Styl wiejski nowoczesny — czyli jaki? Co warto o nim wiedzieć?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Nowoczesny dom w stylu wiejskim jest inspirowany tradycyjnymi wiejskimi domami. Liczy się w nim jednak nie tylko sielski wystrój: ogromny nacisk kładzie się na znaczenie ludzi i spotkań w rodzinnym gronie. To także celebracja życia i niezwykle przytulna atmosfera, która zamienia Twoje cztery ściany w coś więcej niż dom. Sprawdź, czym jest styl rustykalno-nowoczesny - jesteśmy przekonani, że zapragniesz wprowadzić go do swoich wnętrz.
Charakterystyka wiejskiego stylu nowoczesnego
Zastanawiasz się, co znaczy styl rustykalny? Wnętrza domów w stylu wiejskim są jednymi z najbardziej przyjaznych domownikom. To połączenie elementów stylu rustykalnego i vintage, które tworzy jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, autentyczny klimat. Wiejskie życie większości z nas kojarzy się z polnymi kwiatami, koszami wypełnionymi jajkami w kuchni i masywnymi meblami z litego drewna. Obecnie aranżacje rustykalne są zarezerwowane nie tylko dla osób mieszkających na wsi: to popularny trend wnętrzarski, który sprawdza się nawet w mieszkaniach w mieście!
Styl country łączy to, co najlepsze w elementach wystroju wnętrz w stylu rustykalnym i vintage z osobowością, charakterem i nutą minimalizmu typowego dla wnętrz nowoczesnych. Oto cechy charakteryzujące nowoczesny dom w stylu wiejskim:
- jasny, neutralny schemat kolorów - zazwyczaj w tradycyjnych wnętrzach w stylu wiejskim stosowano jasną kolorystykę połączoną z brązowymi odcieniami drewna. Aby uzyskać nowoczesny styl wiejski, stawia się na jasne kolory, które sprawią, że dom jest bardziej przestronny. Zazwyczaj stosuje się bielone drewno, subtelne odcienie kremu i beżu, szare deski podłogowe i jasną farbę na ścianach. Tworzą one neutralne, współczesne tło, na którym można eksponować tradycyjne meble i akcesoria;
- rustykalne drewno i naturalne materiały - kluczem do udanego nowoczesnego stylu wiejskiego jest uwzględnienie w aranżacji odsłoniętych drewnianych belek, boazerii czy oryginalnych desek podłogowych. Dominują masywne meble drewniane, zwłaszcza te, które wyglądają na nadszarpnięte zębem czasu lub istotnie takie są;
- tekstura - ciekawe, szorstkie i organiczne tekstury to podstawowy element nowoczesnego stylu country. Wszelkie zadrapania czy wgniecenia są wielce pożądane w nowoczesnym wystroju wnętrz w stylu wiejskim. Warstwy o różnych fakturach wnoszą głębię do zbyt neutralnego schematu, a wszelkie miękkie materiały zachęcają do relaksu;
- materiały z odzysku - odsłonięty stary tynk lub cegła mogą wyglądać niezwykle efektownie np. w nowoczesnym salonie w stylu rustykalnym. Jeśli nie dysponujesz żadnymi oryginalnymi materiałami, poeksperymentuj z meblami z minionych lat. Możecie samodzielnie, rodzinnie stworzyć wspaniały stół z drewna rozbiórkowego lub odnowić stary babciny kredens i świetnie się przy tym bawić.
Czego nie może zabraknąć w domu urządzonym w nowoczesnym wiejskim stylu?
Gdybyśmy mieli wytypować kilka elementów wspólnych dla domu w stylu rustykalnym, byłyby to: kominek, kuchnia z dużym stołem i obszerna, miękka kanapa narożna. Wszystkie można połączyć wspólnym mianownikiem: skupiają ludzi, zachęcając ich do rozmów i współbiesiadowania.
Palenisko to coś, co znamy od wieków: praktyka gromadzenia się wokół ognia daje poczucie bezpieczeństwa, a sam kominek jest symbolem rodziny. Nie bez powodu mówi się o cieple domowego ogniska jako miejscu radości i beztroski, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Takie poczucie powinien zapewniać dom w stylu rustykalnym. Jeśli mieszkasz w domu, np. na wsi, być może jesteś posiadaczem kominka - wystarczy go właściwie zaaranżować. Jeśli z kolei mieszkasz w mieszkaniu, nic straconego! W sieci bez problemu znajdziesz biokominki, nawet te z obudową stylizowaną na klasyczną.
Jeśli Twój nowoczesny salon w stylu wiejskim ma być miejscem spotkań, warto zadbać o odpowiednią ilość miejsc do siedzenia. Odpowiedzią będą sofy, kanapy i narożniki - ciężkie, masywnie opadające na podłogę, najlepiej w jasnej tapicerce. Takie modele wyróżniają się miękkością i sporą ilością poduch - wręcz zapraszają do relaksu i sielanki.
Kuchnia to najważniejsza część domu. Jest to centralne miejsce spotkań całej rodziny, która zbiera się wokół obszernego stołu, aby dzielić się swoimi historiami. Nowoczesny wystrój wnętrz w stylu wiejskim polega na stworzeniu funkcjonalnej i autentycznej kuchni. Zamiast rzeczy, których nie można użyć, skup się na funkcjonalnych urządzeniach i przedmiotach. Do dekoracji w rustykalnej kuchni możesz wykorzystać np. wiszące nad wyspą kuchenną garnki. Inne przybory możesz z kolei wyeksponować na otwartych półkach. Jeśli chodzi o sam projekt rustykalnej kuchni w nowoczesnej formie, użyj frontów w stylu angielskim. Znajdziesz je jako element naszych kuchni modułowych Qubik. Możesz również zainstalować przesuwne drzwi do spiżarni, które będą przypominały te drewniane ze starej stodoły. Aranżacja kuchni będzie w pełni dopracowana, jeśli postawisz na retro sprzęty AGD, drewniane lub granitowe blaty, białe płytki o kształcie cegiełek między szafkami i podłogę w czarno-białą kratę. To jeden z pomysłów, jaki mamy na rustykalną kuchnię w nowoczesnym wydaniu.
Kolory i wzory — styl wiejski nowoczesny
Wnętrze w stylu wiejskim opiera się na neutralności. W aranżacji stosuje się naturalne barwy typowe dla tradycyjnego budownictwa: od bieli charakterystycznej dla budynków z kamienia wapiennego po kremy kojarzone z murem z piaskowca i wszystko pomiędzy. Sprawdzi się również naturalna cegła i spora ilość drewna, najlepiej starego, mocno usłojonego lub specjalnie postarzanego. Te barwy i wzory natury nadają wnętrzu domowy charakter i... ułatwiają dekorowanie, naprowadzając gospodarzy na właściwą aranżację przestrzeni. Aby uzyskać odrobinę ekstrawagancji, możesz oszczędnie dodać czerwone lub żółte dodatki kolorystyczne. Idealnie współgrają z kolorystyką tradycyjnych „wiejskich” elementów również takie barwy jak szałwia, mięta i przydymiony błękit.
W domu w stylu rustykalnym staraj się uwzględniać różne wzory i tekstury, takie jak paski, kropki i kratka. Najłatwiej wprowadzić je w postaci tekstyliów: poduszek obrusów, koców itd. Inne rustykalne dekoracje do domu to np. zasłony w kwiatowe wzory oraz obowiązkowo mięsiste dywany, najlepiej ręcznie tkane. Wszystkie wyżej wymienione dekoracje znajdziesz pod jednym adresem: na agatameble.pl.
Nowoczesny styl wiejski a styl rustykalny — czy to tożsame style?
Styl wiejski jest tym, co wywołuje u nas ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Prostota i sielskość to to, do czego chętnie wracamy, ponieważ kojarzą się z ciepłem, beztroską, bezpieczeństwem i bezinteresownością. Nowoczesny wiejski styl opiera się na tym, co znane, tradycyjne, ale zdefiniowane na nowo. Kluczem do wystroju lokum inspirowanego stylem wiejskim jest osiągnięcie równowagi między starym a nowym. Nowoczesny styl wiejski przejął zatem wiele elementów tradycyjnego stylu rustykalnego, ale wyeliminował to, co wydawało się zbyt ociężałe i nadmiarowe. W aranżacjach rustykalno-nowoczesnych jest więcej światła, luzu i „oddechu”. To jednak wciąż silne poszanowanie do tradycji i dążenie do pielęgnowania domowego ogniska - czyż nie tego wszyscy pragniemy zmęczeni codzienną pogonią za pracą i wszechobecnym konsumpcjonizmem?
Meble i dodatki pasujące do stylu wiejskiego nowoczesnego
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-