PL

  • PL
  • CZ
  • SK

Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by niczego w niej nie zabrakło?

Zapomnij o katalogowych inspiracjach i gotowych rozwiązaniach, które nie mają w sobie grama kreatywności. Otwórz się na nowe! I to dosłownie: kuchnia z oknem ma ogromny potencjał, by stać się Twoim ulubionym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu. Zamiast adaptować uniwersalne recepty, zacznij myśleć nieszablonowo, analizuj przestrzeń i stwórz kuchnię z charakterem odpowiadającą Twoim potrzebom. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by niczego w niej nie zabrakło?
x
Szafka stojąca BASIC PLUS BP/D80 dark rockfort hickory

Szafka stojąca BASIC PLUS BP/D80 dark rockfort hickory

398,-
x
Szafka górna wysoka BASIC PLUS BP/G50-92 clay grey

Szafka górna wysoka BASIC PLUS BP/G50-92 clay grey

307,-

Mała kuchnia z oknem – jak wykorzystać jej potencjał?

Nie jest tajemnicą, że odpowiednia aranżacja może sprawić, że nawet niewielka przestrzeń stanie się funkcjonalna i estetyczna. Podobnie jest w przypadku małej kuchni z oknem, która na pierwszy rzut oka może wydawać się dekoratorskim wyzwaniem. Tymczasem łatwo okiełznać to pomieszczenie, wykorzystując zaledwie kilka wnętrzarskich trików.

  • Jasne kolory – optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło, a zatem znakomicie wydobywają walory małego metrażu.

  • Minimalizm – potęguje wrażenie przestronności i ładu i zapobiega efektowi wizualnego chaosu.

  • Proste pionowe szafki do sufitu – pozwalają estetycznie i optymalnie zagospodarować przestrzeń.

  • Składane blaty – są idealne do małych kuchni i gwarantują funkcjonalność bez uszczerbku na estetyce.

  • Oświetlenie – dobrze dobrane oświetlenie może zdziałać cuda. Oprócz głównego źródła warto zainwestować w lampy punktowe.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by niczego w niej nie zabrakło?
x
Regał KAMPO 59,7 cm + komplet szklanych półek INSIDE

Regał KAMPO 59,7 cm + komplet szklanych półek INSIDE

305,-
x
Obraz pejzaż BOAT I 53x73 cm

Obraz pejzaż BOAT I 53x73 cm

119,-
x
Krzesło barowe MARS

Krzesło barowe MARS

199,-

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku, by była funkcjonalna i estetyczna?

Potencjał niedużej kuchni z oknem możesz wykorzystać do maksimum, jeśli dokładnie zaplanujesz układ, traktując przeszklenie jako walor i uwzględniając specyfikę pomieszczenia. Na etapie projektowania dokładnie zmierz wszystkie ściany i zwróć uwagę na rozmieszczenie instalacji. Najlepiej stwórz szkic, na którym zaznaczysz wszelkie wnęki, miejsce, w którym znajduje się okno i wejście. Następnie zastosuj zasadę trójkąta roboczego i określ, gdzie będą znajdować się 3 główne strefy:

  • przechowywania żywności z lodówką,

  • zmywania ze zlewozmywakiem,

  • gotowania z kuchenką.

Strefy te powinny tworzyć kolejne wierzchołki trójkąta, bo właśnie w taki sposób na ogół poruszamy się po kuchni.

Na kolejnym etapie wybierz szafki kuchenne o takiej wysokości i głębokości, by maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza. Górny segment może sięgać do sufitu, by żaden centymetr miejsca się nie zmarnował. Bezpośrednio przy oknie możesz umieścić otwarte półki lub korpus z przeszklonym frontem, aby nieco odciążyć wizualnie zabudowę. Chociaż aranżacje małej, wąskiej kuchni w bloku najczęściej bazują na układzie jednorzędowym, mebli nie musisz ustawiać wzdłuż jednej ze ścian. Zabudowa w kształcie litery L również może się sprawdzić, ponieważ zapewnia intuicyjne przejście jednej strefy w drugą.

Małą, kwadratową kuchnię możesz zagospodarować zabudową w kształcie litery U. W takiej symetrycznej i ergonomicznej przestrzeni łatwo wcielisz w życie zasadę trójkąta roboczego. W takim scenariuszu pod oknem zwykle umieszcza się zlewozmywak, a na końcu jednego z ciągów stolik z krzesłami lub kuchenną wyspę. Jeśli w Twojej małej kuchni okno jest nad zlewem, pamiętaj, by bateria swoją konstrukcją i umiejscowieniem nie utrudniała otwierania okna.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by niczego w niej nie zabrakło?
x
Front drzwi KATANIA 60x76,5 dąb artisan

Front drzwi KATANIA 60x76,5 dąb artisan

260,-
x
Szafka dolna 2-drzwiowa z szufladą T/D90S1 biały połysk

Szafka dolna 2-drzwiowa z szufladą T/D90S1 biały połysk

x
Front drzwi KATANIA 60x76,5 onyx szary

Front drzwi KATANIA 60x76,5 onyx szary

260,-

Idealne meble do małej kuchni z oknem w bloku – gotowa zabudowa czy komponenty modułowe?

Zarówno gotowa zabudowa, jak i kuchenne meble modułowe mają wiele zalet, ale i pewne mankamenty. Pierwsze rozwiązanie jest szybkie i stosunkowo tanie, jednak precyzyjne dopasowanie do konkretnych wymiarów kuchni nie zawsze jest możliwe. Opcje personalizacji też zwykle są ograniczone do wyboru korpusów i frontów. Meble modułowe w tym kontekście mają pewną przewagę Pozwalają na stworzenie kuchni wedle własnego pomysłu i dają dużą elastyczność w doborze komponentów. Możesz dowolnie konfigurować zabudowę z różnych frontów kuchennych, wielu modeli szafek i rozmaitych blatów kuchennych. Aby mieć pewność, że wybrane meble kuchenne będą odzwierciedlały Twoje wyobrażenia i dobrze wpiszą się w układ przestrzeni, skorzystaj z intuicyjnego planera online.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by niczego w niej nie zabrakło?
x
Blat EGGER marmur crystal 348x60 cm

Blat EGGER marmur crystal 348x60 cm

736,-
x
Front drzwi SALSA 45x76,5 biały połysk

Front drzwi SALSA 45x76,5 biały połysk

165,-
x
Front przeszklony ALFRAME 40x76,5 cm szampański

Front przeszklony ALFRAME 40x76,5 cm szampański

290,-

Pomysłowe aranżacje małej kuchni z oknem w bloku

Jak widzisz, mała kuchnia z oknem to szansa na stworzenie wyjątkowej przestrzeni. Oto nasze patenty na stworzenie efektownej aranżacji:

  • Okno jako serce kuchni – wykorzystaj okno jako centralny punkt aranżacji. Możesz np. stworzyć w tym miejscu kącik śniadaniowy z małym stolikiem i krzesłami. Promienie słońca wpadające przez szybę o poranku naładują Cię pozytywną energią i sprawią, że z radością rozpoczniesz każdy dzień.

  • Parapet z potencjałem – nie traktuj parapetu jako zwykłej półki na kwiaty! Przedłuż go i stwórz blat roboczy, zyskując dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków. Możesz też zamienić go w miniogródek ziołowy, by mieć zawsze pod ręką świeże przyprawy. Przy okazji aranżacja zyska na uroku!

  • Magiczne naturalne światło – promienie słońca to bezcenny zasób, który uatrakcyjnia każdą przestrzeń, ale pamiętaj, że w pewnych okolicznościach warto regulować ich intensywność. Zamontuj więc w oknie rolety, żaluzje lub lekkie firanki, które pozwolą Ci regulować ilość światła wpadającego do kuchni. Odpowiednio dobrane osłony będą też oczywiście ozdobą tej przestrzeni.

  • Potęga kolorów – kuchnie z oknem zwykle są jasne i przepełnione światłem, ale jeśli chcesz spotęgować ten efekt, możesz oprzeć aranżację na jasnych barwach. Białe fronty do szafek kuchennych, błyszczące powierzchnie i lustrzane elementy odbijące światło podkreślą przestronność pomieszczenia.

  • Otwarta przestrzeń – jeśli masz taką możliwość, połącz kuchnię z salonem. Taki układ często pozwala przeobrazić dwa ciasne zakątki w przestronne, jasne pomieszczenie o nowoczesnym, eleganckim charakterze. Wyspa kuchenna może wizualnie połączyć strefy o różnych funkcjach i stanowić dodatkowy blat roboczy.

  • Okno horyzontalne – jeśli masz tego typu przeszklenie, wykorzystaj przestrzeń nad nim, montując półki na książki kucharskie lub dekoracyjne drobiazgi albo specjalny reling na doniczki z ziołami. Sprytnie wykorzystasz dostępne miejsce, a przy okazji w niebanalny sposób uatrakcyjnisz aranżację.

Hasła tematyczne: meble kuchenne Kuchnia