Urządzanie wnętrz wiąże się z wieloma emocjami i decyzjami, ale zanim przystąpisz do wyboru idealnego wyposażenia, poświęć kilka chwil na przemyślenie jego specyfikacji. Podjęcie decyzji o tym, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, nie powinno być podyktowane impulsem. W końcu ten element jest montowany na stałe w bacie, a od tego, jaki kupisz zlewozmywak do kuchni, będzie zależała nie tylko prezencja kulinarnego królestwa, ale i funkcjonalność.


Szafka górna przeszklona TAVALI T/G45SL/P biały połysk
Cena regularna: 297,-


Szafka górna przeszklona TAVALI T/G45SL/P biały połysk
Cena regularna: 297,-
Czarny zlew znakomicie komponuje się z ciemnym blatem i czarnymi pochwytami frontów
Jaki zlewozmywak do kuchni warto wybrać i co wziąć pod uwagę przed zakupem?
Aspekty wizualne oczywiście mają znaczenie, ale na pierwszym etapie powinny ustąpić miejsca względom praktycznym. W pierwszej kolejności istotne dla Ciebie powinny być:
- funkcja – od tego aspektu zależy najwięcej. Zastanów się, czy planujesz umieścić w zabudowie zmywarkę i zlew będzie wykorzystywany sporadycznie oraz czy dużo gotujesz i potrzebujesz więcej przestrzeni w tej strefie? Jeśli każdego dnia kilka razy dziennie gotujesz i zmywasz na bieżąco, to jaki wybierzesz zlew kuchenny, istotnie wpłynie na komfort codziennego życia.
- miejsce – możesz wykorzystać zasadę trójkąta roboczego, ale weź też pod uwagę swoje przyzwyczajenia. Jeżeli masz małą kuchnię, nie warto wybierać modelu, który zajmie większość blatu kuchennego. A może meble kuchenne planujesz ustawić także w narożniku? To idealne miejsce na zlew.
- specyfika przestrzeni – metraż kuchni i powierzchnia blatów mają ogromne znaczenie w kwestii doboru wyposażenia. Jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń, raczej nie musisz się ograniczać i możesz rozważyć nawet ulokowanie zlewu na wyspie. W przypadku skromniejszych pomieszczeń zachowaj ostrożność w kwestii rozmiaru – mniejszy model z dodatkowymi akcesoriami może okazać się lepszym wyborem.
Powyższe aspekty to dopiero punkt wyjścia do zawężenia obszaru poszukiwań. Gdy już je określisz, możesz przystąpić do kolejnego etapu procesu pt. jaki zlew kuchenny wybrać. Na pewno musi być solidnie wykonany z wytrzymałych materiałów, mieć praktyczną konstrukcję i być łatwy w utrzymaniu w czystości. Oczywiście powinien też pasować do stylu i kolorystyki kuchennej zabudowy. Prześledźmy zatem po kolei każdy z tych parametrów.
Jaki jest najbardziej praktyczny zlew do kuchni? Przegląd rodzajów
O praktyczności zlewu decydują przede wszystkim: konstrukcja i rozmiar. Wśród dostępnych modeli znajdziesz warianty, które można pogrupować pod względem liczby komór, a więc zlewozmywaki:
- jednokomorowe – to najprostsze modele, które – jak wskazuje nazwa – mają tylko jedną komorę. Zwykle przekłada się to na nieduże gabaryty, a tego typu warianty mierzą ok. 40–45 cm. Są zatem odpowiednie szczególnie do aneksów kuchennych, niewielkich kuchni lub takich, z których korzysta singiel lub osoba gotująca sporadycznie;
- dwukomorowe – ich konstrukcja bazuje na dwóch komorach, co przekłada się na większą funkcjonalność. Mycie i płukanie naczyń jest znacznie łatwiejsze, nawet w przypadku większych garnków, patelni czy misek. Takie modele zwykle mają co najmniej 60 cm, więc są odpowiednie do kuchni, w których do dyspozycji jest więcej miejsca;
- pośrednie – to warianty np. z kilkoma komorami różnej wielkości. Mogą stanowić kompromis między jedno- a dwukomorowym modelem, ale są dostępne również w większych rozmiarach i mogą mierzyć nawet ponad metr szerokości.
Chociaż dodatkowa komora w pierwszej chwili może wydawać Ci się zbędna, weź pod uwagę, ile razy zdarzyło Ci się płukać owoce czy warzywa w wypełnionym naczyniami zlewie? Albo odsączać danie, wylewając wrzątek na brudne naczynia? Te zadania nie należą do najłatwiejszych i mogą mieć przykre konsekwencje. Zlew z dwoma komorami zdecydowanie ułatwia takie czynności i usprawnia proces mycia naczyń. Wylewając wrzątek z ugotowanego makaronu do oddzielnej komory, nie musisz się obawiać, że opryska Cię woda, odbijająca się od powierzchni naczyń albo że gorący strumień uszkodzi np. szklanki nieodporne na wysokie temperatury.
Dostępne zlewozmywaki różnią się nie tylko liczbą i wielkością komór, ale i obecnością ociekacza. Taka dodatkowa powierzchnia przeznaczona do suszenia naczyń zdecydowanie zwiększa wygodę podczas zmywania. Może być obecna zarówno w zlewach jedno-, jaki i dwukomorowych, a jej wymiary bywają różne. To przydatny element, na który bez wątpienia warto zwrócić uwagę.


Dobre zlewy kuchenne – z jakich materiałów mogą być wykonane?
Zastanawiając się, jaki wybrać zlewozmywak do kuchni, nie można pominąć kwestii materiału wykonania. To on decyduje o tym, jak produkt zniesie codzienne użytkowanie, czyszczenie przy pomocy środków chemicznych czy działanie wysokich temperatur. Do najpopularniejszych wariantów należą:
- zlewozmywaki granitowe – prezentują się elegancko i stylowo, a do tego są bardzo trwałe. Nie straszne im uderzenia, wysokie temperatury i chemiczne środki czyszczące. Są odporne na zarysowania, a by zachować ich piękny wygląd, wystarczy regularnie czyścić powierzchnię wodą z płynem do mycia naczyń. Zazwyczaj występują w stonowanych kolorach, np. białym, czarnym, beżowym i szarym;
- zlewozmywaki ceramiczne – są bardzo odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia i zarysowania, ale powierzchnia może się wycierać. Łatwo utrzymać je w czystości i są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych;
- zlewozmywaki stalowe – występują w wariantach ze stali szlachetnej i emaliowanej. Pierwsze są trwałe i łatwe w czyszczeniu, ale też akustyczne. Drugie cechują się nieco mniejszą odpornością na uszkodzenia, a ich powierzchnia z czasem może ulegać matowieniu;
- zlewozmywaki z tworzyw sztucznych – mogą być wykonane z tekalonu, makrolnu (poliwęglanu) czy np. silduranu. Mają gładką powierzchnię, a zachowanie ich w nienagannym stanie nie stanowi wyzwania. Trwałość jest uzależniona od właściwości konkretnego materiału;
- zlewozmywaki szklane – to nowoczesne modele produkowane najczęściej ze szkła hartowanego i granitu (w podstawie). Są trwałe i eleganckie, ale wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ zacieki na gładkiej powierzchni są dość widoczne.
Niestety nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, jaki zlewozmywak jest dobry. Każdy model ma wady oraz zalety i będzie odpowiedni dla użytkowników o nieco innych potrzebach i możliwościach finansowych. Nie bez znaczenia są też oczywiście aspekty wizualne. Każdy materiał prezentuje się bowiem nieco inaczej.
Jakie znaczenie ma sposób montażu zlewu kuchennego?
Chociaż w kuchniach najczęściej można spotkać zlewozmywaki wmontowywane w blat, to nie jest to jedyny wariant dostępny na rynku. W zależności od rodzaju montażu wyróżnia się:
- zlewozmywaki wpuszczane – są montowane w otworze w blacie i obecnie należą do najpopularniejszych. W ich wypadku kluczowe jest idealne wycięcie otworu, by zagwarantować szczelność. Modele mogą być montowane na równi z blatem albo nieco ponad jego poziomem;
- zlewozmywaki nakładane – najczęściej są stosowane w gotowych zestawach kuchennych. Ich montaż jest bardzo prosty: konstrukcję nakłada się na odpowiednio przystosowaną szafkę. Szczeliny są zabezpieczane listwą uszczelniającą;
- zlewozmywaki podwieszane – również są montowane w blacie, ale na równi z nim. Z uwagi na brak krawędzi nie są odpowiednie do blatów z nasiąkliwych materiałów.
Co ważne, przyglądając się różnym modelom zlewozmywaków, zauważysz, że część z nich ma wycięty okrągły otwór. To miejsce, w którym powinna znaleźć się bateria kuchenna. Warto zwrócić na to uwagę, bo jeśli planujesz zamontować ją bezpośrednio w blacie albo w ścianie, zlewozmywak nie powinien mieć otworu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie elementy będą do siebie doskonale dopasowane, możesz zdecydować się na zakup zestawu, tj. zlewozmywaka z baterią.


Biały zlew na białym blacie stworzy elegancki duet ze złotą baterią i złotymi detalami
Jak dobrać zlew do kuchni pod względem koloru, kształtu i rozmiaru?
Kiedy już przeanalizujesz wszystkie wymienione powyżej aspekty, możesz przejść do podejmowana decyzji dotyczących wymiarów, koloru i kształtu zlewozmywaka. Rozmiar najlepiej dobrać do wielkości szafki i w zależności od układu zabudowy oraz dostępnej powierzchni blatu. Zwróć uwagę na informacje zawarte w opisie – producenci zawsze podają wymagane wymiary szafek do montażu.
Kształt zależy od indywidualnego gustu i stylu aranżacji. Zlew wcale nie musi być prostokątny, dostępne są też warianty narożne czy trapezowe. Wybierz ten, który pozwoli optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
W kwestii koloru możliwości jest bardzo wiele. Możesz zdecydować się na klasyczny wariant czarny lub biały, ale do nowoczesnych aranżacji czy projektów industrialnych lub glamour lepiej może pasować model złoty czy stalowy. Oprócz tego na rynku znajdziesz też propozycje szare, beżowe czy granatowe, a większość wariantów jest dostępna w odsłonach z połyskiem i matowych. Jaki zlew do białej kuchni warto dobrać? Jeśli jest urządzona w nurcie glamour, możesz rozważyć złoty, a jeśli ma sznyt prowansalski, do drewnianego blatu możesz dopasować model brązowy. Podczas podejmowania decyzji kieruj się swoim gustem, weź pod uwagę styl aranżacji i… twardość wody. Na ciemnych powierzchniach nieestetyczne zacieki mogą być łatwo dostrzegalne. Rozwiązaniem może być zlewozmywak nakrapiany, na którym zacieki będą nieco mniej widoczne.
Zlewozmywaki i baterie
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również