Inspiracje na pokój dla nastolatków, gdzie pasja i relaks idą w parze
Wizja pokoju nastolatka, którą ma młody człowiek, ma to do siebie, że zwykle różni się od koncepcji rodziców. Młodzi chcą, aby pokój był ich enklawą i wyrażał ich styl życia, dorośli stawiają na praktyczność. Jak pogodzić te dwa światy? Po prostu – pamiętać, że należą do tego samego uniwersum. Poznaj inspiracje pokoi młodzieżowych.
Aranżacje pokoju nastolatków – jak rozplanować, żeby… Nie zwariować!
Stoi przed Tobą trudne zadanie aranżacji pokoju nastolatka? Nic dziwnego, że… nie wiesz, w co włożyć ręce i od czego zacząć. Po pierwsze, wspólnie z dzieckiem przejrzyj projekty pokoi dla młodzieży. Po drugie – spróbuj osiągnąć kompromis, działając spokojnie i rozważanie – krok po kroku.
Pierwszym etapem niech będzie wyodrębnienie określonych stref w pokoju. Podstawowe trzy z nich to strefa wypoczynku, nauki i towarzyska. My podpowiadamy, że warto też wyodrębnić kącik, w którym dziecko będzie realizować swoje pasje. Oczywiście wszystko zależy od tego, do jakiej kategorii się zaliczają. Bo o ile fanka rysowania może rozwijać się twórczo przy biurku, o tyle nastoletni miłośnik gry na pianinie potrzebuje miejsca, gdzie postawi instrument.
Kolejny krok przy aranżowaniu pokoju dla młodego dorosłego to wybór odpowiednich mebli, m.in. łóżka dziecięcego. Niemniej ważne są szafki, komody i witryny mieszczące cały młodzieżowy dobytek i ułatwiające utrzymywanie porządku. Pamiętaj, że meble budują też klimat w przestrzeni, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je dopasować do oczekiwań pociechy.
Pokój dla nastolatka – meble, które pozwolą osiągnąć kompromis w kwestii praktyczności i młodzieżowego designu
Podczas dobierania mebli zacznij od urządzania strefy odpoczynku i wyboru łóżka. Do wyboru masz dwa warianty – stelaże z materacem i tapczany. Podpowiadamy, że druga opcja doskonale sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Tapczan można łatwo złożyć, by nie zajmował dużo miejsca i pozostawiał przestrzeń do nauki i realizowania pasji. Wieczorem natomiast w kilka chwil przemienisz go w komfortowe miejsce do spania.
Łóżka jednoosobowe są chętnie wybierane do nieco większych pokojów młodzieżowych. Aranżacja przestrzeni z ich udziałem jest tak samo łatwa, jak w przypadku tapczanów. Tym bardziej że do wyboru są rozmaite rozwiązania. Jakie? Jeśli Twoja pociecha dzieli przestrzeń z rodzeństwem, weź pod uwagę łóżka piętrowe. To nie tylko sposób na ciekawy wystrój, ale także na mały metraż. A może mieszkasz pod jednym dachem z młodym człowiekiem, który na swój sposób rozumie pojęcie porządku? W takiej sytuacji postaw na łóżko jednoosobowe z szufladami, które ukryją nie tylko pościel, ale również rozmaite drobiazgi, dla których zwykle trudno wygospodarować miejsce.
Łóżko wybrane, czas więc na pozostałe meble do pokoju dla młodzieży. Z pewnością przyda się praktyczna szafa na ubrania. Zwróć uwagę na modele, które są wyposażone nie tylko w półki, ale i w drążek na wieszaki, na których zawisną marynarki, spodnie albo sukienki. Przydadzą się też komoda z szufladami oraz regał na książki, płyty, pamiątki z podróży czy inne rzeczy, które Twoje dziecko będzie chciało wyeksponować na zewnątrz.
Z kolei w strefie do nauki powinno znaleźć się ergonomiczne biurko odpowiednie do nauki i realizowania pasji. Dobrym wyborem będzie z pewnością model z szufladą i szafką, w której nastolatek przechowa książki, zeszyty i przybory szkolne. Do biurka koniecznie dopasuj wygodne krzesło, zapewniające odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Pokój dziewczęcy młodzieżowy vs. przestrzeń dla chłopca – jakie kolory sprawdzą się najlepiej?
Kwestie techniczne za nami, teraz czas na to, co przyjemniejsze, czyli kolory. Wystrój w dużej mierze zależy właśnie od nich, dlatego absolutnie nie bagatelizuj ich wyboru. Zacznijmy od pierwszej kwestii, czyli ogólnej kolorystyki wnętrza. Pamiętaj o tym, że młodzieżowy pokój dziewczęcy wcale nie musi mienić się odcieniami różu, a błękit nie jest jedyną słuszną opcją dla przestrzeni zajmowanej przez chłopca.
Dziś w modzie są uniwersalne kolory. Królują wśród nich beż i zieleń, chociaż młodzież chętnie wybiera też mocniejsze barwy – oczywiście w detalach. Nowoczesne pokoje dla dziewczyn często są utrzymane w czerni i bieli, a chłopców – w odcieniach szarości z odrobiną pomarańczu albo żółtego. Jak zatem dopasować tonację do gustu dziecka i jednocześnie sprawić, aby przestrzeń nie była miejscem zbyt intensywnych bodźców? Inspiracje na pokój dla nastolatków zaczerpnij od projektantów – poniżej podpowiadamy, które koncepty są warte rozważenia.
Inspiracje pokoi młodzieżowych – dodatki, które budują klimat
A jak sprawa wygląda z dodatkami? Kluczową kwestią jest to, aby z nimi nie przesadzać. Mniej znaczy więcej – ta zasada z pewnością sprawdzi się w nowoczesnych pokojach nastolatek i nastolatków – chociażby ze względy na łatwiejsze utrzymanie porządku. Wybór ozdób rozpocznij od tekstyliów. Gustowne zasłonki w dobrze dobranym kolorze, miękki koc narzucony na łóżko i poduszki dekoracyjne z motywami, jakie lubi Twoje dziecko, to jest to! Dodaj też ciepły, puszysty dywan – odpowiedni również do tego, aby usiąść na nim z przyjaciółmi.
Pozostałe dodatki warto dopasować do zainteresowań dziecka. Urządzając pokój młodzieżowy dla dziewczyn, inspiracje możesz czerpać z różnych form rękodzieła. Makrama zawieszona na ścianie czy własnoręcznie namalowany obraz z pewnością zbudują oryginalny klimat. Zarówno nastoletnie dziewczyny, jak i chłopcy mogą też wyeksponować na półkach trofea sportowe czy inne statuetki pozyskane w rozmaitych rywalizacjach.
Dobrym pomysłem jest ozdobienie ścian. Ale uwaga! Zamiast naklejać na nich fototapetę z wybranym przez dziecko motywem, postaw na plakaty. Oprawione w antyramę, wyglądają naprawdę ciekawie. Dodatkowy plus – zawsze można zmienić je na inne, gdyby dziecko po prostu zmieniło swoje zainteresowania. Wśród uniwersalnych dekoracji do pokoju dla młodzieży warto też wymienić tablice korkowe – odpowiednie, aby przypiąć na nich drobne zapiski. Niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Obecnie lampy biurkowe przybierają naprawdę fantazyjne formy, więc można łatwo dopasować je do przewodniego motywu pokoju, zyskując w ten sposób nie tylko designerski, ale też praktyczny gadżet.
Twoje dziecko rośnie i chce po swojemu urządzać swój świat? Pozwól mu na to, w takim stopniu, jak jest to możliwe. Doradzaj i inspiruj, ale nie krytykuj i nie neguj jego wyborów. Wspólnie na pewno osiągnięcie kompromis.
Meble dziecięce i młodzieżowe
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 559,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również