Trzymaj rękę na pulsie – trendy wnętrzarskie 2021
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wszyscy z ulgą żegnamy 2020 rok. Idzie nowe – przyszła więc pora na spojrzenie w przyszłość. Co nas czeka w najbliższych 12 miesiącach? Nie musisz mieć magicznej szklanej kuli, by poznać wnętrzarskie trendy 2021. Uzbrojeni w ekspercką wiedzę, dzielimy się z Tobą informacjami o tym, co będzie modne w aranżacji wnętrz w nadchodzącym roku.
W zgodzie z naturą
Wydarzenia mijającego roku nadszarpnęły poczucie bezpieczeństwa wielu z nas. Obawa przed tym, co przyniesie jutro, wyczerpuje i sprawia, że pragniemy kontaktu z naturą – spokoju, oderwania się od otaczającej rzeczywistości. Potrzeby te znajdują odzwierciedlenie w wystroju wnętrz. Na popularności zyskują elementy umeblowania i wyposażenia wyprodukowane zgodnie z duchem ekologii, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Coraz częściej używa się naturalnych materiałów – nie tylko drewna, ale też wikliny, rattanu czy trawy morskiej. Nie potrzebujemy już rozbuchanej sztuczności i udawania – górę bierze autentyczność, powrót do pierwotnych, surowych form. Tu odnajdujemy spokój.
Produkty w stylu naturalnym
Nowa twarz stylu minimalistycznego
Ściśle związany z trendem ekologicznym jest występujący we wnętrzach minimalizm. Jego najnowsza wersja – w przeciwieństwie do poprzednich odsłon – jest pełna ciepła i przytulności. W 2021 roku próżno będzie szukać w minimalistycznych aranżacjach elementów stalowych czy mebli wykończonych na wysoki połysk. Bliskie naturze surowce, chropowatość i niedoskonałość sprawiają, że styl ten przestaje być wyniosły, skłania się raczej ku swojskiej ascezie.
Nieskomplikowane bryły mebli, stonowane, lecz nie monochromatyczne kolory oraz użycie prostych, jakby podkradzionych przyrodzie, dekoracji nadaje minimalistycznym przestrzeniom sympatyczniejsze oblicze. Biel – nie jak dotychczas śnieżnobiała, lecz lekko przybrudzona – znalazła nowe towarzystwo. Zastępstwem czerni i srebra stają się kolory ziemi: odcienie brązu, leśna i oliwkowa zieleń, ceglasta czerwień i terakota. Żywe i ususzone kwiaty, zielone rośliny w ceramicznych czy terakotowych doniczkach, wyroby rękodzielnicze – to jedyne dekoracje w neominimalistycznych wnętrzach. |
Produkty w stylu minimalistycznym
Styl japandi - kiedy północ spotyka się ze wschodem
Bliski sercom Polaków styl skandynawski powoli zaczął pokrywać kurz, potrzebna więc była odmiana. Z odsieczą przybyły inspiracje z dalekiej Japonii. W wyniku wymieszania tych dwóch ( z pozoru skrajnie odmiennych, a jednak znajdujących punkty wspólne ) kultur powstał styl o nazwie japandi, który coraz częściej będziemy spotykać w trendach wnętrzarskich 2021 roku Łączy on w sobie charakterystyczne dla wnętrz z kraju kwitnącej wiśni ascetyzm i oszczędność formy z ciepłem i przytulnością skandynawskich przestrzeni.
W japandi, podobnie jak w pozostałych omawianych trendach, zauważyć można umiłowanie natury. Kamień, glina czy drewno to surowce, które współtworzą aranżację. Japandi rezygnuje z nienaturalnej symetrii, a w pełnych światła wnętrzach główną ozdobę stanowią żywe rośliny i gałęzie – umieszczone w wazonach, zawieszone na ścianach czy wykorzystane jako część składowa dekoracji. |
Produkty w stylu japandi
Na okrągło i bez kątów – komfort przede wszystkim
Projektanci mebli obecnie rezygnują z ostrych krawędzi na rzecz łagodnych linii i obłych kształtów. Masywne fotele, sofy i narożniki, choć surowe w formie, stają się przyjemniejsze i bardziej przyjazne dzięki zaokrągleniom. Koło jest symbolem harmonii, doskonałości i równowagi, a nawiązania do tego kształtu w przestrzeni mieszkalnej ma mieć kojący wpływ także na stan ducha. Obłe meble tapicerowane sprawiają wrażenie napompowanych.
Efekt miękkości potęgują tkaniny, z których wykonana została tapicerka: popularny od kilku sezonów welur lub przędza typu boucle, która po wielu latach przerwy wraca do świetności, zachwycając nieregularną, supełkową strukturą. W 2021 roku miękkość i komfort są nam wszystkim szczególnie potrzebne! |
W szaleństwie też jest metoda – duet stylów vintage i nowoczesnego
Tym, którym nie po drodze ze stonowanymi i zrównoważonymi aranżacjami, wnętrzarska moda również oferuje ciekawe rozwiązania. Eklektyczne przestrzenie łączące w sobie pierwiastki współczesne z elementami vintage są odzwierciedleniem jednego z najsilniejszych panujących obecnie trendów.
Zestawianie mebli i dodatków wyszperanych na targach staroci czy aukcjach internetowych z tymi proponowanymi przez popularne sieci sklepów daje ciekawe, niekiedy wręcz powalające efekty. Z odrobiną fantazji można stworzyć niepowtarzalne mieszkanie, dalekie od nijakich przestrzeni żywcem wyjętych z kart katalogów. Takich aranżacji w 2021 roku będzie coraz więcej. |
Pstrokata odwaga – kolor, energia i brak reguł we wnętrzach
Coraz wyraźniej w aranżacji wnętrz widoczne są inspiracje płynące z lat 80. ubiegłego wieku. Postmodernistyczni artyści buntowali się wówczas przeciw stawianiu funkcjonalności ponad formę. Odważne, kontrastowe połączenia kolorystyczne budują energetyczną przestrzeń, pozwalającą na odcięcie się od szarej rzeczywistości. Wnętrza inspirowane latami 80. cechują się beztroską i odwagą, opierają się konwenansom, a wskazane jest wszystko to, co wymyka się regułom.
Zupełnie odwrotnie, niż w pozostałych popularnych obecnie nurtach wnętrzarskich, pożądane są tutaj tworzywa sztuczne i chromowany metal w połączeniu ze szkłem. Sztuczność i imitacja nie spotykają się z pogardą, a są mile widzianymi gośćmi, pomagają bowiem stworzyć aranżację z przymrużeniem oka. Dystans i poczucie humoru – również we wnętrzach – są jak najbardziej pożądane w czasach, gdy niepokój i chaos są na porządku dziennym. |
Zabawy sztuką
Nieco żartobliwą formę przybiera także wykorzystanie elementów sztuki we wnętrzach. Przy aranżowaniu przestrzeni można zapomnieć o pełnym pietyzmu stosunku do klasyki malarstwa. Motywy odnoszące się do dzieł znanych artystów pojawiają się na tekstyliachi dodatkach dekoracyjnych. Przedmioty użytkowe – lampy czy naczynia – zyskują kształt rzeźby, przyciągając wzrok i odzwierciedlając nietuzinkowość właścicieli. Szczególnie na czasie są dzieła abstrakcjonistów – ich popularność coraz częściej wykracza poza ściany. Nawiązują do nich również wzory dywanów, poszewek na poduszki czy zdobienia na zastawie stołowej.
Żywe barwy i brak zdefiniowanej formy sprawiają, że abstrakcyjne dzieła świetnie wkomponują się zarówno w minimalistyczne przestrzenie, gdzie stanowić będą mocny akcent we wnętrzu, jak i w eklektyczne aranżacje z elementami vintage. |
✴✴✴
Na powiew świeżości nie musisz czekać do wiosny. Zmian we wnętrzach możesz dokonać o wiele wcześniej, niekoniecznie przeprowadzając wielką rewolucję, a rok 2021 przyniesie w tej kwestii mnóstwo ciekawych propozycji. Nowinki wnętrzarskie wystarczy wprowadzić za pomocą detali – poduszek dekoracyjnych, zasłon czy wymieniając dekoracje ścienne. Jeśli jednak potrzebujesz całkowitej metamorfozy, nie możesz przeoczyć najnowszych trendów. Nawet jeśli nie jesteś maniakiem mody, może zainspirują Cię one do stworzenia własnej, niepowtarzalnej aranżacji.
Przykładowe wyposażenie zgodne z najnowszymi trendami