powrót
Kuchnia w kształcie litery G – maksimum przestrzeni i funkcjonalności
Aż chciałoby się powiedzieć, że ten wpis sponsoruje litera G. Od razu jednak uściślamy: bohaterem nie będą Muppety z Ulicy Sezamkowej, lecz kuchnia. Brzmi zaskakująco? To tylko wrażenie, bo kuchnie w formie litery G cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Są funkcjonalne, komfortowe i niesamowicie eleganckie. Dowiedz się o nich więcej.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Od czego zacząć projekt kuchni w kształcie litery G?
Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda projekt kuchni w kształcie litery G? Uprzedzamy zatem obawy: nie chodzi o pomieszczenie zbudowane na planie G. Kluczowym aspektem jest rozstawienie mebli i sprzętów. To właśnie one tworzą charakterystyczny układ i sprawiają, że wszelkie kulinarne czynności są łatwiejsze.
Dodajmy, że kuchnia w literę G może być zabudowana w najróżniejszy sposób. Obowiązkowym elementem są szafki kuchenne dolne, a górne są rozwiązaniem opcjonalnym – można je umieścić, ale nie ma takiej konieczności. W przypadku niewielkich pomieszczeń często jedną ze ścian zabudowuje się pod sam sufit, co pozwala stworzyć wygodny system schowków, które mieszczą naczynia i produkty spożywcze.
Kuchnia w kształcie G – dlaczego warto zdecydować się na taki układ?
Wiesz już, jak wygląda kuchnia G, czas więc przyjrzeć się jej zaletom. A tych jest całkiem sporo. Przede wszystkim meble kuchenne ustawione w taki sposób doskonale spisują się zarówno na dużym metrażu, jak i w niewielkich pomieszczeniach. Mogą być świetnym rozwiązaniem w nieustawnej, wąskiej kuchni albo w otwartej przestrzeni. W tym ostatnim przypadku układ G może być fantastycznym sposobem na zagospodarowanie wielofunkcyjnego pomieszczenia, w którym znajdują się strefa kuchenna i wypoczynkowa.
Rozstawienie szafek i sprzętów kuchennych w kształt litery G jest bardzo ergonomiczne. W takim układzie nietrudno zachować zasady kuchennego trójkąta roboczego i zorganizować przestrzeń, w której z łatwością można wykonywać wszelkie kuchenne czynności. Nie bez znaczenia jest możliwość zamontowania wielu szafek i zagospodarowania ich według własnych potrzeb.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery G?
Zdecydowanie najprostsza i zarazem najprzyjemniejsza jest aranżacja dużej, kwadratowej kuchni w kształcie litery G. Wówczas korpusy kuchenne – dolne i opcjonalnie górne można ulokować dookoła, na środku pozostawiając miejsce na półwysep z płytą grzewczą, zlewem i blatem.
W przypadku dużego metrażu masz pełną dowolność, jeśli chodzi o meble kuchenne. Oznacza to, że możesz wybrać po prostu takie, jakie najbardziej Ci się podobają. Jasne fronty i ciemne blaty kuchenne, a może odwrotnie? Tylko od Ciebie zależy, jak ostatecznie będzie wyglądać Twoja kuchnia. Podpowiadamy, że rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest zabudowa sprzętów kuchennych. Dzięki temu kuchnia będzie spójna i bardzo elegancka, co ma szczególne znaczenie, jeśli jest ona częścią otwartej przestrzeni.
Praktycznie i z pomysłem – jak urządzić małą kuchnię w kształcie litery G?
Nieco większym wyzwaniem jest aranżacja małej kuchni w kształcie litery G. Największym problemem jest w tym przypadku odległość między szafkami a półwyspem. Pamiętaj, że powinna być tak dopasowana, aby można było swobodnie poruszać się po centralnej, zabudowanej części pomieszczenia.
Rozwiązanie takie ma jednak ogromną zaletę – półwysep możesz zaaranżować jako stół kuchenny, zyskując wygodną przestrzeń roboczą. A kiedy już uporasz się z przygotowywaniem posiłków, wystarczy, że dostawisz do niego hokery i zasiądziesz z rodziną czy przyjaciółmi, delektując się potrawami i emocjonującą rozmową. Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie w półwyspie szafki na trunki. Dzięki temu nawet na niewielkiej przestrzeni urządzisz luksusową kuchnię w kształcie litery G z barkiem.
Nasza rada: jeśli masz do dyspozycji niewielki metraż i zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w kształcie litery G, możesz rozważyć meble kuchenne pod sam sufit. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz przestrzeń i zyskasz miejsce na wszystko, czego potrzebujesz do przyrządzania jedzenia. W narożnych szafkach możesz zamontować praktyczne systemy obrotowe, które świetnie sprawdzą się na naczynia o nieregularnej formie – na przykład garnki i patelnie.
Wąska kuchnia w kształcie litery G – jak funkcjonalnie zagospodarować nieustawne pomieszczenie?
Omawiana zabudowa znakomicie zda egzamin także w przypadku wąskiej, długiej kuchni. Ustawienie mebli w kształt litery G sprawi, że będziesz mieć do dyspozycji wiele szafek i jednocześnie zyskasz przestrzeń roboczą. W tym przypadku na półwyspie najlepiej jest zamontować zlewozmywak albo płytę grzewczą. Z kolei piekarnik może znaleźć się w wąskim słupku na jednej ze ścian.
W części poza ścisłym „centrum dowodzenia” możesz natomiast ustawić niewielki stolik – najlepiej rozkładany – oraz krzesła. Dzięki temu zyskasz kącik do spotkań z przyjaciółmi albo pogaduszek z bliskimi. Część kuchenna będzie dosłownie w zasięgu dłoni, więc błyskawicznie doniesiesz potrawy na stół, a przygotowując je, utrzymasz kontakt wzrokowy z rozmówcami.
Wąska kuchnia w kształcie litery G może wydawać się przytłaczająca. Jest jednak na to sposób! Wystarczy, że wybierzesz jasne fronty do szafek kuchennych. Podobają Ci się ciemne meble? A zatem postaw na korpusy kuchenne w nasyconym kolorze i fronty wykonane z mlecznego szkła, które pięknie odbijają refleksy światła i dzięki temu wizualnie poszerzają pomieszczenie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Kuchnia w kształcie litery G z oknem narożnym – na co zwrócić uwagę podczas jej urządzania?
Masz kuchnię z oknem narożnym? W takim przypadku nie ma lepszego projektu niż ustawienie szafek w kształcie litery G. Taka zabudowa pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń pod oknem. Dodatkowo sprawi, że aranżacja będzie elegancka i spójna. Jak widzisz – kuchnia w kształcie litery G z oknem narożnym to świetny pomysł.
Pamiętaj jednak o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejszą z nich jest to, aby nie umieszczać płyty grzewczej w pobliżu okna. Dlaczego? Ponieważ kiedy je otworzysz, podmuch wiatru może przeszkadzać w gotowaniu, a w przypadku płyty gazowej – nawet rozniecić ogień. Nie wspominając o tym, że w tarapatach mogą znaleźć się firanki czy rolety okienne. Niezbyt dobrym pomysłem jest też umieszczenie w narożu z oknem zlewozmywaka, ponieważ bateria może przeszkadzać w otwieraniu okna.
Miejsce przy oknie narożnym jest wręcz stworzone do tego, aby zaaranżować tam blat roboczy. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest fakt, że przygotowując posiłki w dzień, będziesz mieć stały dopływ światła dziennego, czyli tego, które jest najlepsze dla Twojego wzroku.
Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli jednak urządzisz ją w kształcie litery G, będzie dodatkowo elegancka, przytulna i stanie się sercem Twojego domu.
Hokery do kuchni
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
199,-
Cena najniższa: 299,-
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
129,-
Cena najniższa: 149,-
Cena regularna:
Cena regularna: 199,-
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
199,-
Cena najniższa: 299,-
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-
WYPRZEDAŻ
DOSTAWA GRATIS
149,-
Cena najniższa: 159,20
Cena regularna:
Cena regularna: 199,-
Przeczytaj również
Kuchnia biała z drewnem – inspiracje, dzięki którym wprowadzisz do Twojego domu ponadczasowy styl
Czy to możliwe, by modna kuchnia była jednocześnie ponadczasowa? Oczywiście! Wystarczy postawić na nieśmiertelne koncepty, które nie tracą na uroku mimo upływu lat. Biel...
Kuchnia przy oknie: stwórz przestrzeń pełną światła i inspiracji kulinarnych
Dawno już minęły czasy, kiedy przestrzenie pod oknami w domach i mieszkaniach pozostawały niezagospodarowane. Dziś wiele osób chętnie sięga po nowoczesne rozwiązania, pozwalające...
Beton w kuchni – inspiracje, które odmienią Twoje wnętrze
Marzy Ci się nowoczesna, oryginalna kuchni, która będzie wyróżniać się na tle typowych aranżacji? Beton w kuchni to trend ostatnich sezonów. Ten surowy materiał, kojarzony...
Kuchnia wzdłuż jednej ściany – proste linie, wielkie możliwości!
Jak stworzyć projekt ergonomicznej i przestronnej kuchni, w której nie zabraknie miejsca do przechowywania, a codzienne gotowanie będzie samą przyjemnością? Ciekawym rozwiązaniem...
Mała kuchnia w stylu hampton – urządź niewielką przestrzeń w stylu nadmorskiej rezydencji
Marzysz o kuchni rodem z nadmorskiej rezydencji na Long Island, ale dysponujesz niewielkim metrażem? Nic straconego! Styl hampton świetnie sprawdzi się również w małych wnętrzach....
Gdzie umieścić zmywarkę w kuchni? Przegląd możliwych rozwiązań
Niemal każdy, kto chociaż raz miał zmywarkę, nie wyobraża sobie bez niej życia. Nie da się ukryć, że możliwość przerzucenia mycia stosu naczyń na urządzenie jest po prostu...
Zielona kuchnia – zaproś świeżość i naturę do swojego wnętrza
Ciemnozielona kuchnia może przywodzić na myśl zarówno prestiżowe wnętrza wielkomiejskich apartamentowców, jak i przytulną chatkę, ciepłą, przyjazną i pachnącą ziołami. Inspiracje...
Kuchnia z lodówką wolnostojącą – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Lodówka od wielu lat dzierży tytuł królowej kuchni. I słusznie, bo przecież trudno wyobrazić sobie, że mogłoby jej zabraknąć. Podczas aranżacji pomieszczenia często pojawia...
Jak odkamienić czajnik? 4 domowe sposoby
Trudno delektować się aromatyczną kawą czy herbatą, kiedy na jej powierzchni pływają białe, mało zachęcające odłamki. Osadzający się kamień to największy wróg czajników –...
Projekty kuchni z wyspą – od czego zacząć projektowanie wymarzonej kuchni?
Wyspa kuchenna to w najprostszej formie dodatkowy moduł składający się z korpusu i blatu. Najczęściej ma kształt prostokąta lub kwadratu i nie przylega do ściany. Może stykać...