Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Styl vintage w sypialni, czyli jak urządzić retro sypialnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kwiaty w różnych rozmiarach, tapicerowane szezlongi, szydełkowe tekstylia, hafty, falbany, wiklinowe fotele – wszystko, co widziałaś jako dziecko w domu swoich dziadków, powraca i to w wielkim stylu! W aranżacji wnętrz, po latach niekwestionowanego panowania stylu minimalistycznego, zaczyna pojawiać się nowy trend – grandmillennial. To styl, który docenia gust naszych babć, ale definiuje go na nowo: z nutką wyrafinowania i awangardy charakterystycznymi dla współczesnych czasów. Jeśli chcesz wiedzieć, co znaczy styl vintage w ujęciu młodszych pokoleń, na czym dokładnie polega ten nowy trend i jak przenieść go do sypialni, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Sypialnia vintage – skąd we współczesnych czasach wziął się ten motyw?

W świecie pełnym niepewności szukamy dziś wygodnej, przyjaznej, uspokajającej, wręcz sielankowej atmosfery typowej dla czasów naszego dzieciństwa. Choć nazwa stylu „grandmillennial” nawiązuje bezpośrednio do pokolenia 20- i 30-latków, również nieco starsze roczniki są nim zafascynowane. Od czego się zaczęło? Od zmęczenia minimalistycznymi meblami charakterystycznymi dla współczesnych czasów, które sprawiają, że wszystkie domy są takie same.

Grandmillennial jest gdzieś w połowie drogi między minimalizmem a maksymalizmem: jest eklektyczny, wygodny, bardzo osobisty, ale nigdy nie jest kiczowaty. To typowy „mix & match”: nie obowiązują tu ścisłe zasady, ale to, co koniecznie się przyda, to umiejętność łączenia starego z nowym, smykałka do szperania na strychach i pchlich targach, wyczucie umiaru i duża doza odwagi.

Styl vintage w sypilani

Faktury, tekstylia, wzory – jak dobierać dodatki do sypialni vintage?

Czym charakteryzuje się styl vintage, który lansują obecnie młode pokolenia? Nie stara się w nim za wszelką cenę kopiować dawnej stylistyki, a inspirować się nią w dość awangardowy sposób. Tak urządzone wnętrza mają do opowiedzenia pewną historię, chcą zostać zauważone dzięki oryginalnym zestawieniom mebli, dużym nadrukom i odważnym, żywym kolorom. Oto główne elementy tego nowego trendu:

  • nadruki XL – dążenie do przyciągnięcia wzroku odbija się w wykorzystywaniu dużych drukowanych motywów, które pokrywają meble tapicerowane oraz ściany. Szczególnie pożądane są tutaj wzory botaniczne, zwierzęce lub geometryczne. Uwaga: nie bój się mieszać motywów; baw się nimi, tworząc wielowarstwowe aranżacje;
  • żywe kolory – neutralne i subtelne odcienie ustępują miejsca nieco mocniejszym kolorom: modne, charakterystyczne barwy we wnętrzach grandmillennial to jasnoniebieski, różowy, żółty, bordowy, czerwony, groszkowo-zielony – wszystkie w maksymalnym nasyceniu;
  • elementy vintage – sprawdzą się tu wprawdzie przedmioty stylizowane, ale prawdziwy szyk są w stanie nadać realne retro perełki, czy te odziedziczone, odzyskane z domu babci, czy kupione na pchlim targu. Poza estetyką mają one określony wiek i fascynującą historię do opowiedzenia;
  • falbanki i frędzle wracają do łask – jeśli wydawało Ci się, że te ekscesy w tekstyliach domowych przeszły do historii, nic bardziej mylnego: młodsze pokolenia wręcz się w nich zakochały! Na salony wróciły fotele, sofy i łóżka wykończone falującymi tkaninami sięgającymi samej podłogi, a także pościele i poduszki z haftowanymi brzegami i marszczeniami. Podobnie jest z frędzlami, które teraz stanowią ciekawe wykończenie tekstyliów. Zwłaszcza uwielbiamy obecnie zasłony i poszewki dekoracyjne z chwostami;
  • wykończenia ścian i mebli? Tylko z osobowością! Powiedzenie „mniej znaczy więcej” nie wpisuje się w koncepcję stylu grandmillennial, dlatego obecnie ponownie kładzie się nacisk na bogato zdobione tapety, np. ze złoconymi ornamentami. Na ścianie mogą zawisnąć lustra lub obrazy w efektownych, barokowych złotych ramach. Do środka możesz włożyć czarno-białe zdjęcia rodzinne, stare obrazy olejne, odbitki o tematyce botanicznej lub pójść o krok dalej w awangardę: plakaty swoich pupili stylizowane na styl barokowy: w tradycyjnym ubiorze starodawnych arystokratów.
Meble do sypialni w stylu vintage

Sypialnia w stylu vintage – jakie łóżko wybrać?

Jednym z pomysłów na meble do sypialni vintage jest białe łóżko z finezyjnym wykończeniem: np. stojące na toczonych nóżkach lub na masywnym postumencie. Twoją uwagę powinny zwrócić modele z dekoracyjnym frezowanym czy wygiętym w łuk wezgłowiem. Sprawdzą się również eleganckie łóżka tapicerowane.

Nie zapomnij, że wyposażenie łóżka również powinno być sugestywne. Jeśli retro design jest Ci szczególnie bliski, zapewne skusi Cię stylowa pościel i poduszki w kolorowe motywy kwiatowe, zwłaszcza róże czy piwonie. Nie może również zabraknąć białej, gładkiej pościeli wykończonej angielskimi haftami i falbanami.

Meble do retro sypialni – szafy, fotele, stoliki nocne

Jeśli chodzi o meble, wiele zależy od stylu, który obierzesz sobie za wzór. Ponieważ grandmillennial może czerpać inspiracje z wielu nurtów z przeszłości, masz całkiem spore pole do popisu. Do wyboru pozostaje np. aranżacja kolonialna z nutą egzotyki, ekskluzywne art déco, rokokowy buduar czy pełne uroku delikatne wnętrze shabby chic, a na tym bynajmniej ilość inspiracji się nie kończy.

W swoim kolonialnym wnętrzu możesz użyć np. masywnych mebli o ciemnym, głębokim wybarwieniu drewna i dodatków z plecionką wiedeńską; z kolei do pomieszczenia art déco fantastycznie sprawdzą się meble fornirowane i m.in. designerski fotel tapicerowany z oparciem w kształcie muszli. W wykwintnym buduarze musi stanąć toaletka na toczonych nóżkach, która pomieści wszystkie akcesoria do makijażu eleganckiej pani domu.

Fotel do sypialni w stylu vintage

Twoja przestrzeń stanie się niezwykle klimatyczna, jeśli masz do dyspozycji pomieszczenie na poddaszu. Sypialnia vintage urządzona pod skosem, z dużą ilością drewna i odkrytymi belkami, to prawdziwy raj dla miłośników stylu shabby chic. W takim wnętrzu dominuje biel: od podłóg i ścian, przez meble, aż po najdrobniejsze dekoracje. Biała sypialnia w stylu vintage może iść również w kierunku prowansalskim lub wiktoriańskim.

Koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu online, gdzie znajdziesz pełne kolekcje mebli do sypialni w Twoim ulubionym stylu. Pasujące do siebie łóżka, szafy, szafki nocne, komody i pozostałe meble z odrobiną pomysłowych dekoracji pozwolą Ci stworzyć przytulne, ale przede wszystkim kompletne wnętrze w duchu vintage.

Co jest ważne przy aranżacji sypialni w stylu vintage, czyli jak nie przesadzić?

Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujesz, pamiętaj, aby dobrze wyważyć swoją aranżację: przykładowo szafy przesuwne symbolizują nowoczesność, dlatego nie sprawdzą się w sypialniach vintage. Do przechowywania ubrań lepiej wybierz zatem wolnostojący mebel.

Również w kwestii lamp stosuj umiar. Choć oświetlenie vintage często kojarzy się z pokaźnych rozmiarów kutymi żyrandolami świecznikowymi, nie do każdej sypialni te modele pasują. Staraj się również szukać punktów wspólnych: skoro wieszasz przykładowo kryształowe żyrandole, to niech i lampki nocne subtelnie do nich nawiązują.

Nie musisz jednak kurczowo trzymać się jednej stylistyki, ponieważ we współczesnych wnętrzach w stylistyce vintage dominuje eklektyzm. Póki możesz łączyć kolory, wzory, materiały i style, wnętrze jako całość będzie przyjemne dla oka i – rzecz jasna – przyjemne do życia. Nasza rada? Kieruj się zasadą proporcji 70:30. Mówi ona, że na 70% stylu bazowego powinno przypadać 30% kontrastujących z nim motywów.

Aranżacja sypialni vintage

Kochasz odziedziczoną po babci fornirowaną bieliźniarkę, zawsze chciałaś układać hortensje w porcelanowym wazonie, masz słabość do falban i koronek, marzy Ci się w sypialni orientalny dywan, a jednocześnie podoba Ci się wiele współczesnych trendów i nie zamierzasz z niczego rezygnować? Wszystko wskazuje na to, że uległaś nowemu trendowi: estetyce grandmillennial. Tego typu wnętrza są dalekie od bycia powtarzalnymi i płaskimi – zupełnie jak Ty! Zaaranżuj zatem sypialnię vintage we współczesnym wydaniu i ciesz się modną i osobistą przestrzenią. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Salonów Agata oraz asortymentem dostępnym w sklepie online – z nami zaaranżujesz każde wnętrze.