Chociaż do sprzątania łazienki trudno podejść z entuzjazmem, jest to pomieszczenie, które powinno lśnić czystością. Powodem są nie tylko względy estetyczne, ale także zdrowie domowników. Co zatem zrobić, aby czynność ta nie spędzała snu z powiek i nie psuła humoru? Grunt to dobra organizacja pracy i wybór odpowiednich środków. Poznaj sposoby na szybkie i łatwe sprzątanie łazienki.
Sprzątanie łazienki – porady dotyczące organizacji przestrzeni
Zanim przejdziemy do sprzątania łazienki krok po kroku, wspólnie zastanowimy się, co zrobić, aby ułatwić sobie tę nie do końca czystą przyjemność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Zgodzisz się, że o wiele łatwiej jest doprowadzić do porządku pomieszczenie, w którym nie piętrzą się kosmetyki, pod nogami nie plączą się środki czystości, a ręczniki nie okupują ścian prysznica czy rantów wanny.
W dobrze zagospodarowanej łazience wszystko ma swoje miejsce. I to niekoniecznie na widoku. Od lat ogromną popularnością cieszą się meble łazienkowe. Są projektowane w taki sposób, aby zmieściły się nawet w niewielkiej przestrzeni. Zajmują niewiele miejsca i jednocześnie pozwalają ukryć kosmetyki, artykuły higieniczne czy detergenty. Co ciekawe, można znaleźć wśród nich modele 2 w 1, czyli z lustrem. Podpowiadamy, że zdecydowanie najlepszym wyborem są wiszące szafki łazienkowe umożliwiające bezproblemowe umycie posadzki.
Jeśli chcesz ułatwić sobie sprzątanie, zwróć uwagę nie tylko na meble, ale i akcesoria łazienkowe. Półki na przyssawki wyeksponują produkty, które chcesz mieć zawsze pod ręką. Półka na wannę ułatwi mycie ceramiki, ponieważ błyskawicznie zdejmiesz ją, a po wyczyszczeniu wanny z powrotem na niej umieścisz. Dzięki temu oszczędzisz czas potrzebny na przestawianie kosmetyków. Z kolei półki stojące na kółkach, jeśli zaistnieje potrzeba, w mig wyjadą z łazienki i pozwolą łatwo umyć podłogę.
Zanim przystąpisz do sprzątania łazienki, naszykuj sobie potrzebne przybory
Wiesz już, jak zorganizować przestrzeń, aby była bardziej przyjazna do czyszczenia. Czas więc zakasać rękawy i zabrać się za mycie łazienki. Zanim jednak sięgniesz po ściereczkę, przygotuj sobie wszystko, co niezbędne do sprzątania. Dzięki temu uporasz się z nim na jednym oddechu. Jeśli nie będziesz odrywać się od pracy, aby poszukać albo – co gorsza – pójść do sklepu po potrzebne środki czystości czy akcesoria, czyszczenie łazienki zajmie o wiele mniej czasu.
Na początek zastanów się, jakich przyborów będziesz potrzebować do czyszczenia łazienki. W standardowym komplecie perfekcyjnej pani domu powinny się znaleźć:
- ściereczki – pamiętaj, aby przygotować co najmniej dwie – jedną do czyszczenia sedesu oraz drugą do pozostałej ceramiki i sprzętów;
- gąbka – znacząco ułatwi umycie wanny, kabiny prysznicowej i łazienki;
- wiaderko z wodą oraz mop – niezbędne do umycia podłogi;
- odkurzacz – opcjonalnie, jeśli przed myciem, wolisz odkurzyć podłogę;
- rękawiczki – dla ochrony skóry na dłoniach.
Czym sprzątać łazienkę? Domowe środki: czysty zysk dla portfela i środowiska
Wiesz już, jakie przybory są potrzebne do czyszczenia, czas więc odpowiedzieć sobie na jedno z najważniejszych pytań: czym wyczyścić łazienkę? Pomyślisz pewnie, że to żaden problem, bo sklepowe półki dosłownie uginają się pod ciężarem detergentów. Do wyboru są środki w spreju, w płynie, w proszku, a także rozmaite mleczka. Pamiętaj jednak o tym, że większość z nich to agresywne detergenty, które niekorzystnie wpływają na zdrowie i na środowisko naturalne.
Rosnąca świadomość ekologiczna sprawiła, że obecnie wiele osób sięga po domowe sposoby na sprzątanie łazienki. Powód: są nie tylko nieszkodliwe, ale o wiele tańsze. A zatem dbają o kondycję domowników, przyrodę i rodzinny budżet. Czy można chcieć więcej?
Ocet do sprzątania łazienki to zdecydowanie preparat numer jeden. Ma właściwości niszczące drobnoustroje. A dodatkowo po mistrzowsku rozprawia się z kamieniem z mydła i wody oraz osadami. Co więcej, roztwór wody z octem w proporcjach 50:50 pozostawia lśniące powierzchnie ceramiki i armatury łazienkowej. Niweluje też nieprzyjemne zapachy. Możesz umyć nim wannę, umywalkę, kabinę prysznicową, sedes, a nawet lustro, ściany i podłogi. Ale uwaga! Ocet nie jest odpowiedni do czyszczenia marmuru i granitu.
Odpowiedzią na pytanie, czym sprzątać łazienkę, jest również soda oczyszczona. Jeśli połączysz ją z octem lub kwaskiem cytrynowym, uzyskasz naprawdę skuteczną broń w walce z zanieczyszczeniami i bakteriami. Taki domowy preparat doskonale sprawdzi się do umycia mocno zabrudzonej wanny i umywalki, a także wnętrza sedesu.
Jak dobrze posprzątać łazienkę krok po kroku?
Wiesz już, jakie przybory i środki są potrzebne do czyszczenia łazienki. Połowa sukcesu za Tobą. Teraz czas na odpowiednią organizację pracy. Chcesz jak najszybciej uporać się ze sprzątaniem łazienki? Porady, jak zrobić to krok po kroku mogą okazać się na wagę złota, ponieważ sprawią, że unikniesz powtarzania tych samych czynności. A zatem do dzieła!
Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, jest spryskanie wanny, kabiny prysznicowej oraz sedesu środkiem do czyszczenia i pozostawienie go na powierzchni na kilka minut. Jeśli używasz domowych, ekologicznych preparatów, przelej je do butelki z atomizerem – w ten sposób ułatwisz sobie pracę. W tym czasie możesz wynieść kosmetyki i akcesoria stojące na widoku. To także dobry moment na to, aby wynieść półkę – stojącą albo na wannę.
Drugim krokiem jest dokładne wyczyszczenie ceramiki i armatury. Możesz to zrobić za pomocą gąbki, a następnie wypłukać preparat czyszczący, używając do tego miękkiej ściereczki. Pamiętaj, aby przetrzeć lustro oraz ściany – zwłaszcza miejsca przy umywalce, wannie albo kabinie prysznicowej.
Trzeci krok to odkurzenie podłogi. Jeśli masz dywaniki łazienkowe, pamiętaj, że regularne odkurzanie jest kluczem nie tylko do czystości, ale do tego, aby jak najdłużej cieszyć się ich miękkością oraz urokiem. Na sam koniec umyj posadzkę. Widzisz jak prosto? Wystarczy naprawdę kilka chwil, aby łazienka lśniła czystością!
Generalne sprzątanie łazienki – potężne wyzwanie czy bułka z masłem?
Utrzymanie czystości na co dzień nie jest wielkim wyzwaniem, podobnie jak generalne sprzątanie łazienki – o ile będziesz wykonywać je regularnie. Poza przygotowaniem odpowiednich akcesoriów i preparatów czyszczących konieczne jest, aby pamiętać o czynnościach, których nie wykonuje się przy regularnym czyszczeniu łazienki. O czym mowa?
Zastanawiasz się, jak dobrze posprzątać łazienkę? Zacznij od dokładnego wyczyszczenia fug. Potrzebne będą do tego: miękka szczoteczka i odpowiedni preparat. Jeśli wybierasz domowe środki, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i octu lub kwasku cytrynowego czy soku z cytryny. Jest bardzo skuteczna, więc z zadaniem uporasz się szybciej, niż się spodziewasz.
Przy generalnym sprzątaniu łazienki pamiętaj też o umyciu lamp oraz wywietrzników. Poświęć chwilę drzwiom i futrynom. Jeśli masz różne akcesoria łazienkowe – półki na przyssawki, półki na wannę czy modele stojące, wiedz, że one też będą potrzebować chwili uwagi. Wyczyść je i pozostaw do wyschnięcia. To samo dotyczy pojemników i organizerów na kosmetyki. Kąpiel raz na jakiś czas z pewnością wyjdzie im na dobre. Pamiętaj także o umyciu grzejnika i upraniu dywaników łazienkowych.
Co zrobić, żeby efekt sprzątania łazienki utrzymał się na dłużej?
Wiesz już, jak sprzątać łazienkę. A co zrobić, żeby efekt utrzymał się dłużej niż przez jeden dzień? Oczywiście dbać na co dzień o porządek. Rolka po papierze toaletowym waży naprawdę niewiele, więc każdy z domowników może ją wyrzucić. Kosmetyki wcale nie muszą być rozrzucone na pralce – wystarczy kilka sekund, aby włożyć je do odpowiedniego pojemnika. Ręczniki z kolei koniecznie trzeba rozwiesić po każdym użyciu – w przeciwnym razie, oprócz tego, że będą tworzyć bałagan, staną się siedliskiem pleśni, drobnoustrojów i nieprzyjemnego zapachu.
A skoro już mowa o zapachu: pamiętaj, że łazienka, w której roztacza się piękny aromat, wydaje się… bardziej czysta. O piękny zapach w pomieszczeniu możesz zadbać na kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest sięgnięcie po specjalne dyfuzory, patyczki i świece zapachowe. Ale uwaga! Większość z nich nie jest przeznaczona do używania w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli więc masz łazienkę z oknem – regularnie wietrz pomieszczenie. W innym przypadku postaw na ekologiczne, domowe produkty zapachowe.
Co masz do wyboru? Ciekawym pomysłem może być przygotowanie płóciennych woreczków wypełnionych pachnącymi ziołami – również takimi, których używasz w kuchni. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać samodzielnie potpourri. Dla utrzymania zapachu możesz regularnie skrapiać kompozycję ulubionym olejkiem eterycznym. Dodatkowy plus: zyskasz ciekawą ozdobę do łazienki.
Nie zapominaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Utrzymująca się wilgoć to pierwszy krok do tego, aby w łazience pojawiła się pleśń. Walka z nią wcale nie jest przyjemna. Istotną kwestią jest także regularna kontrola wyciągów i wywietrzników.
Mamy nadzieję, że od dziś jej sprzątanie może nie będzie czystą przyjemnością, ale z pewnością stanie się o wiele łatwiejsze. Bo czasem znajomość kilku sprytnych tricków po prostu ułatwia życie.
Meble do łazienki
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również