Telewizor na wysokiej komodzie – gdzie się sprawdzi i jak go zaaranżować?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Nie ma co się oszukiwać: telewizor to w dzisiejszych czasach jedno z najważniejszych urządzeń w domu. To na jego ekranie oglądamy ulubione seriale, filmy i programy i to przy nim najczęściej relaksujemy się po wyczerpującym dniu. Ale co zrobić, kiedy nie chcemy, aby ten sprzęt dominował w pomieszczeniu? Rozwiązaniem może być komoda do salonu pod telewizor. Jak ją zaaranżować, aby pasowała do wystroju wnętrza oraz jakie dodatki i meble wybrać, aby stworzyć harmonijną przestrzeń? Oto garść inspiracji na aranżację przytulnego i efektownego pomieszczenia z telewizorem.
Jak dopasować odpowiednią komodę pod telewizor?
Podczas urządzania wnętrz wiele osób przede wszystkim stawia na funkcjonalność, co jednak nie oznacza, że aspekty estetyczne przestają mieć znaczenie. Jednym z wyzwań, z jakimi trzeba się zmierzyć, jest umiejscowienie telewizora w taki sposób, aby nie dominował wizualnie w pomieszczeniu, a jednocześnie był łatwo dostępny. Jak rozwiązać ten problem? Możesz wykorzystać stolik lub szafkę RTV, regał pod telewizor lub wysoką komodę. To rozwiązania, które nie tylko sprawiają, że oglądanie telewizji jest wygodniejsze, ale także nadają pomieszczeniu nowoczesny charakter i pozwalają na estetyczne i funkcjonalne wkomponowanie sprzętów w pomieszczenie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Przy wyborze komody pod telewizor weź pod uwagę:
- Wielkość mebla – szafka pod telewizor powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić ekran oraz inne urządzenia (np. konsolę, odtwarzacz czy głośniki), ale proporcjonalna do innych mebli w pomieszczeniu, np. sofy i kanapy czy stołu. Najpopularniejsze są telewizory o przekątnej od 40 do 50 cali, ale jeśli masz do dyspozycji nieduży metraż, lepiej postawić na odpowiednio mniejszy model.
- Styl pomieszczenia – do nowoczesnego wnętrza lepiej wybrać np. połyskującą białą komodę pod telewizor o minimalistycznej formie, a jeśli preferujesz bardziej tradycyjne wzornictwo, postaw np. na komodę z drewna o wyraźnym usłojeniu.
- Kolor – komoda powinna pasować do koloru ścian oraz pozostałych elementów wystroju np. narożnika, regału czy stołu. W skandynawskim salonie, w którym dominują biel i szarości, o spójny efekt zadba mebel w chłodnej tonacji, np. grafitowy lub popielaty. W aranżacji klasycznej, boho lub retro szczególnie mile widziane są ciepłe odcienie – beże, brązy, czerwienie – w tym przypadku rozglądaj się więc za wariantami np. w naturalnych barwach drewna.
- Funkcjonalność – mebel powinien mieć odpowiednią liczbę szuflad i półek, aby pomieścić wszystkie potrzebne urządzenia oraz akcesoria, np. słuchawki, konsolę i pady, piloty, kable czy zapasowe baterie. Często obok telewizora stają też głośniki czy zestaw stereo – warto, by i dla nich znalazło się miejsce na komodzie.
- Wysokość – upewnij się, że komoda jest na tyle wysoka, aby telewizor był na właściwym poziomie, który umożliwi wygodne oglądanie w różnych pozycjach. Generalnie przyjmuje się, że środek ekranu powinien być na poziomie oczu widzów. Najczęściej punkt ten znajduje się metr powyżej podłogi, ale warto precyzyjną wysokość określić indywidualnie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Telewizor na wysokiej komodzie w salonie
Jedna z kluczowych zasad aranżacyjnych głosi, by na początku zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia oraz przemyśleć, jak chce się zagospodarować przestrzeń. Brzmi to banalnie, ale jest bardzo istotne dla efektu. Pamiętaj, by uwzględnić konieczność ukrycia kabli, aby nie zaburzały estetycznego wyglądu aranżacji. Możesz skorzystać z organizerów na kable, specjalnych taśm lub maskownic albo zaplanować dyskretne schowanie ich np. za drewnianymi lamelami.
Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie, aby oglądanie telewizji było komfortowe. Weź pod uwagę, by lampy nie odbijały się od ekranu, nie tworzyły odblasków i nie zasłaniały widoku. Aby urozmaicić salon z telewizorem na wysokiej komodzie, warto dobrać odpowiednie dodatki. Lampy stojące, dekoracyjne figurki czy małe kwiaty to propozycje, które będą dobrze wyglądać w salonie w klasycznym lub eklektycznym stylu. Obok komody możesz też umieścić wyższy regał z książkami i ramkami ze zdjęciami, a przed meblem rozłożyć duży dywan. Dzięki temu całość będzie harmonijna i przytulna, a telewizor płynnie skomponuje się z pozostałymi elementami.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Czy telewizor na komodzie to dobry pomysły do sypialni?
Telewizor w sypialni wzbudza mieszane uczucia. Jedni doceniają możliwość wieczornego relaksu przy ulubionym serialu czy ciekawym filmie, inni podkreślają, że światło niebieskie może negatywnie wpływać na proces regeneracji i powodować bezsenność. Sypialnia przede wszystkim powinna być intymną oazą zapewniającą ukojenie po trudnym dniu i oferującą relaks zgodny z definicją jej właściciela. Jeśli więc odprężasz się, wylegując przed snem przed telewizorem i to pomaga Ci zasnąć, nie musisz z tego rezygnować. Warto jednak pomyśleć o alternatywnych urządzeniach, np. projektorze, i zadbać o inne aspekty higieny snu. Nie zapominaj, że na jakość nocnego wypoczynku wpływa przede wszystkim komfortowy materac, a nie bez znaczenia są również kolorystyka i oświetlenie sypialni.
Urządź więc swoją alkowę w spokojnych, stonowanych barwach, bazując na pastelach, subtelnych odcieniach błękitu, zieleni i beżu i zadbaj o ciepłą barwę lamp. Nieocenioną pomocą w zapewnianiu zdrowego snu mogą okazać się rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze. Przyjemna pościel, miękki dywanik przy łóżku i zwiewne zasłony także zadbają o atmosferę błogości. W tak rozsądnie zaprojektowanej sypialni, relaks przy ulubionym filmie będzie znacznie przyjemniejszy! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie cechy przestrzeni sprzyjają regeneracji, przeczytaj ten wpis.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak zabezpieczyć telewizor na wysokiej komodzie?
Stabilna, solidna komoda, która posiada dobrze umocowane nogi lub podpory to już odpowiednie zabezpieczenie telewizora, ale jeśli w mieszkaniu są dzieci lub energiczne zwierzęta, możesz pomyśleć o dodatkowym przymocowaniu sprzętu do ściany za komodą, zamocowaniu uchwytu lub paska zabezpieczającego. Przede wszystkim pamiętaj jednak o takich podstawowych kwestiach jak schowanie kabli. Stabilnie stojący na komodzie telewizor łatwiej uszkodzić czy nawet zrzucić, jeśli niechcący pociągnie się za plączący się bezładnie kabel. Zadbaj o dopilnowanie wszystkich wspomnianych przez nas kwestii i uporządkowane otoczenie, a sprzęt na pewno będzie bezpieczny.
Komody na telewizor i szafki RTV