Przechowywanie w łazience – pomysły na organizację małej przestrzeni
Zgodzisz się, że łazienka to najbardziej wielozadaniowe pomieszczenie w domu? Poza toaletą pełni funkcję salonu piękności, pralni, a czasem małego magazynu na kosmetyki i detergenty. Nie byłoby w tym oczywiście nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że łazienki w większości przypadków cechują się niewielkim metrażem. Jak zorganizować przestrzeń, aby była estetyczna i komfortowa w użytkowaniu?
Odpowiednie przechowywanie w małej łazience – dlaczego jest ważne?
Podstawą dobrego wyglądu i wygody korzystania z łazienki wcale nie jest ogromny metraż pomieszczenia. Jest nim… porządek! A w jego utrzymaniu pomagają ciekawe pomysły na przechowywanie w łazience. Chyba zgodzisz się, że wszędzie porozstawiane kosmetyki, akcesoria i środki czystości są kiepskim sposobem na to, aby zaprezentować łazienkę w odpowiednim świetle?
Pomyślisz: łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Bo kiedy ma się jedynie kilka metrów przestrzeni, miejsce kurczy się wprost proporcjonalnie do liczby rzeczy, które trzeba w niej zmieścić. Spokojnie, dziś masz do dyspozycji naprawdę różne rozwiązania: od funkcjonalnych mebli łazienkowych, przez praktyczne półki, na organizerach kończąc. Wszystkie są po to, aby przekonać się, że nie taka straszna mała łazienka, jak ją malują.
Organizacja małej łazienki – od czego zacząć?
Zanim jednak przejdziesz do wcielania sprytnych tricków w życie, pomyśl, co dokładnie musi zmieścić się w Twojej łazience. Wiele miejsca można zaoszczędzić już na etapie projektowania lub wyposażania łazienki. Jeśli dysponujesz naprawdę małym metrażem, zastanów się nad zamianą wanny na kabinę prysznicową. Najlepiej sprawdzi się model z drzwiami przesuwnymi lub zasłonką, pozwalający wykorzystać wolne miejsce np. do przechowywania kosmetyków w łazience.
Oczywiście organizacja małej łazienki nie kończy się na wannie lub prysznicu. Zwróć uwagę na umywalkę. Modele nablatowe lub te na kolumnie wyglądają naprawdę świetnie. Równie elegancko prezentują się też umywalki z szafką. Ich dodatkowym atutem jest to, że pozwalają ukryć drobiazgi, dla których zwykle trudno jest wygospodarować miejsce, czyli np. artykuły higieniczne, pasty do zębów czy maseczki do twarzy.
Podpowiadamy, że kiedy w grę wchodzi mała łazienka, warto zastanowić się nad tym, czy wstawiać do niej pralkę. Możesz sięgnąć po kompaktowe rozwiązanie ładowane od góry. Dobrym pomysłem jest także przeniesienie pralki do kuchni albo holu sąsiadującego z łazienką. Oczywiście o ile technicznie istnieje taka możliwość.
Organizacja szafek łazienkowych – jakie modele wybrać, aby urządzić funkcjonalną przestrzeń?
Samo wygospodarowanie miejsca nie wystarczy, by uporać się z problemem przechowywania w małej łazience. Konieczne są do tego rozwiązania, które pozwolą ukryć to, co po prostu nie powinno stać na widoku. W tej roli pierwszorzędnie sprawdzają się szafki łazienkowe. Przez wiele lat niedoceniane, dziś powracają w wielkim stylu. Szeroki wybór modeli umożliwia optymalne dopasowanie do specyfiki pomieszczenia i gustu domowników.
O jednej z szafek łazienkowych, czyli tej, którą mocuje się pod umywalką, już wspomnieliśmy. Pamiętaj jednak, że na niej pomysły się nie kończą. Wręcz przeciwnie. Przemyślana organizacja mebli łazienkowych pozwoli dojść do wniosku, że pomieszczenie jest niemal z gumy. Ty też zdziwisz się, ile rzeczy można pomieścić na kilku metrach kwadratowych.
Jednym z rozwiązań, które cieszą się największą popularnością, są wiszące meble łazienkowe. Zwykle mają niewielką głębokość, więc zajmują mało miejsca. Można zamocować je przy kabinie prysznicowej, a nawet nad sedesem. To jeden z najlepszych pomysłów na przechowywanie kosmetyków w małej łazience. W szafkach zmieszczą się perfumy, kremy, pasty do zębów, szampony, żele pod prysznic, ściereczki, rękawiczki do sprzątania i mnóstwo innych produktów. Podpowiadamy, że ciekawą opcją są warianty z lustrem, czyli rozwiązania 2 w 1. Ich dodatkowym atutem jest to, że powiększają optycznie przestrzeń.
Jeśli natomiast po wyposażeniu łazienki pozostało w niej trochę miejsca, warto rozważyć wybór szafki typu słupek. Zwykle są to wąskie modele, którymi łatwo dopełnić aranżację. W słupkach można ukryć bardziej „gabarytowe” przedmioty – pojemniki z kapsułkami do prania, proszki i płyny do płukania tkanin, środki do czyszczenia czy zapasy papieru toaletowego. Jeśli istnieje taka opcja, można wybrać wiszącą szafkę słupek. Taki model ułatwia codzienne sprzątanie i pozwala rozłożyć na podłodze dywaniki łazienkowe.
Pomysły na przechowywanie w łazience: niezastąpione półki na kosmetyki
Pomysły na przechowywanie w łazience nie kończą się na meblach. Znakomitym sposobem na funkcjonalną organizację przestrzeni w łazience są także dobrze wszystkim znane półki. Mogą być zamocowane pod lustrem albo w rogach pomieszczenia. Pozwolą wyeksponować eleganckie flakony z perfumami i sprawią, że zawsze będziesz mieć pod ręką kosmetyki, których potrzebujesz w danej chwili. Ale uwaga! Półki nie są odpowiednie do przechowywania produktów „na zapas”, ponieważ wówczas mógłby zapanować w łazience bałagan.
Zastanawiasz się, jak zamontować półki w łazience bez wiercenia i robienia dziur w płytkach? Otóż jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy, że sięgniesz po specjalne półki z przyssawkami. Ich zamocowanie zajmuje dosłownie kilka minut. Wszystko, co trzeba zrobić, to wyczyścić i odtłuścić ścianę, a następnie „przylepić” do niej półkę. Do wyboru masz klasyczne rozwiązania, a także warianty narożne. Podpowiadamy, że te ostatnie doskonale sprawdzą się również w kabinie prysznicowej.
Przechowywanie w małej łazience: półki stojące
Wiszące półki na przyssawki to oczywiście jeden z najlepszych sposobów na odpowiednią organizację małej łazienki. W dodatku nie wymaga remontu i dużych nakładów finansowych, więc wydaje się rozwiązaniem niemal idealnym. Pamiętaj jednak o tym, że na półkach mocowanych na przyssawki można ustawić lekkie i nieduże przedmioty. Szampon, dezodorant czy żel do mycia będą jak najbardziej odpowiednie. Ale przecież w łazience trzeba też znaleźć miejsce na płyn do podłóg, proszek do prania czy detergenty do ceramiki.
Z pomocą przychodzą stojące półki łazienkowe. Mają ażurową budowę, więc nie przytłaczają aranżacji. I, co ważne, są mobilne. Zatem jeśli zaistnieje taka konieczność, łatwo przestawisz je w inne miejsce. Tym bardziej że wiele modeli jest wyposażonych w kółka, co ułatwia manewrowanie w przestrzeni. Półki stojące są dostępne w wielu rozmiarach, więc z pewnością znajdziesz model, który pozwoli Ci zagospodarować nawet najmniejszy wolny kąt w łazience.
Pomysły na przechowywanie w łazience – akcesoria do zadań specjalnych
Być może domyślasz się, że w ergonomicznie zaprojektowanej przestrzeni muszą też znaleźć się praktyczne akcesoria łazienkowe. To z reguły drobiazgi, które zajmują niewiele miejsca i niewiele kosztują, ale potrafią sprawić, że w pomieszczeniu w mig zagości porządek. O jakich rozwiązaniach mowa?
Przede wszystkim o pojemnikach na kosmetyki. Zwykle mają postać eleganckich pudełek wykonanych z trwałego, syntetycznego tworzywa albo ceramiki. Dzięki temu są odporne na panoszącą się w łazience wilgoć. Co więcej – chronią przed nią ukryte w nich produkty. Do wyboru masz warianty transparentne albo nieprzezroczyste. A jeśli szukasz sprytnego sposobu na przechowywanie kosmetyków do makijażu, zwróć uwagę na funkcjonalne organizery z przegródkami. To prawdziwi mistrzowie porządku w swojej kategorii.
Zastanawiasz się, jak przechowywać kosmetyki na wannie? Wiele osób po prostu rozstawia je na jej krawędziach. Powiedzmy sobie jednak szczerze – rozwiązanie takie jest zupełnie niepraktyczne, ponieważ podczas kąpieli butelki z szamponami, odżywkami i żelami do mycia zwyczajnie spadają z wanny. A dodatkowo tworzą bałagan i utrudniają sprzątanie. Z myślą o miłośnikach porządku i funkcjonalnych akcesoriów powstały półki na wannę. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się modele metalowe. Dziś prawdziwym hitem są półki łazienkowe bambusowe. Jeśli zaprosisz je do swojego pomieszczenia, już nigdy nie będziesz zastanawiać się, gdzie postawić szampon, myjkę albo tubkę z pastą do zębów. Wszystkie te drobiazgi, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znajdą dla siebie wygodne miejsce.
Sposoby na przechowywanie w łazience – co zrobić z rzeczami, które muszą pozostać w zasięgu ręki?
Na koniec pomyśl także o rzeczach, które po prostu trzeba przechowywać pod ręką. Mowa o ręcznikach, papierze toaletowym czy mydle do rąk. Dla nich też trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, jeśli chcesz, aby łazienka wyglądała elegancko i była przestrzenią komfortową w użytkowaniu.
Ręczniki możesz zawiesić na odpowiednich haczykach. Co więcej, jeśli masz problem z wygospodarowaniem na nie miejsca, może dobrym pomysłem byłoby zamocowanie wieszaków na drzwiach łazienkowych? Koniecznie sięgnij po relingi – rozwieszone na nich ręczniki szybciej wyschną.
Zadbaj także o to, aby w Twojej łazience pojawił się stylowy uchwyt na papier toaletowy. Mogą być mocowany do ściany – również na przyssawkach – albo mieć formę stojaka. Na koniec wybierz pojemnik na mydło i szczotkę do WC. Jeśli wszystkie akcesoria będą utrzymane w tym samym stylu, stworzysz nie tylko funkcjonalną, ale też spójną aranżację łazienki. Czy nie o to właśnie chodzi?
Powierzchni małej łazienki nie można rozszerzyć. Ale można zagospodarować ją w taki sposób, aby pomieścić na niej jak najwięcej przedmiotów i jednocześnie zadbać o porządek. Kierując się zasadą mówiącą, że czasem najprostsze pomysły są najlepsze, sięgnij po odpowiednie meble i akcesoria. A przekonasz się, że organizacja małej łazienki wcale nie jest trudnym wyzwaniem, lecz czystą przyjemnością!
Meble łazienkowe
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również