Biała cegła to rozwiązanie architektoniczne, które w londyńskich kamienicach, nowojorskich apartamentach, francuskich le logement czy skandynawskich domkach. To pozornie surowe wykończenie w jasnej odsłonie może zdziałać cuda, nadając przestrzeni niepowtarzalny klimat. Wystarczy intrygujący pomysł, by okiełznać cegłę i odkryć jej nieoczywiste oblicze.
Czy biała cegła na ścianie w sypialni to dobry pomysł?
Unikalny charakter białej cegły powoduje, że w różnych wydaniach tego typu wykończenia nadają wnętrzu oryginalny wygląd. Co więcej – pasują do różnych stylów aranżacyjnych, od skandynawskiego po nowoczesny, i stanowią intrygującą fuzję surowej industrialności ze świeżą przytulnością.
Jasny kolor odbija światło, co skutkuje efektem optycznego powiększenia i rozjaśnienia – w sypialni taki rezultat jest bardzo mile widziany. Dodatkowo odpowiednio zabezpieczona cegła lub rozwiązania architektoniczne imitujące prawdziwą cegłę są dość wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości.
Walorem wartym wspomnienia jest również stosunkowa neutralność tego typu wykończenia. Biała cegła urozmaica aranżację, ale stanowi neutralne tło, na którym świetnie prezentują się różnorodne, bardziej wyraziste dekoracje i meble.
Rozważając wykorzystanie białej cegły w sypialni, musisz jednak pamiętać, że montaż prawdziwej cegły wymaga precyzji i doświadczenia, co może wiązać się z koniecznością zatrudnienia specjalisty. Na szczęście do Twojej dyspozycji są również różnego typu imitacje, które omówimy w dalszej części artykułu. W każdym wypadku musisz jednak liczyć się z tym, że biała cegła na ścianie w sypialni nie będzie łatwa do zdemontowania, więc nieco trudniej będzie Ci w przyszłości odświeżyć aranżację.
W jakim stylu utrzymać aranżację sypialni z cegłą w białym kolorze?
Decydując się na białą cegłę w sypialni, inspiracje możesz czerpać z różnych stylów aranżacyjnych. W nurcie skandynawskim proponujemy połączyć ją z jasnymi, naturalnymi kolorami i minimalistycznymi meblami. Dodaj drewniane akcenty i miękkie tekstylia, aby ocieplić wnętrze. Jasne kolory i proste formy doskonale komponują się z surową fakturą cegły.
W projekcie w stylu rustykalnym koniecznie wykorzystaj drewniane meble o naturalnym wybarwieniu, kolorowe, miękkie tekstylia i dekoracje inspirowane naturą. Na łóżku rozłóż grubo pleciony pled, a na podłodze mięciutki, puszysty dywan. W zestawieniu z białymi ścianami i jasną cegłą całość zaprezentuje się świeżo, lekko i przytulnie.
W stylu nowojorskim możesz zestawić białą cegłę z minimalistycznymi, geometrycznymi meblami. Oprzyj koncept na kontrastach kolorystycznych i fakturowych i wprowadź dynamikę z pomocą nowoczesnego oświetlenia, np. reflektorków czy designerskich kinkietów. Podobne zabiegi możesz zastosować w przypadku eklektycznej sypialni. Wykorzystaj białą cegłę jako neutralne tło dla wyrazistego wyposażenia: akcentów vintage, intrygujących designem mebli i dodatków w nasyconych kolorach. Pamiętaj o zrównoważeniu surowości cegły przytulnymi elementami, np. miękkimi tekstyliami, ciepłym oświetleniem czy roślinami doniczkowymi.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Biała cegła na ścianę w sypialni – jakie rozwiązania architektoniczne są do dyspozycji?
Jeśli marzysz o ścianie z cegły w sypialni, wcale nie musisz w tym celu murować prawdziwych cegieł, chociaż ten wariant daje najbardziej autentyczny i niepowtarzalny efekt. Masz jednak do wyboru także kilka innych rozwiązań architektonicznych:
- płytki ceglane – są cieńsze od prawdziwej cegły, łatwiejsze w montażu, lżejsze i dostępne w różnych odcieniach bieli. To dobry kompromis między autentycznością a praktycznością;
- panele imitujące cegłę – najczęściej wykonuje się je z gipsu lub poliuretanu. Są lekkie i łatwe w montażu, a wizualnie często trudno je odróżnić od prawdziwej cegły;
- tapeta z motywem cegły – to najtańsze i najprostsze w montażu rozwiązanie idealne dla osób, które chcą łatwo zmienić wystrój w przyszłości. Nowoczesne tapety potrafią bardzo realistycznie odwzorowywać fakturę cegły;
- tynk strukturalny – nakładany specjalnymi technikami może imitować fakturę cegły. Pozwala na uzyskanie efektu cegły bez konieczności montażu dodatkowych elementów na ścianie;
- panele 3D z materiałów kompozytowych – realistycznie imitują wygląd i fakturę cegły, a dodatkowo są trwałe i odporne na uszkodzenia;
- cegiełki na ścianie w sypialni z płyt MDF – to elementy pokryte specjalną folią imitującą cegłę. Są trwałe i odporne na wilgoć, a montaż nie jest problematyczny.
Wybierając alternatywne rozwiązanie, zwróć uwagę na jakość wykonania i realistyczność imitacji. Dobrej jakości produkty potrafią doskonale oddać charakter prawdziwej cegły, a docenisz je za łatwość w montażu i niższą cenę.
x
Szafka nocna z szufladą żółta TIXER
219,-
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 265,88
Cena regularna: 289,-
Cegła w sypialni za łóżkiem czy w innym miejscu? Jak wkomponować ją w wystrój?
Lokalizacja białej cegły w sypialni ma kluczowe znaczenie dla ogólnego efektu aranżacyjnego. Cegła w sypialni za łóżkiem to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala stworzyć efektowne tło dla mebla centralnego. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku łóżek nowoczesnych o prostej formie – może wówczas zastąpić tradycyjny zagłówek. Jednak to nie jedyna opcja.
Jeśli chcesz, by cegła była pierwszym, co widzisz po przebudzeniu. Może stanowić tło dla telewizora lub galerii obrazów naprzeciwko łóżka. Na jednej z bocznych ścian może z kolei służyć jako tło dla komody lub toaletki, tworząc ciekawy kontrast z gładkimi powierzchniami mebli.
Jeśli nie chcesz pokrywać tego rodzaju wykończeniem całej ściany, możesz urozmaicić cegiełkami tylko fragmenty powierzchni, np. wokół okna lub drzwi, albo ścianki czy kolumny. To subtelny sposób na wprowadzenie cegły do wnętrza. Sypialnia z cegłą na ścianie powinna zachować przytulny charakter, więc podczas jej aranżowania zachowaj umiar.
Jakie meble wybrać do sypialni z białą cegłą?
W zależności od tego, w jakim stylu chcesz zaaranżować sypialnię z białą cegłą, musisz przemyśleć dobór mebli. Łóżko nowoczesne o prostych, geometrycznych kształtach lub model o metalowej konstrukcji będą ciekawie kontrastować z fakturą cegły w modernistycznym projekcie. Natomiast w aranżacji rustykalnej, skandynawskiej czy vintage zdecydowanie lepiej zaprezentują się meble z drewna, np. komody i szafki o dębowym wybarwieniu. Nowoczesność białej cegły może też przełamać wyposażenie stylizowane na lata 60. czy 80.
Zwróć też uwagę na meble tapicerowane: łóżko pikowane, obite welurem łóżko z pojemnikiem, fotel typu uszak czy ciekawy szezlong. Wprowadzą przytulność, miękkość i estetykę luksusu, co doskonale zrównoważy surowość cegły. Pamiętaj, że meble nie powinny konkurować z cegłą, ale ją uzupełniać. Wybieraj formy, które nie przytłoczą wnętrza i pozwolą wyeksponować urok ceglanej ściany.
Dodatki, które wprowadzą przytulność do sypialni z cegłą na ścianie
Aby stworzyć przytulną atmosferę w sypialni z białą cegłą, kluczowe jest dobranie odpowiednich dodatków. Oto kilka propozycji, które pomogą Ci ocieplić wnętrze i stworzyć komfortową przestrzeń do odpoczynku:
- miękkie narzuty i koce – dodadzą przytulności i ciepła;
- poduszki dekoracyjne w różnych rozmiarach i fakturach ożywią wnętrze;
- zasłony – najlepiej z grubszych, miękkich materiałów;
- dywany z krótkim włosiem – są praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości;
- dywany shaggy – są miękkie i wprowadzają element luksusu;
- dywany premium – doskonale nadają się do eleganckich aranżacji i świetnie zrównoważą surowość białej cegły;
- lampki nocne – modele emitujące ciepłe światło stworzą przytulny nastrój;
- girlandy świetlne – zawieszone na ceglanej ścianie lampki wprowadzą romantyczną atmosferę;
- świece – pomogą wyciszyć się przed snem i wykreować nastrojową aurę;
- obrazy lub fotografie – dobrze zaprezentują się na tle ceglastej ściany i urozmaicą wizerunek wnętrza;
- makramy lub inne tekstylne dekoracje – ocieplą surowy charakter cegły i podkreślą sznyt boho aranżacji;
- rośliny doniczkowe – np. fikus, sukulenty czy palmy ożywią wnętrze i będą stanowić naturalny akcent przełamujący prostotę cegły.
Łóżka i szafki nocne
DOSTAWA GRATIS
2829,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
3189,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
3189,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
2779,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
3029,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
3389,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
DOSTAWA GRATIS
6169,-
Cena najniższa: ,-
Cena regularna:
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
1791,-
Cena najniższa: 2187,-
Cena regularna:
Cena regularna: 2430,-
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
1966,-
Cena najniższa: 2407,-
Cena regularna:
Cena regularna: 2675,-