Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Tworzenie idealnego nastroju: wskazówki, jak zaprojektować oświetlenie w salonie

Dlaczego w niektórych przestrzeniach czujemy przypływ energii, a w innych niemal natychmiast opanowuje nas błogość? Nie jest tajemnicą, że miejsca w kluczowy sposób wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Dużą rolę odgrywa w nich światło. Jak zaplanować oświetlenie w domu i umiejętnie rozlokować lampy w salonie? Poznaj nasze inspirujące pomysły na aranżacje, które pomogą Ci stworzyć unikalną przestrzeń, pełną blasku i harmonii oraz sprzyjającą dobremu samopoczuciu.

Od czego zacząć projektowanie oświetlenia w salonie?

Harmonijna przestrzeń jest niezbędna w zachowaniu komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa. Projektowanie oświetlenia, a w konsekwencji podjęcie decyzji, ile lamp umieścić w salonie, warto zacząć od ustalenia potrzeb i oczekiwań. Czy Twoim celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni do relaksu i wypoczynku, która będzie zapraszała do błogiego leniuchowania? A może bardziej zależy Ci na funkcjonalnym oświetleniu, które zapewni dobrą widoczność podczas codziennych czynności? Czy salon to wielofunkcyjny pokój, w którym urzęduje cała rodzina i w którym toczy się codzienne życie, czy może jest to przestrzeń gościnna i jeden z wielu pokojów w dużym domu? Odpowiedzi na te pytania pomogą dobrać odpowiednie modele oświetlenia i rozplanować ich układ, by efekt był zarówno estetyczny, jak i praktyczny.

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampa stojąca
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampa stojąca

Ponadto istotny jest także metraż. Nie istnieją sztywne zasady oświetlenia salonu i zwykle intuicyjnie można stwierdzić, czy w danym pokoju wystarczy zawieszenie lampy sufitowej w centralnym punkcie, czy dobrze byłoby zaplanować także oświetlenie punktowe. Na przykład w obszernym salonie, który jest połączony z kuchnią lub z wydzieloną częścią jadalną, jedna lampa zapewne nie będzie w stanie zapewnić równomiernej jasności w każdym zakątku. Warto mieć też na uwadze, że lampy stołowe czy spoty i reflektorki mają nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Przydają się nawet w niedużych pomieszczeniach, by tworzyć kameralny, romantyczny, relaksujący nastrój.

Światło punktowe i światło górne w salonie

Lampy sufitowe to najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia, który równomiernie rozjaśnia pomieszczenie i zapewnia widoczność odpowiednią do codziennego funkcjonowania. Może się wydawać, że w niedużym salonie wystarczy jeden żyrandol - ale niezależnie od metrażu pokoju warto pomyśleć o zainstalowaniu światła punktowego. Oprócz tego, że pomoże zadbać o przytulną atmosferę, może stać się też uzupełnieniem wnętrza, stylową ozdobą aranżacji i sposobem na podkreślenie konkretnych elementów wystroju. Nieduża lampa stołowa z abażurem ustawiona na stoliczku przy retro fotelu będzie kluczowym rekwizytem w kąciku czytelniczym klimatycznego salonu vintage. W tej samej roli w salonie glamour doskonale sprawdzi się natomiast lampa podłogowa na złotej podstawie ze szklanym kloszem. Z kolei reflektorki nad obrazem lub komodą mogą dopełnić projekty nowoczesne czy industrialne.

Nie zapominaj, że oprócz funkcji praktycznej oświetlenie ma ogromny potencjał estetyczny! Umiejętnie rozlokowane może przemienić prosty pokój w oazę relaksu, klimatyczny kameralny zakątek czy funkcjonalną strefę użytkową. Światło punktowe, listwy LED czy spoty, można zastosować m.in. nad półkami z książkami, na ścianie eksponującej zdjęcia, ponad komodą z pamiątkowymi bibelotami czy między pnącymi się w kącie roślinami, by podkreślić piękno tych kompozycji.

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampy sufitowe
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampy sufitowe

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Tworzenie stref w salonie dzięki oświetleniu

Urządzasz pokaźnych rozmiarów salon i nie chcesz zmarnować potencjału przestrzeni? Różne lampy w jednym pomieszczeniu pomogą Ci stworzyć funkcjonalne strefy i podkreślić ich zróżnicowany charakter. Przemyśl tylko, jak chcesz wizualnie „podzielić” wnętrze i czego oczekujesz. Marzy Ci się przytulny zakątek czytelniczy, w którym wieczorami wtulisz się w miękki fotel i zatopisz w lekturze? A może chcesz wygospodarować strefę jadalnianą z dużym stołem, przy którym wszyscy domownicy będą się codziennie spotykać na wspólnym biesiadowaniu? Kilka sprytnie rozlokowanych lamp może spowodować, że Twój salon stanie się przestrzenią wielowymiarową, która spełni różne funkcje w zależności od Twoich potrzeb.

W salonie połączonym z kuchnią możesz pomyśleć nad zawieszeniem centralnego żyrandola nad stolikiem kawowym w części gościnnej i umieszczeniem podłużnej lampy wiszącej nad wyspą kuchenną oraz listwy LED nad blatem roboczym pod szafkami kuchennymi. W salonie, którego układ ma obejmować część wypoczynkową i kącik biurowy, oprócz lampy sufitowe,j warto zadbać o oświetlenie na biurku. Dodatkowo możesz rozważyć, np. reflektorki przy regale, spoty między półkami z książkami czy dekoracyjne oświetlenie w pobliżu telewizora. Pamiętaj, że nie musisz decydować się na wybór lamp z tej samej kolekcji. Estetyczne zróżnicowanie może wprowadzić dynamikę i urozmaicić nijaką aranżację.

Lampy stojące w salonie – gdzie najlepiej je rozmieścić?

Lampy podłogowe są nie tylko praktyczne, ale stanowią również efektowny element dekoracyjny, Mogą być doskonałym uzupełnieniem oświetlenia głównego i wyznaczać charakter aranżacji. Odpowiednio dobrana lampa, zarówno zapalona, jak i zgaszona, będzie przykuwającą wzrok ozdobą! Przykładowo w eklektycznym salonie oryginalny model, o ciekawej formie w nasyconym kolorze, będzie niczym modna rzeźba, dopełniająca kreatywną aranżację. Ekstrawagancka czerwona czy żółta lampa podłogowa albo intrygujący wariant, wiszący z kolorowymi kloszami, mogą przełamać mdły wystrój i monochromatyczną monotonię.

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - spoty sufitowe
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - spoty sufitowe

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Nim przystąpisz do rozlokowywania poszczególnych modeli, przemyśl nie tylko to, jakie funkcje mają pełnić, ale gdzie będą spójnym estetycznie uzupełnieniem wystroju. Lampa podłogowa powinna stanąć w takim miejscu, by współgrała z aranżacją i stanowiła jej harmonijne dopełnienie. Jeśli centralnym miejscem w pomieszczeniu jest duża kanapa ulokowana przy ścianie naprzeciwko telewizora, możesz ustawić lampę, np. po prawej lub lewej stronie przy podłokietniku, nieopodal stolika kawowego. Takie subtelne oświetlenie stworzy przyjemny klimat podczas rodzinnego wieczornego seansu i towarzyskich spotkań w większym gronie. Projekt Twojego salonu czerpie garściami z nurtu boho i nie brakuje w nim kwietników i zielonych roślin? Między nimi odnajdzie się model z wiklinowym kloszem lub hipisowski wariant z fikuśną podstawą inspirowaną motywami florystycznymi.

Kinkiety jako dopełnienie oświetlenia w salonie

Kinkiety to kolejny element, który możesz wykorzystać przy projektowaniu oświetlenia w salonie. Są mistrzami budowania nastroju! Te o chłodnej barwie zadbają o dobre oświetlenie pokoju i odpowiednią widoczność, np. w trakcie rodzinnego wieczoru gier i zabaw. Dające mniej jaskrawe światło warianty umieszczone na ścianach między półkami, nad meblami czy obrazami, mogą stanowić ciekawą dekorację i podkreślić przytulność kameralnego wnętrza. Fantastycznie dopełnią oświetlenie główne i bez wątpienia dodadzą salonowi uroku. O kinkietach możesz też pomyśleć w kategoriach dekoracyjnych i zdecydować się na typowo ozdobne modele, w których to walory wizualne zdecydowanie wysuwają się na pierwszy plan. Okraś luksusem salon new hamptons, umieszczając na białych ścianach lampy ścienne w złotej oprawie i wydobądź industrialny sznyt loftowego salonu, dodając do niego czarne metalowe reflektorki z odsłoniętymi żarówkami.

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampa wisząca
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie - lampa wisząca

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Najczęstsze błędy przy projektowaniu oświetlenia w salonie

Jak widzisz, podczas projektowania oświetlenia salonu masz duże pole do popisu! Żeby nie popełnić aranżacyjnej gafy, wystarczy, że zadbasz o kilka podstawowych kwestii.

  1. Przede wszystkim istotne są proporcje – zbyt małe lampy mogą wyglądać kuriozalnie wśród okazałych mebli wypełniających pokaźnych rozmiarów salon. Równie groteskowy efekt może też dać ustawienie wielkiej lamy w malutkim salonie.
  2. Istotna jest spójność estetyczna. Przyjrzyj się swojemu salonowi lub sprecyzuj wizję aranżacyjną i określ, w jakim stylu ma być utrzymane pomieszczenie. Zadbaj o harmonijność w kwestii kolorów, faktur i form. Więcej o tym, jak dobrać do siebie różne lampy w salonie, przeczytasz w tym wpisie.
  3. Częstym błędem jest też dobieranie zbyt jasnego oświetlenia (nieadekwatne dopasowywanie jaskrawości i barwy do funkcji), które nie sprzyja relaksowi i może być męczące dla oczu. Na biurku przydaje się jaśniejsza lampka, ale na stoliku kawowym lepiej ustawić model dający klimatyczny blask o ciepłej, przytłumionej barwie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcję poszczególnych stref, ale i ogólny rozkład mebli. Każdy zakątek powinien być adekwatnie oświetlony i współtworzyć spójną całość.
Hasła tematyczne: Salon lampa