Kuchnia w stylu angielskim – czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?
Marzysz o kuchni rodem z brytyjskiej posiadłości – takiej, w której unosi się zapach świeżo upieczonego puddingu, a na półkach piętrzą się porcelanowe filiżanki w kwiatowe wzory? Poznaj sekrety angielskiej estetyki i stwórz wnętrze, które przeniesie Cię wprost do wiktoriańskich domów! Oto jak urządzić kuchnię w stylu angielskim.
Kwintesencja elegancji i przytulności, czyli kuchnia w stylu angielskim – inspiracje prosto z Albionu
Styl angielski w kuchni ma swoje korzenie w tradycjach arystokratycznych domów z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. W tamtych czasach kuchnie – choć skryte przed wzrokiem gości jako miejsce pracy służby – były sercem posiadłości, prawdziwą pracownią kulinarnych rytuałów. To tam powstawały wykwintne dania i desery. Kucharze z pietyzmem przygotowywali arystokratyczne jedzenie, od soczystych pieczeni z wołowiny i jagnięciny, przez duszone ziemniaki z groszkiem, aż po słodkie desery owocowe. Każda z tych potraw była prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej, odzwierciedlającym bogactwo i splendor angielskich rezydencji.
Kuchnie stanowiły przestrzeń pełną uroku i charakteru. Łączyły w sobie elegancję i przytulność, a wszystko to dzięki obecności naturalnych materiałów, mebli o klasycznych formach, szacunku do tradycji rzemieślniczej oraz dbałości o najdrobniejsze detale. Przypomnij sobie kadry z kuchni w serialu „Downtown Abbey”, w której pani Patmore przygotowywała wykwintne dania. A może coś nowszego? Bardzo proszę: urocza kuchnia Bridget Jones. Co je łączy? Otwarte półki, jasne fronty krzyżujące się w kształt litery X, charakterystyczne retro gałki meblowe, miedziane garnki, rustykalne tekstylia, patchworkowe poduszki – wszystko to tworzy atmosferę ciepła i swojskości.
Filmowe wnętrza to prawdziwa kopalnia pomysłów, ale skąd jeszcze czerpać inspiracje do urządzenia kuchni w stylu angielskim? Najlepszym źródłem będą oczywiście wnętrza z samej Anglii. Przejrzyj magazyny wnętrzarskie, blogi i konta na Instagramie prowadzone przez Brytyjczyków, np. znaną kucharkę Nigellę Lawson. A może wkrótce będziesz miała okazję odwiedzić Londyn czy inny angielski zakątek? W takim razie koniecznie zajrzyj do tamtejszych domów i pubów. Gwarantujemy, że wrócisz z głową pełną pomysłów na swoją wymarzoną kuchnię!
Kuchnia w stylu angielskim z wyspą – centrum kulinarnego królestwa
Wyspa to niekwestionowana królowa angielskich kuchni. Stanowi ona centrum kulinarnego królestwa, przy którym toczy się życie domowników. To tutaj gospodyni wyrabia ciasto na słynne scones, dzieci odrabiają lekcje, a goście plotkują przy filiżance earl greya. Jeśli marzysz o kuchni w stylu angielskim z wyspą, postaw na solidny, drewniany blat. Może być on wykonany z dębu, buku lub sosny. Pamiętaj, że w angielskich kuchniach ceni się naturalne materiały i rustykalne wykończenia. Ponadto wszelkie niedoskonałości są pożądane, a nie piętnowane, dlatego drewno może być nadgryzione zębem czasu, kamień miejscami zmatowiony, a porcelana wyszczerbiona.
Wokół wyspy postaw kilka wysokich krzeseł barowych. Świetnie sprawdzą się modele z tapicerowanym siedziskiem w kratę lub paski. A jeśli chcesz nadać wnętrzu nieco ekstrawagancji, postaw na hokery w intensywnym, np. czerwonym kolorze. Taki akcent ożywi stonowaną paletę barw i doda kuchni charakteru. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu wyspy. Najlepiej sprawdzą się tu wiszące lampy z dużymi kloszami w industrialnym stylu, a nawet kute, metalowe żyrandole.
Wiejska kuchnia w stylu angielskim – urok prowincjonalnego życia
Jeśli jesteś fanką sielskiego klimatu i prowincjonalnego życia, postaw na wiejską kuchnię w stylu angielskim. Taka aranżacja zachwyci Cię swoim urokiem i przytulnością. Podstawą są tu jasne, najlepiej białe lub kremowe fronty szafek kuchennych oraz drewniane blaty kuchenne. Możesz też zdecydować się na szafki w pastelowych odcieniach błękitu, zieleni czy różu – koniecznie z charakterystycznym żłobieniem angielskim. Uchwyty do mebli kuchennych mogą mieć kształt okrągłej gałki lub muszelki.
W wiejskiej kuchni nie może zabraknąć otwartych półek, na których wyeksponujesz kolekcję porcelanowych talerzy czy kamionkowych dzbanków. Postaw też na przytulne tekstylia w stylu angielskim – firanki do kuchni, lniane obrusy czy bawełniane ściereczki. Świetnym dodatkiem będą doniczki z ziołami oraz koszyki wiklinowe wypełnione warzywami.
Wyeksponuj też backslash, czyli ścianę pomiędzy górnym i dolnym zestawem mebli kuchennych. Najlepsze płytki do kuchni w stylu angielskim to zwłaszcza klasyczne wypukłe cegiełki, ale również romby, kwadraty w motywy roślinne czy drobne mozaiki.
Mała kuchnia w stylu angielskim – jak zaaranżować niewielką przestrzeń?
Myślisz, że mała kuchnia i styl angielski to połączenie niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Nawet w niewielkim wnętrzu możesz stworzyć przytulną aranżację rodem z Wysp Brytyjskich. Ponownie postaw na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Klasyka gatunku to biała kuchnia w stylu angielskim ocieplona drewnem i rustykalnymi uchwytami do mebli kuchennych.
Pamiętaj, że w brytyjskich kuchniach często wykorzystuje się przestrzeń pod schodami. Jeśli masz taką możliwość, wstaw tam niewielką szafkę lub regał na książki kucharskie. Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie półek nad oknami czy drzwiami. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie zapomnij też o dekoracjach. Nawet w małej kuchni znajdzie się miejsce na haftowaną serwetkę, świeże kwiaty czy obrazek w romantycznym stylu. A jeśli masz w kuchni nisko osadzone okno, koniecznie ustaw przy nim niewielki stolik i krzesła, a na blacie imbryczek z aromatycznym naparem oraz stylowe porcelanowe filiżanki ze spodeczkiem. Tak zaaranżowana strefa stworzy idealne warunki na tradycyjną five o' clock!
Front drzwi WINDSOR 60x76,5 ecru
Cena regularna: 189,-
Front drzwi WINDSOR 60x76,5 ecru
Cena regularna: 189,-
Smaki angielskiej kuchni – jakie dania Cię zauroczą?
Urządzając kuchnię w stylu angielskim, nie możesz zapomnieć o najważniejszym – pysznym jedzeniu! Kuchnia angielska słynie z sycących dań, które skutecznie rozgrzewają w deszczowe dni. Prawdziwy klasyk to fish and chips, czyli smażona ryba z frytkami.
Obowiązkowa jest też degustacja shepherds's pie – zapiekanki z mielonego mięsa jagnięcego pod pierzynką z purée ziemniaczanego. Przysmakiem jest również toad in the hole – w tym daniu kiełbaski są zanurzone w cieście wyglądającym jak puszysta chmurka. Koniecznie należy skosztować trifle – deseru z warstw biszkoptów, owoców, galaretki i bitej śmietany. Nie można zapomnieć też o fasolce w sosie pomidorowym (baked beans) podawanej na tostach. Miłośnicy warzyw z pewnością ucieszą się z cauliflower cheese – kalafiora zapieczonego w kremowym serowym sosie.
Dla smakoszy śniadań obowiązkowa jest pełna angielska jajecznica (full English breakfast) z jajkami, bekonem, kiełbaskami, pieczarkami, pomidorami i ziemniakami. Na pierwszy posiłek Anglicy serwują też tosty z masłem i dżemem lub pełnoziarniste pieczywo z pastą z jajek i rzeżuchą.
Dopełnieniem każdego dania może być słynny angielski pudding Yorkshire – naleśnikowe ciastko z mąki, jajek i mleka. Wśród deserów królują także ciasta z owocami jak szarlotka czy crumble.
Angielskie potrawy charakteryzują się prostotą i naturalnością. Nie znajdziesz tu wymyślnych przypraw czy skomplikowanych technik gotowania. Liczy się jakość składników i tradycyjne receptury. Może właśnie dlatego kuchnia angielska ma tylu zwolenników na całym świecie? Jedno jest pewne – gdy zaczniesz eksperymentować z angielskimi smakami, Twoja kuchnia zamieni się w ostoję kulinarnych przyjemności. I tego Ci życzymy!
Małe AGD do kuchni
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 269,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 219,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 219,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 229,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 89,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 349,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 149,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 259,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 219,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 259,-
Przeczytaj również