Jak oliwkowy kolor ścian wpływa na nastrój w sypialni? Poznaj moc psychologii kolorów
Kojarzysz to uczucie, kiedy wchodzisz do pomieszczenia i czujesz się w nim po prostu dobrze? Kolory, kształty, światło, desenie – to wszystko wpływa na odbiór przestrzeni, a nawet samopoczucie. Psychologia kolorów podpowiada, jaki wpływ na nastrój mają poszczególne barwy i okazuje się nieoceniona w dekoratorstwie. Poznaj sekrety tej dziedziny i dowiedz się, dlaczego oliwkowy kolor ścian w sypialni to idealny wybór, by zapewnić sobie komfortowe warunki do nocnej regeneracji. Przygotuj się na podróż przez świat barw, która odmieni Twoje spojrzenie na aranżację wnętrz!
Kojące kolory do sypialni – inspiracje zaczerpnięte z psychologii kolorów
Psychologia kolorów to fascynująca dziedzina, która bada wpływ barw na ludzką psychikę i zachowanie. W kontekście sypialni, gdzie spędza się około jednej trzeciej swojego życia, dobór odpowiednich kolorów nabiera szczególnego znaczenia. Inspiracje kolorystyczne do sypialni warto czerpać z natury obfitującej w harmonijne i uspokajające tonacje.
Zgodnie z psychologią kolorów przyjemną atmosferę w sypialni pomagają wykreować m.in.:
- błękit – kolor nieba i wody, kojarzony z głębokim spokojem i czystością;
- lawendowy – łagodny fiolet o relaksujących właściwościach, sprzyjający odprężeniu;
- beż – neutralny, ciepły kolor wpływający uspokajająco i sprzyjający wyciszeniu;
- jasny różowy – delikatny, romantyczny odcień wprowadzający poczucie bezpieczeństwa.
Wybierając kolor zielony do sypialni, pamiętaj, że różne jego odcienie mają odmienne działanie. Pastelowy miętowy będzie bardziej uspokajający, a intensywniejszy ton, np. szmaragdowy, może lekko pobudzać i dodawać energii. Odcień oliwkowy plasuje się gdzieś pośrodku tej skali – jest lekko przydymiony i niejaskrawy, ale ma w sobie pewną dozę głębi, przez co sprzyja zarówno wieczornemu relaksowi, jak i porannemu rozbudzeniu.
Oliwkowy to delikatny, nieco zgaszony odcień zieleni i doskonale wpisuje się w koncepcję kojących barw. Kojarzy się z naturą, błogostanem i równowagą. Z psychologicznego punktu widzenia ten odcień może przyczyniać się do obniżania ciśnienia krwi i redukowania stresu. W cieplejszym wariancie wzbudza uczucie bezpieczeństwa i przytulności. To sprawia, że warto uwzględnić go w dekoratorskiej palecie, aranżując sypialnię.
Jak ciepłe kolory w sypialni wpływają na samopoczucie?
Ciepłe kolory w sypialni wprowadzą przytulną, swojską i przyjemną aurę, a ponadto:
- wzbudzają poczucie bezpieczeństwa – ciepłe barwy tworzą wrażenie otulenia, intymności i swojskości;
- poprawiają nastrój – poprzez stymulowanie produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, ciepłe barwy pozytywnie nastrajają,
- łagodzą stres – otoczenie w ciepłych barwach pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu;
- pobudzają kreatywność – ciepłe kolory stymulują aktywność umysłową, co o poranku może pobudzać do twórczego działania;
- regulują temperaturę – ciepłe barwy mogą sprawiać, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze, co sprzyja zasypianiu.
Jak widzisz, decyzja o tym, jakie kolory ścian w sypialni wybrać, to nie tylko kwestia estetyki i osobistych upodobań. Umiejętnie dobierając dekoratorską paletę, zapewnisz sobie komfortowe warunki do zasypiania i uprzyjemnisz poranne pobudki.
Witryna szeroka biała STRIBO
Cena regularna: 819,-
Kolorowe ściany w sypialni a percepcja przestrzeni – techniki malowania wpływające na optyczne proporcje
Kolorystyka ścian w sypialni i układ barw mają ogromny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na to, jak postrzegasz przestrzeń. Odpowiednio dobrane kolory i umiejętne rozplanowanie wykończeń powierzchni poprawiają proporcje i optycznie korygują mankamenty pomieszczenia. Oto kilka sposobów, jak możesz wykorzystać oliwkowy kolor ścian do manipulacji wyglądem sypialni:
- pomaluj wszystkie ściany na jasny, rozbielony odcień oliwkowego, a powierzchnie będą odbijać światło, sprawiając, że pomieszczenie wyda się większe;
- na jednej ze ścian zastosuj pionowe pasy w różnych odcieniach oliwkowego, aby optycznie podwyższyć sufit;
- użyj ciemniejszego odcienia oliwkowego, aby stworzyć kameralną, przytulną, atmosferę. W długim, wąskim pokoju pomaluj nim krótsze ściany, aby zrównoważyć proporcje. Dłuższe pokryj jasną farbą. Możesz też na ciemniejszy kolor pomalować ścianę za łóżkiem.
- grę tonacji możesz też wykorzystać do podkreślenia walorów aranżacji. Pomaluj jedną ścianę na intensywniejszy odcień oliwkowego, aby stworzyć focal point lub zastosuj szablony albo tapety z motywami roślinnymi w odcieniach oliwkowego, aby podkreślić głębię i wielowymiarowość wystroju.
Pamiętaj, że kolory ścian w sypialni powinny współgrać z oświetleniem. Naturalne światło może zmienić percepcję koloru oliwkowego w ciągu dnia, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji przetestuj wybrany odcień w różnych porach dnia i przy różnym oświetleniu. Aranżując kolory ścian w sypialni, pamiętaj, że farba może wyglądać zupełnie inaczej niż na próbniku, w zależności od tego, na jakiej ścianie zostanie wykorzystana. Płaszczyzny naprzeciwko okna zwykle będą wydawać się jaśniejsze, a w zakątkach czy wnękach kolor okaże się wizualnie ciemniejszy.
W jakim stylu warto zaaranżować sypialnię ze ścianami w oliwkowym kolorze?
Oliwkowy kolor ścian w sypialni można spotkać w aranżacjach w rozmaitych stylach – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
- Styl skandynawski – połącz oliwkowe ściany z jasnymi, drewnianymi meblami i białymi dodatkami. W centrum ustaw proste łóżko z pojemnikiem, z wezgłowiem z drewna w naturalnym odcieniu. Dodaj tekstylia w tonacji beżowej i w kolorze białym. Na jednej ze ścian powieś dekoracyjne grafiki w cieniutkich ramkach, a w oknie zawieś długie zasłony w ciemnooliwkowym kolorze i organzowe, mlecznobiałe firany.
- Styl boho – zestaw oliwkowy z intensywnymi kolorami: bordo, musztardowym, terakotą. Jedną ze ścian pokryj ciekawą tapetą, np. w etniczne wzory, a resztę pomaluj na jasny odcień oliwkowy. Dodaj makramy, kremowy dywan z krótkim włosiem i poduszki z frędzlami. Wybierz łóżko z drewnianą ramą o bambusowym wybarwieniu oraz jasnobrązową szafę uchylną z lustrem. Na kwietniku koniecznie ustaw zielone rośliny doniczkowe, które podkreślą naturalny charakter projektu.
- Styl klasyczny – połącz oliwkowe ściany z eleganckimi, ciemnobrązowymi meblami. Zdecyduj się na łóżko pikowane z tapicerką w kremowym kolorze, a po obu jego stronach wstaw niskie szafeczki nocne o minimalistycznej formie. Na ścianie powieś lustro w złotej ramie, a w narożniku ustaw złotą lampę podłogową.
- Styl industrialny – pomaluj dwie ściany na szarozielono a dwie na ciemnooliwkowo. Wybierz nowoczesne łóżko z czarną, metalową ramą, drewnianą komodę na metalowych nogach oraz szafę przesuwną z lamelami. Jedną ze ścian możesz urozmaicić wiszącymi metalowymi kwietnikami z soczyście zielonymi roślinami. Przy łóżku, po obu stronach, zamontuj kinkiety w formie reflektorów a w centralnym punkcie umieść czarną industrialną lampę z dekoracyjnymi żarówkami.
- Styl eko – połącz oliwkowe ściany z wyposażeniem o sosnowym wybarwieniu i tekstyliami z naturalnych materiałów. W oknie powieś lniane zasłony, a na łóżku rozłóż grubo plecioną narzutę w mlecznym kolorze. Wybierz meble z wykończeniami z plecionki oraz dekoracje z surowego drewna, szkła i wikliny.
Oczywiście to, na jaki kolor pomalować sypialnię i w jakim stylu ją urządzić zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz wykorzystać oliwkowy odcień jako dominantę lub subtelne uzupełnienie innych kolorów w sypialni. Inspiracji szukaj na portalach dekoratorskich i w sklepach meblowych. Pamiętaj, że kluczem do uzyskania atrakcyjnego efektu jest równowaga.
Jakie barwy i materiały dobrze komponują się z oliwkowymi ścianami?
Sypialnia z kolorem oliwkowym na ścianach może być stonowana i efemeryczna lub wyrazista i oryginalna. Z oliwkowym tłem świetnie współgrają różne odcienie, a każdy z nich zapewnia zupełnie inny efekt wizualny. Kolory komplementarne do oliwkowego to m.in.: odcienie różowego, lawendowy i śliwkowy, beżowy i czekoladowy brąz czy pastelowy niebieski i granatowy. Zgaszony zieleń znakomicie komponuje się z wyposażeniem z drewna, zarówno o jasnym wybarwieniu (dębu i jesionu), jak i ciemnym (orzechowym, mahoniowym), oraz z tekstyliami z naturalnych materiałów: lnu, bawełny, rattanu i wikliny oraz kamienia. Z kolei luksusowe tkaniny, takie jak: aksamit, welur, satyna czy jedwab, wydobywają z oliwkowego odcienia klasę i doskonale odnajdują się w projektach art déco czy glamour.
Oliwkową barwę fantastycznie dopełniają też złote, srebrne, czarne i chromowane detale. Przy dobieraniu dodatków do oliwkowych ścian kieruj się zasadą kontrastu lub harmonii. Kontrastowe zestawienia, na przykład oliwkowy z różem lub fioletem, dodadzą Twojemu wnętrzu dynamiki. Z kolei harmonijna kompozycja z użyciem różnych odcieni zieleni i brązów stworzy spokojną, spójną atmosferę.
Łóżka i szafki nocne
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również