdziesz specjalne, gotowe szablony, ułatwiające tworzenie na ścianach nawet skomplikowanych motywów. Na jednej ze ścian dobrze sprawdzi się także tapeta w stylu orientalnym, np. w rośliny lub zwierzęta. Jeśli bliska Ci jest kultura chińska, rozglądaj się za tapetami chinoiserie.

Przejdźmy do mebli. Te w orientalnym stylu powinny być wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Najlepiej, gdy są misternie zdobione, rzeźbione lub ozdobione malowidłami – z zastosowaniem motywów florystycznych lub zwierzęcych, wzoru paisley czy mandali. Już jeden taki mebel wprowadzi do wnętrza klimat orientu.

Meble lżejsze wagowo i wizualnie, ale nadal typowo egzotyczne, powstają z bambusu. Bambus możesz wprowadzić do mieszkania w naprawdę dużych ilościach. Wykonuje się z niego nie tylko meble, ale także klosze lamp, rolety, ramki na zdjęcia, pojemniki czy parawany. Zwłaszcza te ostatnie są bardziej niż mile widziane w orientalnych aranżacjach, w szczególności w japońskich. Zamiast bambusowego parawanu możesz wstawić model papierowy z japońskimi malowidłami. Parawan, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni rolę estetycznego separatora. W otwartym mieszaniu służy do oddzielania od siebie poszczególnych stref, np. kuchennej od wypoczynkowej.



Atmosferę orientu budują odpowiednio dobrane lampy i lampiony. Do wnętrz inspirowanych kulturami dalekowschodnimi idealnie pasują modele z papierowymi abażurami. Natomiast do mieszkań w stylu arabskim, marokańskim i indyjskim polecane są lampy z metalu, bambusu lub tykwy.


W orientalnym mieszkaniu nie może zabraknąć dekoracji. W zależności od pomieszczenia, wykorzystaj miedziane świeczniki, wazony i misy, tekstylia w orientalne wzory czy dekoracje z laki. Laką, czyli żywicą sumaka lakowego, od wieków zdobi się pudełka, czarki i inne przedmioty w chińskim stylu. Dekorowanie laką jest charakterystyczne także dla kultury Japonii.

Kuchnia w stylu orientalnym — jak stworzyć ją za pomocą dodatków?

Urządzając kuchnię w orientalnym stylu, postaw na kolory, dodatki i produkty spożywcze charakterystyczne dla wybranego przez Ciebie kraju. To Ty decydujesz, czy Twoja kuchnia ma być obłędnie kolorowa i pachnieć garam masalą, czy nawiązywać do wnętrz tradycyjnego, japońskiego domu.

W kuchni z nutą orientu doskonale sprawdzą się meble z egzotycznego palisandru. Są odporne na wilgoć, wysokie temperatury i zarysowania, a przy tym skutecznie budują orientalny klimat. Podłogę możesz także wykończyć palisandrem albo wyłożyć kafelkami. Ściany pokryj farbą lub tapetą w ciepłym, soczystym odcieniu. Na ścianie za blatem ułóż barwną mozaikę.

Ułóż na krzesłach kolorowe poduszki. Na blatach ustaw plecione akcesoria do przechowywania, wzorzyste przyprawniki i doniczki ze świeżymi ziołami. Wyeksponuj przyprawy, ręcznie wykonane naczynia czy tradycyjne przybory kuchenne.

Dodatki w stylu orientalnym kolorowa tapeta

Kolory i tekstylia, czyli styl orientalny w sypialni

Sypialnia w stylu orientalnym jest przytulna i funkcjonalna. Dla zapewnienia komfortowego i spokojnego odpoczynku lepiej zrezygnować w niej z licznych, soczystych kolorów i krzykliwych dekoracji - chyba że akurat zależy Ci na uzyskaniu komnaty rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Po inspiracje na orientalną sypialnię warto sięgnąć do japońskiej filozofii wabi sabi. Postaw na jasne, stonowane barwy: biel lub szarości. Przełam je beżowymi i czarnymi akcentami. Wyposażenie ogranicz do najpotrzebniejszych mebli, prostych i wykonanych z jasnego drewna. Łóżko powinno być niskie, ale szerokie i nieziemsko wygodne. Ścianę nad nim wykończ orientalną tapetą lub boazerią. Wstaw do pomieszczenia parawan z papieru lub bambusa. Podłogę ozdób matą wykonaną z naturalnych surowców. Na szafce lub parapecie połóż drzewko bonsai.

W urozmaiceniu zbyt stonowanej aranżacji pomoże Ci komoda z ciemnego drewna, zdobiona orientalnymi malowidłami lub laką. Do przechowywania drobnych przedmiotów wybierz barwne pudełeczka również dekorowane laką. W oknach zawieś zasłony w jednym z kolorów orientu – zwiewne, bawełniane lub przeciwnie, mięsiste i grube. Łóżko ubierz w pościel w charakterystyczny wzór, np. arabeskę.

Styl orientalny w mieszkaniu — jak go wprowadzić do salonu?

Decydując się na salon w stylu orientalnym, masz ogromne pole do popisu. Możesz zaprosić do niego m.in. styl chinoiserie. Narodził się w XVII-wiecznej Francji. Panujący wówczas monarchowie byli zafascynowani dalekowschodnim designem.

Salon urządzony w duchu chinoiserie zachwyca nowoczesnym, świeżym, niekopiującym podejściem do tradycyjnego, azjatyckiego sposobu aranżowania wnętrz. W sklepach dostępne są nawet tapety chinoiserie w kwiaty, koronki, pasy, lampiony, kratę czy wachlarze. Tworzą one piękne, spójne tło dla mebli i dodatków.

W strefie wypoczynkowej ustaw sofę. Możesz zdecydować się na prosty, nowoczesny model lub na królewską kanapę rokoko – w jednolitym, stonowanym kolorze. Ułóż na niej poduszki w poszewkach w chińskie wzory. Wybierając pozostałe meble, zadbaj o to, by chociaż jeden był w typowo orientalnym stylu, np. komoda z malowanej laki.

W roli dodatków wykorzystaj m.in. papierowe parawany, porcelanę, lampy i lampiony oraz chińskie rośliny doniczkowe.

Salon w stylu orientalnym

Rodzaje stylów orientalnych — styl indyjski, japoński, marokański

Wiesz już, że orientalne aranżacje mogą być inspirowane kulturami różnych krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dowiedziałeś się, jak zaaranżować eklektyczny salon chinoiserie - czerpiący z chińskiego designu, a jednocześnie nowoczesny. Europejczycy często decydują się także na salony w stylu indyjskim, marokańskim i japońskim.

  • Mieszkanie w stylu indyjskim

Mieszkanie w stylu indyjskim powinno być kolorowe, ale nie przesadnie, bo przebywanie w nim szybko stanie się męczące. Warto jako bazę zastosować stonowane odcienie, a podłogę wykończyć ciemnym drewnem. W żywych kolorach mogą być wszelkie tekstylia. Chociaż w jednym miejscu powinna znaleźć się mandala. Indyjski wystrój podkreślą figurki buddy, abażury lamp obszyte koralikami oraz chwosty.

  • Wnętrza w stylu japońskim

Wnętrza w stylu japońskim są zdecydowanie spokojniejsze od innych odmian orientalizmu. Dominują w nich minimalistyczne, drewniane meble, jasne, neutralne barwy i subtelne zdobienia. Japońskie mieszkanie komunikuje zamiłowanie do umiaru i natury. Wśród motywów pojawia się m.in. kwiat wiśni. Tekstylia wykonane są z naturalnych tkanin: bawełny, lnu, bambusu. Aranżację uzupełniają kwiaty doniczkowe.

  • Pokój w stylu marokańskim

Pokój w stylu marokańskim bazuje na jasnej kolorystyce, wzbogaconej o różnorodne, nasycone barwy i wyraziste wzory, z przewagą odcieni niebieskiego. Charakterystyczne dla tego nurtu są tekstylia ze wzorem arabeski, hafty ze złotej nici oraz płytki z marokańskimi motywami.

Podsumowanie

Styl orientalny w mieszkaniu wymaga wcześniejszego poznania kultur krajów Wschodu i wybrania tej najbliższej swojemu sercu. Jeśli masz już pomysł, zapraszamy do Salonów Agata po dekoracje, lampy i inne artykuły z orientalną duszą.

Meble i dodatki do mieszkania w stylu orientalnym

Ramka na zdjęcie 10x10 cm
24,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Puf LUNA GREEN
49,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa wisząca HORTA P14030C
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kwiat sztuczny 114 cm
31,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Poszewka dekoracyjna różowa EVITA 45x45 cm
14,99
Cena najniższa: 22,90

Cena regularna:

Cena regularna: 22,90

Zasłona na taśmie marszczącej ROSA 140x270 cm
79,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz CANVAS SILVER BLUE ARRAS 65x65 cm
119,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa wisząca rattanowa czarna BOHO 20 cm
159,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Latarenka metalowa złota 18 cm
39,90
Cena najniższa: 49,90

Cena regularna:

Cena regularna: 64,90

Ramka na zdjęcie 20x25 cm
19,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: