Od kiedy surowy styl skandynawski stał się jednym z wiodących trendów w aranżacji wnętrz, jasne barwy na dobre zagościły w naszych domach. Wbrew pozorom szarości, beże i biel potrafią stworzyć nie tylko stylowe, lecz także ciepłe i przytulne wnętrza, a grono ich fanów nieustanie się powiększa. W czym tkwi siła jasnych barw? Jak wprowadzić je do mieszkania?
Zalety jasnych barw
Jasne kolory we wnętrzach powodują, że wydają się one większe i bardziej przestronne niż w rzeczywistości. To doskonały sposób na rozpromienienie słabo doświetlonych przestrzeni. Ponadto wprowadzają ład i harmonię – jasne pomieszczenia sprawiają wrażenie schludnych, pomagają się zrelaksować i wyciszyć po ciężkim dniu. Jasne, szlachetne barwy są ponadczasowe i prezentują się niezwykle elegancko.
Kolejną zaletą spokojnych, neutralnych barw jest to, że stanowią doskonałą bazę dla wielu aranżacji – sprawdzą się w rozmaitych stylach i połączeniach kolorystycznych. Ta uniwersalność daje nam olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o dobór dodatków i innych elementów wystroju, który możemy dzięki temu w każdej chwili łatwo zmodyfikować. Decydując się na same jasne barwy trzeba jednak uważać, aby nie było zbyt nudno i monotonnie. Monochromatyczne wnętrza (np. total white) wymagają umiejętnej gry fakturami, oryginalnych form i dobrze dobranych dodatków, które nieco ożywią przestrzeń.
Jak zestawiać jasne barwy?
Popularne wnętrza w stylu skandynawskim, a więc przede wszystkim biele i szarości, to tylko jedna z propozycji zestawień jasnych barw. Bazą mogą być również barwy ziemi, modne kolory ścian to także pastele. Ostateczna decyzja zależy od naszych preferencji – od tego, wśród jakich barw czujemy się najlepiej. Ważne są nie tylko same kolory, lecz także ich temperatura. Na przykład ciepłe beże, jasne brązy czy kość słoniowa stworzą bardziej przytulne wnętrze niż biel.
Jeśli chodzi o samo zestawienie wybranych barw, bazą jasnego wnętrza są przede wszystkim ściany i podłogi. Jasne kolory ścian będą pięknie prezentowały się w połączeniu z podłogą z jasnego drewna (np. buk, jesion, klon, jasne odcienie dębu) lub z bielonych desek. Nie zapomnijmy o dopasowaniu odpowiednich drzwi, aby zbudować spójną wizualnie całość. Decydując się na jasne wnętrze, warto zastosować wybrane barwy w całym mieszkaniu. Trikiem, który optycznie powiększy i ujednolici przestrzeń, jest jednakowa podłoga we wszystkich pomieszczeniach.
Podczas łączenia kilku jasnych barw, pamiętajmy o proporcjach. Barwa bazowa (z reguły najjaśniejsza) powinna stanowić około 70%. Kolejne 20% to barwa uzupełniająca (np. trochę ciemniejsza), a 10% – kontrastowa (np. najciemniejsza lub zupełnie odmienna od pozostałych). Dzięki takiemu zestawieniu uzyskamy harmonię.
Ciepłe czy zimne?
To ważna kwestia, która została zaznaczona wyżej. Nawet sama biel, która jest traktowana jako zupełnie neutralna, ma wiele odcieni – od lekko zażółconej (ciepła) po zaniebieszczoną (chłodna). Pamiętajmy, że ciepłe wnętrza wydają się bardziej przytulne i mniejsze. Z kolei chłodna paleta barw powoduje, że pomieszczenie sprawia wrażenie większego, bardziej nowoczesnego. Ponadto efekt optycznego powiększenia uzyskamy, wybierając farby z połyskiem.
Jakie meble do jasnego wnętrza?
Wybór mebli zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy otrzymać. Możemy zdecydować się wyłącznie na jasne barwy – zarówno ścian, podłogi, jak i mebli – lub zestawić jasne elementy z ciemniejszymi akcentami. Białe meble to opcja najbardziej uniwersalna. Sprawdzą się zarówno w salonie, kuchni i sypialni. Będą prezentowały się elegancko, a jednocześnie nie zdominują przestrzeni, pozostawiając miejsce dla ciekawych, zwracających uwagę dodatków. Jeśli chcemy ocieplić wnętrze, biel warto połączyć z elementami drewna. Jeżeli natomiast należymy do zwolenników wystroju w chłodnej tonacji – z szarością (np. szary blat kuchenny zamiast drewnianego). Świetnie prezentuje się także mix tych trzech propozycji. Wybierając zestaw wypoczynkowy, rozejrzymy się zwłaszcza za sofą w odcieniach beżu, szarości lub w pastelowym kolorze (np. błękit, brudny róż). Poza barwami ważna jest także forma. W jasnych wnętrzach znakomicie wyglądają designerskie meble (np. transparentne, z elementami metalu) o prostych, geometrycznych bryłach lub wręcz przeciwnie – o niecodziennych, oryginalnych kształtach.
Najlepsze dodatki do jasnego wnętrza
Delikatne, neutralne barwy to idealne tło dla wyrazistych dodatków, dlatego powinniśmy przywiązać dużą uwagę do ich wyboru, nie mogą to być przypadkowo zgromadzone dekoracje. Nie włączajmy do wystroju zbyt wielu dodatkowych kolorów – wystarczą dwa, maksymalnie trzy. Postawmy za to na ciekawe faktury. Drewno, szkło, metal, beton, naturalne tkaniny (np. wełna, len) – wszystko to doda niepowtarzalnego charakteru całej aranżacji. Wnętrze wyda się bardziej przytulne dzięki tekstyliom, takim jak zasłony czy ozdobne poduszki. Przyda się także dywan lub minimalistyczny chodnik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatki były w mocniejszych i odważniejszych kolorach, np. żółty dywan czy granatowy puf. Ściany ozdobimy za pomocą modnych obrazów i grafik. Dobrym pomysłem są też rośliny o intensywnie zielonych liściach – będą fantastycznie kontrastować z bielą.
Zaletą jasnych wnętrz jest to, że pasują do nich dodatki w każdy stylu i o każdej barwie. Te pastelowe stworzą subtelną, romantyczną aranżację. Czarne i metalowe – odważną i nowoczesną. Błyszczące i eleganckie – luksusową, w stylu glamour. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, dzięki czemu jasne pomieszczenia wcale nie są nudne i monotonne. Często przechodzą metamorfozy – w zgodzie z aktualnymi trendami lub preferencjami domowników. Marzy Ci się wnętrze w jasnych barwach i szukasz inspiracji? Koniecznie zajrzyj na agatameble.pl i znajdź najlepsze rozwiązania do Twojego domu!