Zmieszczenia na niewielkim metrażu wszystkich niezbędnych w kuchni sprzętów i mebli wcale nie musi oznaczać kompromisów w zakresie estetyki czy funkcjonalności. Doświadczeni projektanci mają wiele sprawdzonych patentów, które udowadniają, że skromny metraż wcale nie jest mankamentem przestrzeni. Podpowiadamy, jak nowocześnie urządzić małą kuchnię.
Jak praktycznie urządzić małą kuchnię? Od tego zacznij projekt
Proces aranżacji kuchni warto rozpocząć od przemyślenia palety barw. Pamiętaj, że jasne optycznie powiększają przestrzeń, więc warto oprzeć projekt małej kuchni na jasnych odcieniach: bieli, pastelach, écru, szarości czy tonacji kremowej. Aby dodać wnętrzu głębi, możesz zdecydować się na jeden mocniejszy akcent kolorystyczny na ścianie lub w postaci uchwytów czy blatu kuchennego. Jasne kolory mogą dominować nie tylko na zabudowie i ścianach, ale również na podłodze.
Kiedy już wiesz, jaka paleta Ci odpowiada, możesz przejść do wyboru mebli: modułowych lub gotowych. Gotowe zestawy mebli kuchennych są łatwo dostępne, ale precyzyjne dopasowanie odpowiedniej zabudowy do wymiarów małej kuchni bywa niemożliwe. Meble kuchenne bazujące na modułach pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie szafek do indywidualnych potrzeb. Tego typu systemy to świetne rozwiązanie w przypadku wnętrz ze skosami czy wnękami oraz tych o nietypowym układzie.
Po wyborze mebli przychodzi pora na zakup sprzętów. Podpowiadamy, że najlepiej zdecydować się na te w zabudowie. Ukryte za frontami szafek kuchennych lodówka, zmywarka czy piekarnik stworzą jednolitą, estetyczną powierzchnię i optycznie powiększą wnętrze.
Jak zaprojektować małą kuchnię, by była funkcjonalna?
Przemyślany system przechowywania to podstawa funkcjonalnej małej kuchni. Szafki kuchenne powinny być pojemne, a ich wnętrze dobrze zorganizowane. Wykorzystaj systemy szuflad z przegródkami, kosze cargo i półki obrotowe, które ułatwią dostęp do przedmiotów schowanych w trudno dostępnych miejscach i w głębi korpusów. Jeśli masz wysoką kuchnię, wykorzystaj przestrzeń aż sufitem, montując segment wysokich szafek lub dwa rzędy niższych.
Miej na uwadze, że szafki wiszące z jasnymi, gładkimi frontami optycznie powiększą przestrzeń, zwłaszcza jeśli fronty będą lakierowane. Podobny efekt zapewnią szklane witryny lub otwarte półki, na których wyeksponujesz atrakcyjne naczynia i dekoracje. Pamiętaj jednak, aby dbać o porządek na otwartych półkach, aby uniknąć wrażenia chaosu.
O funkcjonalności decydują też parametry użytkowe wyposażenia, o czym przekonasz się szczególnie w przypadku blatów kuchennych. Zdecyduj się na takie, które są wykonane z trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Aby zaoszczędzić nieco miejsca, możesz wybrać blat składany lub wysuwany, którego powierzchnię można dopasować w zależności od potrzeb.
Pomysłowe aranżacje małych kuchni – inspiracje projektantów
Szukając inspiracji, warto przejrzeć ciekawe projekty małych kuchni dostępne w magazynach wnętrzarskich i w internecie. Zwróć uwagę na rozwiązania, które sprawdzą się w Twojej kuchni, i dostosuj je do swoich potrzeb i preferencji. Mały metraż wcale nie musi być przeszkodą w stworzeniu funkcjonalnego i zachwycającego wnętrza. Wręcz przeciwnie! W tym kontekście powiedzenie „potrzeba matką wynalazku” zyskuje nowe znaczenie. Nowoczesne projekty promują rozwiązania o niebanalnym designie, które zaskakują praktycznością.
Mała, ale z charakterem – kuchnia w stylu biophilic
Styl biophilic to jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, roślin i elementów inspirowanych naturą. Urządzając małą kuchnię, styl ten można wprowadzić poprzez wykorzystanie drewnianych blatów kuchennych o sosnowym lub orzechowym wybarwieniu oraz szafek kuchennych w odcieniach miętowej zieleni lub kaszmiru. Pomysłem projektantów na ożywienie stonowanego projektu jest pionowy ogród ziołowy na ścianie.
Fridgescaping – eksponuj, co masz!
Jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę niewielka, zainspiruj się trendem fridgescaping i zamiast ukrywać naczynia i akcesoria w szafkach, wyeksponuj je na otwartych półkach lub zawieś na relingach. Eleganckie garnki, patelnie czy przyprawy w ozdobnych słoiczkach staną się elementem dekoracyjnym, dodającym wnętrzu charakteru.
Prostota i funkcjonalność – minimalistyczna kuchnia scandi
Styl skandynawski ma wszystkie cechy architektoniczne adekwatne dla skromnych metrażowo przestrzeni. Jasne kolory optycznie potęgują wrażenie przestronności, proste formy dają efekt ładu i schludności, a praktyczne rozwiązania wpływają na komfort funkcjonowania. Białe minimalistyczne meble kuchenne, sosnowe blaty i backsplash oraz oszczędne dekoracje zaowocują uporządkowaną, przytulną przestrzenią, zachęcającą do rozwijania kulinarnej pasji.
Metaliczne i kolorowe akcenty – twist w prostej aranżacji
Małych pomieszczeń nie zaleca się przeładowywać dekoracjami i ozdobami, co stwarza ryzyko efektu sztywności i sterylności. Na szczęście łatwo można zapobiec takiemu rezultatowi. Wystarczy wykorzystać wyraziste detale. Armatura w odcieniu miedzi lub złota, wyraziste gałki lub uchwyty mebli czy tekstylia w nasyconym kolorze w interesujący sposób przełamią monotonię projektu. To też prosty patent, jak tanio urządzić małą kuchnię. Meble i wyposażenie mogą być przeciętne i minimalistyczne, ponieważ to dodatki i wykończenia będą odpowiadać za atrakcyjność całości.
Jak umeblować małą kuchnię, by była praktyczna?
Szafki kuchenne to najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni. W tej o małym metrażu powinny być wyposażone w systemy, które ułatwią optymalne zagospodarowanie miejsca i dostęp do trudno dostępnych zakamarków zabudowy. Możesz zdecydować się na szafki z szufladami, półkami, koszami cargo i innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca lub zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię z aneksem, możesz zdecydować się na niewielką wyspę, która posłuży jako dodatkowy blat roboczy i miejsce do przechowywania. Pamiętaj jednak, aby zachować odpowiednią odległość między wyspą a pozostałymi meblami, aby zapewnić swobodę poruszania się po kuchni. Jeśli warunki architektoniczne na to pozwalają, dobrym pomysłem jest połączenie kuchni z salonem. W takim scenariuszu wyspa może być subtelną granicą między strefami o odmiennej funkcji.
Sprytne rozwiązania, czyli jak urządzić malutką kuchnię z pomysłem
Jak widzisz, mała kuchnia nie musi być synonimem kompromisów i ograniczeń. Dzięki sprytnym rozwiązaniom i kreatywnemu podejściu możesz wyczarować funkcjonalne i stylowe wnętrze, które będzie Twoim kulinarnym azylem. Projektanci podpowiadają wiele sprytnych pomysłów, dzięki którym i przekształcisz swoją małą kuchnię w ergonomiczne gastronomiczne królestwo.
Meble wielofunkcyjne – to oczywiste, że na małym metrażu najlepiej sprawdzają się multifunkcyjne rozwiązania. Składany stół, który w razie potrzeby zamienia się w blat roboczy czy mobilna wyspa kuchenna na kółkach, która służy jako dodatkowy blat i miejsce do przechowywania, to tylko niektóre z niepozornych mebli o wielu możliwościach.
Wykorzystaj pion – w małej kuchni liczy się każdy centymetr kwadratowy, więc nie zmarnuj żadnego zakamarka: zamontuj wysokie szafki aż po sufit! Jeśli obawiasz się, że wizualnie przytłoczą pomieszczenie, wybierz te z połyskującym, jasnym frontem. I pamiętaj, że dolny segment wcale nie musi być identyczny. Dwukolorowe zabudowy to bardzo silny trend, którym warto się zainspirować. Zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania, kuchnia wyda się wyższa i bardziej przestronna, a nieszablonowy design doda jej wyrazistości.
Szafki cargo – zapomnij o trudnodostępnych zakamarkach w szafkach! Szafki cargo z wysuwanymi półkami pozwolą Ci na łatwy dostęp do wszystkich produktów i akcesoriów.
Organizery do szuflad – kiedy miejsce jest ograniczone, jego dobra organizacja zyskuje na znaczeniu. Łatwiej utrzymasz porządek w szufladach i szafkach, dzięki specjalnym organizerom. Kiedy każda rzecz będzie miała swoje miejsce, optymalnie zagospodarujesz przestrzeń i zwiększysz swój komfort podczas gotowania.
Relingi kuchenne – to element, który bywa niedoceniany, a jest nie tylko niebywale praktyczny, ale i bardzo modny! Zamontuj relingi na ścianie, aby mieć pod ręką najpotrzebniejsze przybory kuchenne, chochle, łopatki, noże, a nawet doniczki z ziołami. Praktycznie i estetycznie!
Składane i chowane akcesoria i wyposażenie – jeśli brakuje Ci miejsca na stół, rozważ zakup składanego stołu lub blatu, który można przymocować do ściany. Po skończonym posiłku po prostu go złożysz, zyskując dodatkową przestrzeń. Podobną praktycznością cechują się też inne akcesoria z możliwością składania, np. kompaktowe krzesła czy modułowe pojemniki.
Półki lub witryny zamiast części szafek – aby wizualnie odciążyć aranżację, zdecyduj się na otwarte półki lub witryny w górnej części zabudowy. Dzięki nim kuchnia wyda się mniej zagracona i wizualnie zyska na dynamice, co doda jej wyrazistości i uatrakcyjni ją.
Wykorzystaj przestrzeń nad lodówką – często zapominamy o przestrzeni nad lodówką, a są to cenne centymetry, których nie warto zmarnować. Zamontuj tam półki lub szafki, gdzie będziesz przechowywać rzadziej używane przedmioty.
Ukryte schowki – wolną przestrzeń w nietypowych miejscach możesz wykorzystać w bardzo kreatywny sposób: tworząc ukryte schowki. Szuflada w cokole szafek lub ukryte półki za frontem to jedne ze sprawdzonych patentów.
Hokery do kuchni
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 199,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również